Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 72l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam mieć 112l ale nie wypaliło (za mały pokój) dlatego od jakiegoś czasu chcę kupić drugie akwarium tym razem 72l (mam 25l ale jest za małe).

Chciałabym żebyście pomogli mi w wyborze jak najlepszego sprzętu, obsady i roślin.

Oto kilka moich pytań:

1.Jaki filtr byłby najlepszy do tego akwarium? (wew lub zew chodzi mi o markę i model)

2.Grzałka z termostatem tylko ile wat, 50 czy 100?

3.Jakie podłoże? Ja chciałabym czarny bazalt ale co wy myślicie o tym?

4.Jakie musi być oświetlenie? Ile wat?

5.No i wreszcie obsada. Mogę mieć harem bojownika i stado kirysków na dno i razbory?

6.Czy będę musiała podawać CO2 w płynie i jakieś inne nawozy? Jak tak to jakie?

To są najważniejsze pytania.

Z góry dziękuję.


PS. Jeśli chodzi o rośliny nie chcę jakiś tam bardzo wymagających tylko takie znane które wszyscy mają.

 

A wodę mam:

- ph 7

- gh 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 72l mam filtr aquael FZN-2, bardzo dobrze się sprawuje. Grzałkę bym kupił lepiej 100W bo cena jest taka sama jak 50W. I szybciej wodę nagrzeje Ci ta 100W. Grzałkę kup jakiejś dobrej firmy np. aquael w wersji gold. Bo chińskie mają badziewne termostaty. Jak chcesz bazalt to kup jakiś drobny taki do 2 lub 3mm.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim 72l akwarium mam filtr aquael turbo filter 500, który sprawuje się idealnie. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Grzalka - aquael comfort zone 75 - 75w podobnie jam filtr uważam, że jest idealna. Z chemii jedynie co stosuje do akwarium to przy podmianie wody - tetra aquasafe oraz tetra easy balance. Domownicy (ryby i krewetki) mojego akwarium maja się bardzo dobrze, są zdrowe i się rozmnażają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem posiadaczem właśnie akwarium 72l ;) I dlatego dam Ci kilka porad (wg. własnych doświadczeń) ;)

Jeśli kupujesz akwarium 72l i nie wiesz czy wybrać profil czy proste, moim zdaniem wybierz to które ci sie bardziej podoba, ponieważ przy długości 60 cm profil nie jest aż tak wypukły żeby jakoś bardzo zniekształcać obraz a z dalsza na pewno ładniej wygląda ;)

 

Jeśli chodzi o filtr to gdy zdecydujesz się na akwa z pokrywą i nie będziesz chciał jej ciąć to jako filtr wewnętrzny polecam Ci Aquael turbo filter 500 (mam go i jestem zadowolony) ;)

 

A jeśli jednak kupisz belkę oświetleniową (tak jak ja marki Diversa 15.8W- ładnie wygląda daje dużo światła jak na tyle W) to możesz kupić sobie jakaś kaskadę (w kaskadach nie jestem niestety obeznany i ci nie doradzę ;) )

 

To tyle mojej ''wiedzy'' w innych tematach nie chcę się mądrzyć ponieważ inni na pewno się na tym lepiej znają ;)

 

A i jeszcze odradzam Ci kupować zestawów z allegro;) Ja właśnie taki kupiłem i po trzech miesiącach pokrywa, filtr, kamyczki i tło leżą w garażu, natomiast w pokoju zostało tylko akwa i grzałka (chińska ale nawet, nawet) ;)

 

Mam nadzieje że choć trochę pomogłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razbory i bojownik tak, kirysek nie (nie te parametry wody) kirysek Am. południowa, razbory i bojek azja. grzałka 100W. oświetlenie 35W. filtr kaskada FZN-2 albo wewnętrzny Fan-2 (ja miałem Fan-1 w 54l i bylem happy:-) przerzucilem się na kaskadę AQuaszut i jest katastrofa) Rośliny nurzaniec, bakopa, mchy. Jeżeli nie chcesz inwestować duzo kasy to CO2 z bimbrowni wystarczy, nawozy ja stosowałem Tetra PlantaMin i bylem mega zadowolony.

 

 

 

Jeśli chodzi o filtr to gdy zdecydujesz się na akwa z pokrywą i nie będziesz chciał jej ciąć to jako filtr wewnętrzny polecam Ci Aquael turbo filter 500
Pokrywy Diversa się łatwo kroi ;-) jak by były przystosowane do tych zabiegów... Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za moją belkę dałem coś ponad 180zł na allegro, moze wydawać się drogo w porównaniu do świetlówek, ale LEDów nie trzeba zmieniać co pół roku żeby świeciły tak jak powinny :) z mojej obserwacji wynika że Ledy daja dużo więcej światła niź świetlówka o takiej mocy,jak zrobię jakieś zdjęcie to podeśle Ci jak wygląda mój baniaczek ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim 72l akwarium mam filtr aquael turbo filter 500, który sprawuje się idealnie. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Grzalka - aquael comfort zone 75 - 75w podobnie jam filtr uważam, że jest idealna. Z chemii jedynie co stosuje do akwarium to przy podmianie wody - tetra aquasafe oraz tetra easy balance. Domownicy (ryby i krewetki) mojego akwarium maja się bardzo dobrze, są zdrowe i się rozmnażają.

Jak nie wiesz to nie doradzaj. Nie leje się żadnych uzdatniaczy. Krewetki nie cierpią chemii.

Jak chodzi Ci o tą belkę diversy to będzie może ona trochę przysłaba. Ale zależy co będzie tam rosnąć. Jak np. mały heniek to nie da rady on tam. Ale w 54l by dał. Więc zdecyduj się na jakieś roślinki to światło Ci pomożemy dobrać.

Edytowane przez Nikodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz to nie doradzaj. Nie leje się żadnych uzdatniaczy. Krewetki nie cierpią chemii.

Jak chodzi Ci o tą belkę diversy to będzie może ona trochę przysłaba. Ale zależy co będzie tam rosnąć. Jak np. mały heniek to nie da rady on tam. Ale w 54l by dał. Więc zdecyduj się na jakieś roślinki to światło Ci pomożemy dobrać.

Z obserwacji, jestem pewien, że używanie tetra aqua safe nie szkodzi. Wielokrotnie moje amano cieszyły się z potomstwa co u tego rodzaju krewetek nie jest często spotykane. Środek, który wiąże metale ciężkie w wodzie kranowej nie wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie ryb i krewetek. Ryby nie lubią wody wodociągowej.

EasyBalance -  nie ma bezpośredniego wpływu na domowników akwarium, nawet gdy zostanie zjedzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wodociagowa jest najlepsza kolege dwutoma odsylam do literatury.

A twoj filtr nie jest w cale najlepszy

Ale nie wszystkie ryby lubią taka bezpośredom wodę z kranu, np. Bocje.

Co do filtra to jak już wcześniej pisałem nie mam do niego zastrzeżeń. Możliwe, że są lepsze. Ale uważam, że filtr wybrany przeze mnie nie jest bardzo drogi, a za to jest dobrej jakości i swoje zadanie spełnia wzorowo.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez DwuTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie moje amano cieszyły się z potomstwa co u tego rodzaju krewetek nie jest często spotykane.

 

Czyli nie miałeś Amano. :)

Amano rozmnażają się w słodkiej wodzie, ale larwy potrzebują słonej do przeobrażenia w dorosłą formę.

 

 

Woda wodociagowa jest najlepsza kolege dwutoma odsylam do literatury.

Najlepsza dla kogo/czego?

Tobie również polecam literaturę.

Woda jest najlepsza wtedy, jak spełnia wymagania obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak larwy amano dorastają w słonej wodzie, dlatego przenosiłem dorosłe osobniki tuz przed rozwiązaniem :P do innego zbiornika. Ale w ciąże zachodziły w głównym. :)

Ps. Trochę offtopic

Edytowane przez DwuTom
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...