Skocz do zawartości

Rybki zdychają po tygodniu


d3zet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam niewielkie akwarium - 25L. Wrzuciłem do nich 4 neonki, 2 platki, 2 gupiki oraz kiryska. (tak, wiem... za dużo, ale nie oto tu chodzi). 

W pierwszy dzień padł gupik (wiem co jest przyczyną, nie do końca wyczyszczony żwir). Woda została wyczyszczona, wszystko wyparzone, rybki przez ostatni tydzień żyły dość aktywnie, ruchliwe, wszystko z nimi było OK. Nagle wczoraj niespodziewanie zmarł drugi gupik (najbardziej aktywny z całego akwarium), dziś kolejne dwa neonki (również bardzo aktywne). Dwa dni temu również zauważyłem, że jedna z moich roślinek została mocno obgryziona przez prawdopodobnie mieszkańców akwarium... czy to może być przyczyną? Jeżeli nie to co może być z tym nie tak? Filtr naturalnie chodzi 24/7. 

 

Proszę o w miarę szybką pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj wiedzy o cyklu azotowym. Tak dużo ryb, w tak małym akwarium, w tak krótkim czasie powoduje skok związków azotu. Na początku amoniaku, później azotynów, które są toksyczne. Taka pojemność jest b. trudna do wystartowania i należy bardzo powoli i ostrożnie dodawać ryby.

Wyparzanie, czyli dezynfekcja tylko pogarsza sprawę. Cały sukces polega na tym, że należy uzyskać równowagę biologiczną. CZyszcząć wszystko tylko pogarszamy sytuację.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co dalej z tym robić? Będą systematycznie padać? Czy jest możliwość, że będą się trzymać? Jak już np. przez tydzień wszystko będzie OK to wprowadzać rybki systematycznie (np. 2 w tygodniu) czy jak? Jest możliwość utrzymania takiej konfiguracji w takim akwarium? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możnaby te rybki utrzymac w tak małym akwarium... Platki będą żyły i się mnożyły lecz gdy będzie jedna samica i jeden samiec to samiec ją zamęczy, a samica wciąż bedzie się chowała. Kiryski są stadnymi rybkami i jeżeli są to kiryski pigmeje to może dałoby radę je chodować np z gupikami (choć to trochę inne wymagania co do twardości wody). Neonki innesa miałem w takim akwarium i nie polecam. Można ich mieć co najwyżej 5 do 8 a i tak się chowają, Za to w akwarium dużym pływają ładnie razem.

Zrób podnianę wody, tak z 50 % Jak masz możliwość to oddaj rybki i poczytaj o ich wymaganiach. Chociażby na tym forum informację sa dosyć precyzyjne choć czasem presadzone...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat o platki się nie martwię, zakupiłem specjalnie 2x samiec, więc problemu być nie powinno (nie chce aby mi się mnożyły na potęgę stąd ten wybór, jeżeli nabiorę doświadczenia, z czasem kupie większe akwarium to możliwe, że o tym pomyślę, na razie jest to początkowe hobby :)). Co do kiryska to jest on sam, czytałem, że jest dość "elastyczną" rybką i u dziewczyny również żyje on sam (bo dwa niestety zdechły), lecz rozważam dokupienia mu "towarzysza", lecz chce najpierw zobaczyć czy te rybki dobrze się tam czują, wtedy kupię kiryska kosztem np. neonka. Z neonek właśnie zamierzam zrezygnować, dwa niebieskie padły, trzymają się dwa czarne... 

 

Pytanie: czy białe plamki na ogonach neonków coś znaczą? nie zauważyłem ich jakoś wcześniej, lub nie zwróciłem na to zbytnio uwagi... oraz czy lepiej zrobić takie "mieszane" czy postawić jednak na same gupiki? Oddania rybek niestety nie mam możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym, ale objawy się nie zgadzają... ryby o nic się nie ocierają, nie mają zamglonych oczów, apetyt mają oraz są bardzo aktywne... ale pytanie jeżeli byłaby to już ospa: co jeżeli wszystkie rybki odejdą? wtedy wyczyścić dokładnie całe akwarium zanim w późniejszym czasie dokonam wprowadzenia kolejnych? czy trzeba stosować jakieś odpowiednie detergenty? a może filtr wszystko załatwi? 

Edytowane przez d3zet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze muszą występować wszystkie objawy na raz, może choroba się jeszcze nie rozkręciła. Ja u swoich też nie widziałam innych objawów poza kropkami. Z tego co jest napisane w wikipedii wynika, że lepiej odkazić akwarium i sprzęt.

Edytowane przez Krucka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezynfekcja nic nie pomoże. Musisz doprowadzić akwarium do tego by "dojrzało".

Po zabiciu orzęska przyniesiesz go z najbliższą rybką, którą kupisz. Jak zwierzęta będą miały dobre warunki to sobie same z nim poradzą. Choroby są zwykle spowodowane brakiem odporności u ryb (stres, toksyny w wodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy te białe kropki są na neonach? Jeśli nie ospa to poczytaj o sporozie.

Jaki masz żwir w akwarium? Jakieś sztuczne rośliny, zamki, korzenie itp.?

 

Od dnia, dwóch? Głównie na jednej neonce, reszta nie wygląda jakby miała coś takiego...

Żwir czarny, kupiony w zoologicznym (dwa woreczki), umyty, wyparzone, po raz kolejny umyty, zaś przefiltrowany przez sitko, więc nie sądzę aby to była wina żwiru.

Jedna sztuczna roślinka, zero zamków, korzeni, trzy kamyczki białe, świecące w ciemnościach (znajoma ma podobne, więc mi poleciły). Dwie roślinki żywe (również z innego akwarium, dokładnie umyte). Jedna taka z dłuższymi łodygami liściasta, druga  taka bardziej... coś na typ takich:

 

43741855_1_644x461_rosliny-akwariowe-che

 

Anubias-Bartera,chfb,dgf,cig.jpg

 

lecz na 110 nie jestem pewny co do pierwszej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...