Skocz do zawartości

A to ciekawe..


dawiddav1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam ustawioną kostkę lipową z CO2 z tyłu akwarium od razu obok filtra. Zauważyłem że cześć wydobywającego się CO2 zostaje wchłonięta przez filtr. Moje pytanie brzmi następująco: czy to CO2 jakoś nie ginie w tym filtrze, czy nawet lepiej bo ma czas sie rozpuścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No źle to sformułowałem  :razz: 

Pobiera powietrze wężykiem. A nie trzeba napowietrzać wcale?

Skoro podajesz CO2 to po co napowietrzasz? Poprzez napowietrzanie CO2 jest "wybijane" z wody także w tym momencie jest to bez sensu. Proponuje trochę poczytać, a dopiero później działać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napowietrzanie (a raczej natlenianie) nie ma zupełnie związku z nasycaniem wody dwutlenkiem węgla. Są to zupełnie rozdzielne procesy. jedynym łącznikiem jest to. że Podczas ruchu tafli wyrównują się poziomy zarówno tlenu jak i CO2 między wodą i powietrzem nad lustrem wody. Z racji tego, że CO2 w powietrzu jest mało tenże migruje z wody do powietrza.

Kuba90 - bez napowietrzania fauna w akwarium zbyt długo nie pociągnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kuba90 - bez napowietrzania fauna w akwarium zbyt długo nie pociągnie...
Nie prawda. Każdy ma filtr w akwarium, którego wylot wystarczy tak ustawić żeby powodował minimalny ruch powierzchni wody i żadne napowietrzanie nie jest potrzebne. Jak byś się bardzo uparł, przy małej obsadzie i właściwym obsadzeniu roślinami, filtr też wcale nie jest potrzebny.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Każdy ma filtr w akwarium, którego wylot wystarczy tak ustawić żeby powodował minimalny ruch powierzchni wody i żadne napowietrzanie nie jest potrzebne. Jak byś się bardzo uparł, przy małej obsadzie i właściwym obsadzeniu roślinami, filtr też wcale nie jest potrzebny.

 

 

Napowietrzanie jest potrzebne. Zwłaszcza mocno trzeba napowietrzać gdy się ma krewetki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość tlenu jaka może rozpuścić się w wodzie o temp. 25oC to około 5 ml na litr.

Sposób napowietrzania nie ma znaczenia.Można podawać tlen tak jak podajemy CO2 albo normalnie poprzez obmywanie powietrza wodą (lub też odwrotnie).

maxell jak ustawisz wylot filtra tak jak opisałeś to właśnie w ten sposób napowietrzasz i to b. wydajnie. Ustaw tak aby wylot nie powodował ruchu wody i przy dosyć szczelnej pokrywie zobaczysz czy będzie napowietrzanie. Tlen (wolny tlen) jest cząsteczką niezbędną do życia dla fauny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxell jak ustawisz wylot filtra tak jak opisałeś to właśnie w ten sposób napowietrzasz i to b. wydajnie.

 

 

 

.Można podawać tlen tak jak podajemy CO2 albo normalnie poprzez obmywanie powietrza wodą (lub też odwrotnie).

 

Hm... Tłumaczysz mi moje słowa tak, jakbym miał na myśli coś innego, niż napisałem, a dla Ciebie "normalnie", to tak samo, jak robienie czegoś zupełnie odwrotnie... Ciekawe.

Poza tym, napisałem, że w pewnych warunkach napowietrzanie nie jest konieczne.

Edytowane przez maxell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe odbiegliście nieco od pierwszego pytania mi się wydaje. Odpowiedź na nie wystarczyła by w jednym poście a tu jeszcze kung fu fighting ;D Co2 nie ginie dostając się do filtra. Jednak jeżeli filtr napowietrza ci wodę to podawanie CO2 nie ma sensu bo jest wytrącane z wody. Koniec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i do tego kung fu i ja dorzucę 5 groszy...

Wpuszczanie CO2 do filtra i traktowanie go jako reaktor może podusić bakterie nitryfikacyjne (które są bakteriami tlenowymi) i z całą biologią z naszego filtra możemy się pożegnać( nie licząc tych w podłożu i wodzie).

Dla mnie natlenianie odbywa się za pomocą napowietrzania jak i ruchu tafli wody...

Ciężko jest przy temperaturze 25'C utrzymać CO2 w wodzie, a napowietrzanie dodatkowo wspomaga jego ulatnianie się z wody.

Temat zamykam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...