Skocz do zawartości

Szafka pod akwarium


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Temat troszkę stary bo szafeczka już stoi od prawie dwóch lat ale może się komuś przyda.

Zawsze można coś podpatrzeć,zapytać itp.

A więc na początek:jako że z zawodu jestem stolarzem meblowym to stwierdziłem że nie nie będę komuś płacił jak mogę sobie sam zrobić szafeczkę.Wymiary szafki: 207.2x47x145 tj: szer x gł x wys . Materiał to płyta wiórowa gr.18 mm , kolor to orzech + wanilia.Szafka została kolorystycznie dopasowana do reszty mebli w pokoju.

 

 

Budowa szafki:

 

-4 szafki 50 cm szerokie skręcone razem

-Tył szafki to płyta 18 mm.

-elementy są sklejane oraz skręcane ze sobą,zależy od miejsca w jakim się znajdują

-boki to dwie płyty sklejone i oklejone obrzeżem 45x2 mm

-góra i dół tak samo jak dokręcone boki

-cała szafka stoi na 15 plastikowych stopkach oraz dodatkowo jest dokręcona do ściany

-wszystkie połączenia płyt w miejscu gdzie stoi akwarium zostały dodatkowo pokryte silikonem

-w szafce po lewej zaraz pod zbiornikiem znajduje się filtr tetra 1200

-resztę szafek w dolnym rzędzie zajmują mniej istotne rzeczy :D

-lewa szafka obok akwarium przeznaczona na pokarmy itp

-prawa szafka zawiera całe zaplecze elektryczne,czyli wyłączniki czasowe,gniazdka itp

-pokrywa to dwa elementy podnoszone na siłownikach gazowych

-oświetlenie zamontowane na belkach zaraz nad akwarium

-pomimo odbłyśników na pokrywach znajduje się folia lustrzana (samoprzylepna folia imitująca lustro)

 

To chyba wszystko , a przynajmniej to co sobie przypominam :D

 

 

kilka zdjęć szafeczki oraz jedno jak już wszystko jest skończone i jak to wygląda w pokoju.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

http://img480.imageshack.us/img480/7729/hpim3821nh7.jpg

 

 

 

 

Oraz całość wkomponowana w pokój

 

 

 

http://img233.imageshack.us/img233/8607/kopia200707150319ou7.jpg

 

 

 

Mam nadzieję że ułatwi to troszkę prace nad waszymi przyszłymi szafeczkami.

 

 

 

Ps:czemu patrzycie na tą dziewczynę w telewizorze :D ?? Na szafkę patrzeć :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Oj tak,bardzo polecam system blumotion,swoje kosztuje ale warto zapłacić.Nóżki jak najbardziej się spisują!! Nie takie meble się już na nich robiło i stoją do tej pory :D .Przykręciłem szafkę do sciany bo jedyna wada tych nóżek to to ,że minimalnie potrafią się kiwać na boki.Normalnie nie stanowi to problemu ale przy akwarium wolałem nie ryzykować. :D

Koszt szafki,hmm będzie ciężko.Robiona była już jakiś czas temu,poza tym robiłem ją na firmie.Więc płaciłem jedynie za materiał,w dodatku po cenach hurtowych.W sumie nie wyszlo to najtaniej ze względu na użyte okucia,ale chciałem dopasować kolorystycznie szafkę do reszty mebli w pokoju.A poza tym wolę dopłacić ze niektóre elementy (okucia:tj.zawiasy,siłowniki gazowe...) ale mieć je za to na długie lata.

 

Ps.widzę że kolega zorientowany w temacie :D pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

jak wyglada sprawa z oswietleniem baniaczka?

 

bardzo dlugo szukalem opisu szafki odpowiedniej i widze ze teraz go znalazlem :)

piekne wykonanie.

 

moglbym prosic o jakis schemat? szafka budowana na samych plytach czy ma w sobie jeszcze profile?

 

poza tematem.

czy kątowniki 30x30mm beda dobre pod akwarium 200 litrow?

w tym samym akwarium chcialbym zrobic otwory na rurki do sumpa. , lepiej zrobic je w dnie czy z boku akwaria? szklarz mi sie pytal czy akwa ma szyby hartowane. co mu odpowiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Pod 200l nie widzę sensu robienia stelaża. To nie jest aż tak ogromny ciężar. Otwory dla sumpa wywierć w dnie. A szyba zwykła, zamiast inwestowac w hartowaną lepiej juz wziąć grubsze szkło.

A co do mojej szafki to jest to konstrukcja 4 szafek po 50cm szer.Poskręcane ze sobą oraz dodatkowo dokręcone płyty 36mm na boki oraz górę i dół. Nie ma tam żadnych metalowych profili.

 

Ps: jutro zrobię zdjęcia oświetlenia itp ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezar moze nie jest, ale jesli nadazy sie okazja zmienie akwarium na wieksze. moja szafka, tez jest aktualnie wzmocniona a gnie sie troche juz.

 

tzn chodzilo mi o to ze szklarze sie pytali czy tam w akwa sa szkla zwykle czy hartowane. bo w harcie wiercic nie beda mi.

boje sie troche tego wiercenia. bardzo to ryzykowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jak potrafią wiercić to nie ;). Pójdzie bez problemu. W hartowanym Ci żaden szklarz nie powierci ;). W akwa masz zwykłe szyby . Skoro chcesz stawiac później większe akwa to może pomyśl od razu jak duże ono będzie. Żebyś potem nie musiał robić nowej szafki(stelaża). Coś dorobić lub przerobić to nie problem ale robic potem od nowa to znów wydatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

W związku z pytaniami na PW co do szczegółów szafki, wklejam kilka dodatkowych zdjęć. Nie krzyczeć na jakość zdjęć, brudne wzmocnienia w akwarium, brudna folie na klapie itp :D. Jak robiłem szafke bylem przekonany, że mam wszystko przemyslane na 100%, .Niestety życie zweryfikowało moje plany :D. Szafeczka była delikatnie przerabiana w kilku miejscach. I jak na razie wygląda to jak wygląda. Nawet odbłyśniki są tylko położone na świetlówkach ;p i to w dodatku krzywo ;p. Nie ma czasu żeby usiąść na spokojnie i wszystko tam ogarnąć. Ale jak to mówią: prowizorki bywają najtrwalsze ;).

 

Ps: co do ostatniej fotki to uprzedzam pytania. To na uchwycie w dolnych drzwiczkach nie jest wyposażeniem akwarium :D

post-1926-13685157945326_thumb.jpg

post-1926-13685157945902_thumb.jpg

post-1926-13685157946355_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak,bardzo polecam system blumotion,swoje kosztuje ale warto zapłacić.Nóżki jak najbardziej się spisują!! Nie takie meble się już na nich robiło i stoją do tej pory :D .Przykręciłem szafkę do sciany bo jedyna wada tych nóżek to to ,że minimalnie potrafią się kiwać na boki.Normalnie nie stanowi to problemu ale przy akwarium wolałem nie ryzykować. :D

Koszt szafki,hmm będzie ciężko.Robiona była już jakiś czas temu,poza tym robiłem ją na firmie.Więc płaciłem jedynie za materiał,w dodatku po cenach hurtowych.W sumie nie wyszlo to najtaniej ze względu na użyte okucia,ale chciałem dopasować kolorystycznie szafkę do reszty mebli w pokoju.A poza tym wolę dopłacić ze niektóre elementy (okucia:tj.zawiasy,siłowniki gazowe...) ale mieć je za to na długie lata.

 

Ps.widzę że kolega zorientowany w temacie :D pozdrawiam

Bez obrazy ale moim zdaniem to tylko fajnie wygląda ale na długie lata to to niestarczy płyta meblowa nienadaje sie na klapy akwarium ,max po roku spuchnie ci ona od wilgoci .Ale pomys i estetyka ok tylko pomyśl nad dobrym zabezpieczeniem tej płyty bo będzie szkoda tej kasy i roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Bez obrazy ale moim zdaniem to tylko fajnie wygląda ale na długie lata to to niestarczy płyta meblowa nienadaje sie na klapy akwarium ,max po roku spuchnie ci ona od wilgoci

Ale ja mam tą klapę(jak i szafkę) już od 3 lat :roll: . I jakoś nic nie spuchło :D.

Rysunek techniczny? :shock: Wiesz kiedy ja ja składałem? :D Już dawno zapomniałem jakie tam były wymiary :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Odświeżę troszkę jeżeli można temat ;)

Ogólnie szafka jak i zabudowa z oświetleniem baniaczka bardzo fajna,podoba mi się,dobra solidna robota :shock: Sam w niedalekiej przyszłości chce zmienić baniak na większy o nie standardowych wymiarach tzn. 110x35x40,również chce zabudować akwarium właśnie tak samo,używając laminowanej płyty meblowej.W związku z tym pytanko-czy na chwilę obecną nic się nie dzieje z płytą,szczególnie od górnej strony,w miejscu zainstalowania świetlówek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Absolutnie nic. Pamietaj tylko, że ja używałem obrzeża z pcv a nie papierowego. To duża różnica. Papierowy może bardzo szybko chłonąć wilgoć. Dodatkowo są otwory po bokach aby był obieg powietrza. Więc zbyt wiele wilgoci się pod pokrywą nie zbiera. Jeżeli nawet się tam skropli to i tak pozostaje ona na folii lustrzanej, którą to pokrywa jest oklejona od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szybko paruje Ci woda? W moim 200l okolo 3-4 litry dziennie. Teraz zrobilem pokrywe z plyty (oczywiscie pcv) ale 'drzwi' zrobilem z aluminium-od razu mam odblysnik w postaci lustra (profile indeco)-zawiasy sa na zewnatrz-staralem sie nie robic miejsc gdzie plyta moglaby chlonac wilgoc. Te wentylatory to robia Ci obieg powietrza poza pokrywe nie? Ja jeszcze musze jakos zabezpieczyc sprezyny gazowe (pewnie peszlem i oring) ale czekam na statacznik i pokrywa i tak uniesiona jest (tymczasowo lampa 2x36w IP65 z pracy pozyczona ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Podnośniki gazowe nie mam niczym zabezpieczone. Po 3 latach nie widać jakiś śladów korozji czy coś. Wszystko działa tak jak na początku.

Po bokach mam po dwie dziury fi.60mm czyli w sumie 4. Z każdej strony mam po jednym wentylatorze. Działają w sumie głownie latem jak pojawia się problem z temperaturą. Normalnie są wyłączone. Wcześniej, zanim zrobiłem te otwory, to woda lubiła się skraplać pod pokrywą. Teraz dostęp świeżego powietrza temu skutecznie zapobiega. Nawet wiatraków nie muszę włączać.

Co do parowania wody to nie liczyłem dokładnie ale przypuszczam, że średnio 5-10l tygodniowo. Zależy od temperatury otoczenia. Podczas letnich upałów to każdego dnia widać, że coś ubyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...