Skocz do zawartości

Bojownikarium 100 l +


Corvus Albus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poddać ocenie koncepcję mojego nowego bojownikarium a zarazem biotopu Półwyspu Malajskiego. Na razie chcę je zbudować "na papierze", żeby pomysł miał ręce i nogi, zanim zacznę wydawać fundusze. Nie mamy działu "zakładanie zbiornika", ale nie mam dopracowanej obsady, więc wrzucam tutaj.  Zatem:

1. Litraż - nieco powyżej stu litrów. Może być standardowe 112, ale chętnie poświęcę nieco wysokości dla większej powierzchni dna (100x35 albo 90x40 chodzi mi po głowie).

2. Woda: docelowo 26 stopni, pH około 6,5, twardości minimalne.

3. Fauna: Betta splendens, Rasbora heteromorpha, Pangio kuhli. Ilości do ustalenia.

4. Flora: Valissneria asiatica, salvinia natans, cryptocoryne ciliata, cryptocoryne affinis, microsorium pteropus, singapore moss.

4. Filtr Aquael Unimax 250.

5. Grzałka Eheim Jager 100W.

6. Oświetlenie: 3x 18W (4000k+6500k+8000k)

7. Wystrój - woda lekko zaherbacona, kilka korzeni, masa liści.

8. Podłoże - piasek, pod spodem torf.

9. Nawożenie - ewentualnie jakieś delikatne wspomaganie roślinek solami.

Tak to na daną chwilę widzę. Jak oceniacie pomysł? Co jest do poprawy?

Wiem, że parę tych pomysłów już miałem,ale tym razem realizacja jest w perspektywie tygodni, więc pewnie uda się wprowadzić wreszcie plan w życie  :)

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem na start:

100x40x30 = 120 litrów

PH - 6,5, twardości minimalne

Batta splendens x 1, Razbora klinowa x 15, Piskorek kuhli x 8

Z czasem bettasa hodowlanego zastąpi parka innego gatunku z Półwyspu Malajskiego, albo dzikusy, pH będzie zbijane.

Jak Wam się to widzi?

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej opcji w danej chwili nie ma. Na razie do zbiornika powędruje mój bojownik, już mu stopniowo zbijam podmianami pH. W przyszłości pewnie zastąpią go dzikusy, ale na razie Aegona nie oddam ;)

 

Byłem u zaufanego sprzedawcy wstępnie omówić zamówienie.

Zaproponował zmiany do tego zestawu  - zamiast Unimaxa 250 - JBL e701, z czego jestem skłonny skorzystać.

Druga to oświetlenie. Baniaczek 100x40x30 będzie klejony na zamówienie, dokupię do niego pokrywę 100x40 na 160 litrów. Proponuje dobrać do tego belkę T5 2x39 W. Wychodzi 0,65 W/l. Jak dla mnie za jasno, tym bardziej, że doszłoby CO2. Byłoby optymalnie dla roślin, ale czy moja ekipa tego potrzebuje? Co radzicie?

No i podłoże. Proponuje pod piasek Aqua Substrate zamiast torfu. 

Jak dla mnie filtr na tak, przy reszcie bym pozostał. A Wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra: JBL ma niższe zużycie energii (9W do 11W Unimax), odrobinę większy przepływ (700 do 650 Unimax) i mniejszą pojemność filtra (6,1l do 8l Unimax). Zarówno jeden jak i drugi model cieszy się dobrymi opiniami.

Przy planowanych roślinach i wysokości zbiornika myślę że standardowe oświetlenie wystarczy (zawsze możesz ewentualnie wymienić świetlówki na  ledowe).

Torf pod piaskiem pomoże Ci w zakwaszeniu wody, powinien być wystarczająco żyznym podłożem dla roślin, z czasem możesz dołożyć kulki gliniano-torfowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to koncepcja coraz bardziej się klaruje. Oświetlenie jeszcze przedyskutuję ze sprzedawcą, żeby wyszło nieco poniżej 0,5 W na litr. We wtorek albo czwartek zamówię wszystko oprócz ryb. Dzięki za wszystkie podpowiedzi!

No to ostatnie pytanie - ile razborek i piskorków na ten konkretny litraż i wymiary dna?

EDIT - I tak z czystej ciekawości, czy przyszłościowo wchodziłby w grę harem gurami mozaikowego albo dwuplamistego razem z razborami i piskorkami?

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem:

 

 

Jak bardzo chce Ci się szukać poprawnych ryb? Bo można zrobić bieda-wersję i uber-wersję.

 

Porównanie jest takie:

 

bieda:

-16 Trigonostigma heteromorpha

-8 Pangio semicincta

-1+1 Betta splendens (warto dobrać parkę, to zrobi się mniej "akwariowo" a bardziej naturalnie. 3 samice psują widok).

 

uber:

-18 Boraras maculatus

-8 Pangio semicincta

-1-2+1-4 Betta livida lub 1+2 B. imbelis

 

uber hiper super duper lux

-12 Boraras maculatus

-8 Pangio malayana

-1-2+1-4 Betta tussyae

i tu masz ograniczenie do jednego stanu w Malezji

 

z tym że Malezja to raczej konkretne BW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walnąłem elaborat na PW, tutaj wpiszę esencję, żeby ktoś mógł się ewentualnie odnieść:

1) Na początek w zbiorniku będzie na emeryturę hodowlany samiec betta. Mam nadzieję, że daje to przynajmniej jeszcze rok na wykombinowanie hiperzarąbistej nowej gwiazdy. Z tym że wolałbym coś w miarę dużego, po coś w końcu jest te 4000 cm kwadratowych dna ;) Stąd zapytanie o gurami, a z tego co wymieniłeś najbliżej mi do imbelis.

2) Konkretna ławiczka borarasek kusi, i to bardzo. Tylko nie chciałbym, żeby padły ofiarą chronicznego molestowania przez jegomości z punktu pierwszego, tym bardziej że to małe rybki. Klinowe na pewno mniej ciekawe, ale bezpieczniejsze. Chyba, że się myle ;)

3) Jeśli to kwestia wyboru, to pangio malayana kusi. Tyle, że jego znalezienie to inna para kaloszy. No i ciekaw ceny jestem, zresztą jak i przy bettasach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...