Skocz do zawartości

Czy ktoś próbował??? zrobic CO2 z butli po gazie???


Remo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

z tego co wiem to nie .Sam mam 2 butle na propan 5 kg szkoda bo stoją bez użyteczne . Nawet jak dzwoniłem do firmy która nabija butle to powiedzieli że mi jej nie nabiją co2 , gaśnice wiem że się przerabia ale butle na propan wątpię ,a poza tym to może być nie za zdrowe dla naszych pupilów pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem że nie zdrowe to może być ale mam dośtęp do takich butli po gazie i tak myślałem jak by ją napełnić z dwa razy i wypuścić do pustego akwarium żeby ją przeczyścić i potem dopiero do ogólnego zbiornika podłączyć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co ostatnio rozmawiałem ze znajomą, to pytała się kiedyś w punkcie nabijania butli CO2 i jest tak, że w zależności od butli i gazu baniaki są np "szyte" lub w inny sposób łączone, do CO2 natomiast butla jest w całości odlewem, bez "szwów", dlatego ani gaśnica ani żadne inne nie są bezpieczne bo może je zwyczajnie kiedyś rozsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możliwe :( ale ludzie przerabiają mają takie butle i jeszcze nie słyszałem o rozsadzeniu takiej butli 8-) jutro jadę do zoologicznego po rybki by mieli my przywieź to zapytam się u mnie jak to jest z tymi butlami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do firmy robiącej butle na gaz w grotkowie koło opola -> facet powiedział zse nie ma problemu i można napełnić ich butle innym gazem.

potem zadzwoniłem do firmy która przelewa gaz i powiedzieli mi że nie ma opcji i nikt nie napełni takiej butli bez legalizacji !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do firmy robiącej butle na gaz w grotkowie koło opola -> facet powiedział zse nie ma problemu i można napełnić ich butle innym gazem.

czego to człowiek nie powie, by zarobić...

 

potem zadzwoniłem do firmy która przelewa gaz i powiedzieli mi że nie ma opcji i nikt nie napełni takiej butli bez legalizacji !!

... bo nikt nie nastawi głowy w razie eksplozji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak sobie czytam i powiem ze sam osobiście mam butle po gaśnicy 6kg. W punkcie został wymieniony zawór na taki jaki sam sobie kupiłem z Allegro z rotametrem (koszt chyba 80zł ) Butla została zgodnie z prawem zalegalizowana i nabita Co2 . Koszt nie pamiętam ale chyba jakieś 20-30 zł z legalizacją. Butle załatwiłem od kumpla co ma ich więcej. A wiec koszt zamyka mi się w 100 zł 8-) Butla 6 kg starcza na rok użytkowania ( w moim akwarium) Zbyt wiele zmiennych żeby normalizować ( intensywność, wielkość zbiornika , ilość świtała i masa roślin )

 

I tak wygląda temat butli Co DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaj mi się, że CO2 jest w butli pod większym ciśnieniem. Propan-Butan przyjmuje postać płynną i nie wymaga takiego dużego ciśnienia. Tak mi się wydaje, że to o to chodzi. Tak więc nabicie CO2 butli przystosowanej do PB może być niebezpieczne a jak już to tylko do niskiego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

W 63l jak pisał butla wyjdzie o wiele drożej.Bimbrownia,lepsza.

I tak jak przypuszczam kolega przesiądzie się z czasem na większy baniak.

Chyba że zapoda dużą butlę do 63l i później podłączy ją do większego akwarium to faktycznie na tym skorzysta.Ale jeśli nie zamierza to w sumie wydatek rzędu 200zł nie zwróci się szybko,zdania są podzielone na ten tamat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie może nie są, ale dzięki nim będziesz miał całe ręce. Legalizacja PI (unijna) lub UDT jest najważniejsza i ważny hydrotest butli. Od niektórych gaśnic się nadają ale od gazu propan-butan nie. Sprężone CO2 też jest płynne w butli tak jak propan-butan tylko jest dużo inne ciśnienie rozprężania. Butle od tlenu maja inne zawory bo tlen pod ciśnieniem jest łatwopalny i każde zanieczyszczenie może spowodowac zapłon. Radzę zapłacić kilka zł więcej i cieszyć się życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...