Skocz do zawartości

Założenie akwa 25l


swi_r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

planuję założyć zbiornik 100l, ale boję się, że ktoś w domu będzie miał alergię i będę musiał się z nim pożegnać, dlatego najpierw postanowiłem założyć akwarium 25 litrów, aby to sprawdzić ;)

 

Akwarium chciałbym założyć jak najmniejszym nakładem pieniężnym. Chcę ładnie zrobić akwarium 100 litrowe, więc nie zamierzam inwestować w to mniejsze. Stąd moje pytania:

 

1. Wiem, że z rybek mogę mieć tylko gupiki i drobniczkę. Czy one przeżyją bez osprzętu, czyli bez światła, pokrywy, grzałki i filtra?

2. Jakie roślinki mógłbym w tym akwarium trzymać, oczywiście bez światła?

3. Jaki powinien być żwirek?

 

Od razu zaznaczę, że nie chcę się znęcać nad rybkami, czy roślinkami. Po prostu to jest akwarium do "testu alergicznego". Potem rybki przeniosę do akwarium 100l, które będzie miało cały zestaw ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego mam żałować?

Żałować to mogę jakbym założył akwarium 100l, a potem okazałoby się, że ktoś ma na coś alergię i musiałbym je zlikwidować.

Nie chcę takiego ryzyka, a mam już zbiornik 25l, więc od niego chciałbym zacząć. Potem będzie służył jako kotnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o alergii na akwarium, to jest coś takiego ale związane chyba tylko z pokarmami a nie z samymi rybkami (mogę się mylić).

Wiem, bo mam coś w tym stylu :icon_e_biggrin: . Po otworzeniu paczki z suszona dafnią, przynajmniej pół godziny spędzam pod kranem z zimną wodą przemywając oczy, nie wspominając o kanonadzie kichnięć :D .

Na Twoim miejscu przetestował bym pokarmy a nie rybki i rośliny.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pokarm to jedna z opcji, ale czytałem też, że akwarium w domu pomaga rozwijać się roztoczom, czy coś takiego. No i mam stracha, że jak założę duży zbiornik to potem będę musiał go usunąć :/

 

Więc chce mieć pewność 100%, że z akwarium w domu będzie wszystko ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może chodzi Tobie o roztocza, które samym akwarium nie występują. Jednak akwaria znacznie zwiększają wilgotność powietrza w mieszkaniu, co z kolei ma wpływ na rozwój roztoczy. Ich rozwój jest znacznie szybszy przy wyższej wilgotności. Może jakimś rozwiązaniem byłby pochłaniacz wilgoci zainstalowany gdzieś koło baniaka.

A pro po Twoich testów, co sprawdzi się/nie sprawdzi się przy zbiorniku 25l może sprawdzić się/nie sprawdzić się

przy zbiorniku 100l w którym jest jednak trochę więcej wody.

 

Mylisz się, roztocza występują w akwarium. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie, to moja wypowiedź Cie nie zadowoli. Otóż trzymając jakiekolwiek zwierzęta w akwarium bez światła, grzałki, filtra itp. fundujesz im męczarnie i powolną agonię od chwili wpuszczenia.

Może spróbuj zalać samo akwarium wodą i obserwuj... a może nie nawet akwarium ale miskę, wiadro itd ;-)

Na Twoim miejscu zdecydowanie skupiłbym się na pokarmach.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po otworzeniu paczki z suszona dafnią, przynajmniej pół godziny spędzam pod kranem z zimną wodą przemywając oczy, nie wspominając o kanonadzie kichnięć :D .

Po prostu nie stosuję tego pokarmu :icon_e_biggrin: i jest git.

Na temat innych alergii się nie wypowiem bo lekarz ze mnie kiepski :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy pokrywa i nic się dziać nie będzie ,chodzi o to by woda za bardzo nie odparowywała z akwa  (tak samo jak nie możesz posiadać nawilżaczy  powietrza) .Jedyne jakie urządzenie możesz mieć to oczyszczacz powietrza ,ale to jeśli już są straszne problemy z alergią . Jeśli jesteś alergikiem to Twoja pani doktor pewno Ci powiedziała co jak . 

Mój syn ma alergię ,uczulony na roztocza i przeciwwskazań nie było .Co do pokarmów to nie mam pojęcia ,czasem dam synowi nakarmić ryby ,ale nic mu nie jest . 

  

 

Więc jeśli chodzi o roztocza ,to nic dziać się nie powinno .Innych alergii  związanych z posiadaniem akwa to chyba nie ma  (po za tymi pokarmami ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić z tego nano akwarium poczytaj trochę dokup sprzęt np. aquael ta firma sprzedaje całe zestawy. W takim nano możesz trzymać krewetki jak i ryby. A co do kotnika to poprostu gdy zauważysz plamkę ciążową u np. głupika to nabierasz wody z akwarium i trochę świerzej, a potem przeławiasz rybkę. Gdy urodzi maluchy odławiasz ją spowrotem do akwa ale lepiej kupić kotnik z siatki czy z plastyku, który wkłada się do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :) To chyba zdecyduje się już założyć 100 litrowe akwarium :)

 

A co do tego 25 litrowego? To jak mogę je fajnie wykorzystać? Może jako kotnik? Ale za bardzo też nie mam na ten temat pojęcia.

 

Możesz zrobić kotnik, separator dla nowych rybek - taka kwarantanna po zakupie zanim wrzucisz je do ogólnego. Możesz też używać go jako "szpitalik" gdy coś Ci zachoruje-obyś nie musiał :) Takie akwarium się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...