Skocz do zawartości

45L - Platki i?


surdut
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

50x30x30 profilowane, więc parę litrów trzeba odjąć.

JBL Manado podłoże.

Parametrów wody nie znam -brak funduszy na testy.

Zanim wpuściłem rybki oczywiście 3 tygodnie czekałem z zalanym baniakiem.

 

 

 

 

 

 

Zadnie zaczynaj wielką literą.

Używaj polskich znaków i interpunkcji!

pinakolada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, że manado jest ostry. Znam to podłoże bardzo dobrze.
Ryby denne przesiewają podłoże przez skrzela w celu ich oczyszczenia. W taki sposób również się odżywiają.

Brak piasku dla tych ryb to nic innego jak nie zapewnienie im odpowiednich warunków do naturalnego zachowania się. Ryby chorować nie bęedą, ran również nie będzie, ale nie będą się w pełni naturalnie zachowywać.

Ten kto miał kiryski na żwirkach/ substratach, a następnie przerzucił się na piasek potwierdzi moje słowa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się co do piasku. Jest naturalnym (biotopowym) podłożem dla kirysów. Jednak nie o tym tu mowa. Mowa o tym, iż nie jest wykluczony chów (zdrowy) tych ryb przy innych podłożach, a Pan jednoznacznie napisał "przy tym podłożu ryby denne odpadają". Otóż, nie odpadają.

 

Nie bądźmy fundamentalistami biotopowymi. Pan w swoim pięknym BW używa zapewne szyszek z olszy czarnej, liści (i kory) dębu szypułkowego. Brawa dla tego, kto odnajdzie takie drzewa w Am. Południowej. Brawa też dla tego kto w Jeziorze Tanganika odnajdzie muszle ślimaka winniczka służące jako schronienie dla muszlowców. Trzeba czasem decydować się na pewne uproszczenia i to z różnych powodów (u mnie np. piasek odpada z uwagi na częste problemy z wysokim SiO2 i okrzemkami), więc kirysy żyją na Manado i mają się dobrze.

Edytowane przez althaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. Ja nie mówie o biotopie, a o naturalnym zachowaniu ryb.
Gdybym mówił o biotopie to nie mówiłbym, że ryby odpadają przy takim podłożu, a przy pozostałej obsadzie (Zmienniaki), która zamieszkuje Amerykę Centralną.


A co do używania Polskiego drewna czy muszli z Europejskich ślimaków- akwarystyka biotopowa/ środowiskowa polega na założeniu zbiornika imitującego naturalne środowisko. Zbiornik ma przypominać jak najbardziej naturalny biotop danych ryb. Idąc Twoim tokiem rozumowania nie idzie w ogóle stworzyć biotopu w akwarium bo może i drewno czy muszle idzie zdobyć, ale podłoża czy wody już nie bardzo ;).


Jak dla mnie akwarystyka polega na OBSERWACJI ciekawych zachowań ryb. Akwarysta powinien się starać zapewnić takie warunki swoim podopiecznym, by te mogły zachowywać się tak, jak zostały "zaprogramowane". A to czy siedzą w muszlach winniczka czy Neothauma to już wpływu na zachowania ryb nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również tak uważam. Dodać fajne kamienie, korzeń i roślinki, a zbiornik niech będzie monogatunkowy.
Mało aktualnie jest pasjonatów Zmienniakami plamistymi, a szkoda bo to są piękne ryby...

Kto wie... Może autor tak pokocha te ryby w zbiorniku monogatunkowym, że kiedyś zdecyduje się na prowadzenie selekcji by utrwalić pewne formy barwne?

Ja jestem za 2+4 platki i nic więcej. Może ew. parka Cambarellus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, kiedyś miałem raczki orange i były to moje ulubione zwierzęta w baniaku (bardzo interesujące zachowania godowe, np. odcinanie kończyn partnerowi przy kopulacji ;)), ale jak na złość zasłynęły z mordowania platek właśnie... Nieostrożność ryb wynikała - tak mi się wydaje - z podobnej kolorystyki. Podpływały, "skubały" raczki i traciły żywot.

 

Niech zostaną lepiej same platki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...