Skocz do zawartości

Problem ze zdychającymi rybkami


DawajNaJeza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam pewien problem ze zdychającymi rybkami. Otóż wczoraj wieczorem zauważyłem, że brakuje jednej razbory klinowej. Po dokładnych poszukiwaniach znalazłem ją zdechłą za filtrem. Nie było to niczym podejrzanym. Już nie raz zdychały mi rybki. Zaniepokoiło mnie natomiast to, że dziś rano znalazłem kolejnego "trupa" tylko, że tym razem był to neonek. Czy to zwykły zbieg okoliczności, czy coś zaczyna się w moim akwarium dziać? Zbiornik mam już ponad pół roku, ma 45 l i aktualnie chodzą w nim dwa filtry. Aktualnie mam w nim 15 sztuk rybek (jeżeli będzie trzeba mogę napisać dokładnie jakie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy filtr to eheim aquaball, drugi mniejszy to aquael 4W, który dołączony był do akwarium. Rybki jakie mam: 3x razbora klinowa, 1x mieczyk, 4x żałobnica, 3x neonki, 4x gupiki. Porządki akwarium to zazwyczaj odmulenie żwirku, wymiana 50% wody, wymiana 2/3 wkładów w filtrze, oczyszczenie sztucznego statku + pnia z glonów i zdrapanie glonów z szyb, filtrów. To chyba tyle. Na początku mój wujek powiedział, żebym używał tych dwóch przez jakieś 2-3 miesiące i jakoś do tej pory chodzą dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw ten większy filtr. 

 

Razbora jest stadna, min to 6 sztuk. Mieczyk to samo, tyle, ze za małe akwa. Załobnice są stadne. Neonki min 6. Gupiki to bardziej w haremach i mam nadzieję, ze tak masz. 

Zostaw: Neonki i gupiki najlepiej. 

Może to żabienice zabijają... 

 

Co ile odmulasz?

Wymienia się 2-30% wody raz na tydzień. 

Hmm jakoś coś mi nie pasuje odnośnie tych wkładów... ale, nie chce mieszać, bo mopgę wprowadzić w błąd. \

Heh... jak ja nie lubię tych sztucznych statków...

 

A testy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulam przy każdej zmianie wody, tzn co jakieś 2 tygodnie. Nie bardzo wiem co to są te testy.

 

@edit: Zapomniałem jeszcze napisać. Nie zauważyłem jeszcze, że mam w akwarium 2 sumiki ( dokładnej nazwy niestety nie znam. Dodam, że są tak jakby przezroczyste, tzn. widać im kręgosłup)

Edytowane przez DawajNaJeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw ten większy filtr. 

 

Razbora jest stadna, min to 6 sztuk. Mieczyk to samo, tyle, ze za małe akwa. Załobnice są stadne. Neonki min 6. Gupiki to bardziej w haremach i mam nadzieję, ze tak masz. 

Zostaw: Neonki i gupiki najlepiej. 

Może to żabienice zabijają... 

 

Co ile odmulasz?

Wymienia się 2-30% wody raz na tydzień. 

Hmm jakoś coś mi nie pasuje odnośnie tych wkładów... ale, nie chce mieszać, bo mopgę wprowadzić w błąd. \

Heh... jak ja nie lubię tych sztucznych statków...

 

A testy?

Ciężko mi jest odmulać nie wybierając połowy baniaczka wody.

Dziś jadę do zoologicznego, więc się trochę popytam o te testy, roślinki i zdychające ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi jest odmulać nie wybierając połowy baniaczka wody.

 

Jeśli używasz takiego zwykłego odmulacza z ręczną pompką, rura wygląda jak od odkurzacza ;), to wystarczy wolną ręką ścisnąć tą rurkę dwoma palcami (jest dość elastyczna), by zmniejszyć przepływ wody. Wtedy sam regulujesz jak szybko woda ma lecieć i jest czas na posprzątanie całego dna bez wypuszczania większości wody z akwarium.

Ewentualnie zamienić ten odmulacz na zwykły wężyk do spuszczania wody, zakończony np. malutkim lejkiem, odciętą małą plastikową butelką itp.

 

50% wody to za dużo na cotygodniowe podmiany, wypłukujesz sobie sporo pożytecznych bakterii. Wymiana wkładów w filtrze, czy płukanie, bo to różnica...?

Wystarczy płukać gdy dość mocno spadnie przepływ wody. Przy dwóch filtrach (swoją drogą niepotrzebnych już teraz, wystarczy jeden porządny) często nie powinny się zapychać. Wymiana to po kilku latach ewentualnie, jak już stracą swoje "naturalne kształty" ;)

 

Statki i inne ozdoby mogą wydzielać do wody szkodliwe substancje i to może być przyczyną zgonów ryb. Do tego pewnie skoki parametrów (głównie azotyny - NO2) i masz przyczynę.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odmulacz w stylu rurka i plastikowa końcówka. W filtrze po prostu wymieniam 1 z 3 filtrów na nowy, a stary płuczę. Już zrezygnowałem z drugiego filtra i wyrzuciłem zbędne rzeczy, tzn. statek i sztuczny pień, zastępując go prawdziwym korzeniem. Ogólnie dziś zmieniłem praktycznie całe wyposażenie akwarium. Zmieniłem żwirek i dokupiłem roślinki. Mam jeszcze pytanie dotyczące chemii. Gość w sklepie polecił mi kupno nawozu tetra dla roślin oraz chyba tej samej firmy jakiś preparat który zapobiega rozwijaniu się glonów. Czy śmiało mogę ich używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gość w sklepie polecił mi kupno nawozu tetra dla roślin oraz chyba tej samej firmy jakiś preparat który zapobiega rozwijaniu się glonów. Czy śmiało mogę ich używać?
 

 

Tetra do roślin hmm ujdzie, ale polecam z bimbrownią. 

 

Preparat zapobiegający powstawaniu glonów...? hah to jest kit. Odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłabyś opisać mi ten sposób w temacie albo na pw? I czy jest jakiś sposób aby rodzaje glonów od siebie odróżniać?

@edit: I czy jest jeszcze jakiś sposób, aby woda była mniej zielona. Niby wymieniam ją często, odmulam itp. to i tak daleko jej do takiej, jaką ma mój wujek.

Edytowane przez DawajNaJeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, grunt to znaleźć przyczynę. Lepiej leczyć zwalczając przyczynę i problem z głowy niż zwalczać ciągle skutki (trochę zaleciało mi tu reklama Rutinoscorbin :D)

 

Co do tego sposobu to napisz do Mapeta, jeśli dobrze kojarzę, /ja nie praktykowałam tego.

 

A co do glonów to poczytaj na necie o glonach akwarystycznych ;)

Edytowane przez Sagra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...