Skocz do zawartości

Który pierwszy test.


Elaa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że cena testów przekracza znacznie mój budżet, postanowiłam kupować jeden test miesięcznie. Nie wiem który kupić jako pierwszy. Mam kilka problemów.

 

1. Akwarium 54 litry - profil (60x30x30).

2. Dwie świetlówki T8 - 15W (4200 K), T5 8W (10000K). Ok 10 godzin dziennie.
3. Zbiornik założony 26.04.2013. Dojrzewał 2 tyg.

4. Wodę podmieniam raz w tyg. ok 7 litrów. Woda tydzień odstana.
Na stronie wodociągów pisało PH - 7
5. Na dnie za dużo syfu nie zostaje, przy podmianie troszkę odmulam.
6. Temp. ok 26-28, na chwilę obecną nie daje grzałki, bo temp. taka się utrzymuje cały czas.
7. Nawozy. Kupiłam sole makro, mikro, żelazo. Na chwilę obecną podaję tylko K2SO4. W 500ml rozpuściłam 6g i podaję 5ml na dzień.   
8. Na początku były gupiki z razborkami. Gupiki oddałam. Obecna obsada: 9 Razbora Klinowa, 2xotosek (wiem, potrzeba więcej - ryba stadna), kilkanaście/kilkadziesiąt krewetek RC, 2x Pielęgniczka Ramireza.

9. Roślinki. Bacopa Karolińska która marnieje z dnia na dzień :/ Na początku rosła i trzymała się dobrze, teraz jej ubywa. Mech Jawajski - rośnie. Anubias - rośnie. Roślin mało, czekam na dostawę kolejnych.
10. Podłoże to żwir kwarcowy, ciemny. Pod tym kamyki. Plaża z piasku (dla pielęgniczek). Piaskowiec.
11. Filtr Aquael FanFilter Mini Plus. Gąbkę z filtra myję w wodzie z akwarium raz w tyg. Filtr włączony na maksa 24h/dobę, to samo z napowietrzaczem.

12. Rybki karmię 1-2 razy na dzień. Dużo na dno nie opada. Ostatnio niestety TŻ przekarmił rybki, więc chwilowo są na poście. 

 

Otoski kupiłam, bo zauważyłam okrzemki na szybach (były brązowe). Otoski się z nimi rozprawiły, jednak coś jeszcze zostaje, ale jest to zielony nalot na szybach. Otoski to jedzą. Ostatnio padły mi dwie krewetki. Marnieje Bacopa. Anubias natomiast się ukorzenia, w oczach rosną korzenie. 

Czytałam, że glony pojawiają się ze złego stosunku fosforanów (PO4) do Azotanów (NO3). Czytałam też jakie testy są dobre, ale teraz problem mam taki, że nie wiem który kupić jako pierwszy. PO4, NO3, a może po prostu PH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dało mi to spokoju, więc się dziś wykosztowałam.

 

PH - Tropical - 7,0

 

NO3 - JBL - 5

 

PO4 - Zoolek - 0,8 (tak wnioskuję, coś pomiędzy 0,5 a 1, bardziej na 1 niż na 0,5).

 

Ph do obniżenia, o reszcie muszę doczytać. Z tego co widzę, to tragedii nie ma :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie wodociągów jest info. o twardości:

3,9 – 7,3 oDH

Oczywiście kupię testy na KH/GH.

 

Na chwilę obecną wiem, że aby był stosunek Azotanów do Fosforanów - 1:10, to fosforanów powinnam mieć 0,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 - 0 

 

Czekam na testy GH KH . Raz, a porządnie wszystkie i będę miała z głowy na jakiś czas.

 

Testy raz w tyg wystarczą?

Przed, czy po podmiance? Kupiłam szyszki czarnej olchy. Też czekam na paczkę, może obniżą PH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH - 9

GH - 6

 

Czy zawsze KH musi być mniejsze od GH? Czy źle coś zrobiłam i inaczej wyszło?

 

Szyszki przyszły, ale tonąć nie chcą. W weekend pokombinuję.

Edytowane przez Elaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...