Skocz do zawartości

[37l] Azja południowo - wschodnia (ostateczna wersja-str. 4)


napoleon23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze podejście do akwarystyki, postaram się jak najszybciej uzupełnić post o obsadę. Proszę o uwagi, ale pamiętajcie to jest moje pierwsze akwarium :geek:

 

Po miesiącu istnienia akwarium postanowiłem, zmienić lekko wystrój, chciałbym osiągnąć wygląd Biotopu Azji południowo - wschodniej. Przymierzam się do zakupu jeszcze jednego korzenia.

 

FILM - Pierwsza aranżacja(słaba jakość, stary sprzęt)

http://www.youtube.com/watch?v=AQUQ79kt ... re=channel

 

Akwarium ok 3 tygodni

 

Oświetlenie

1 x 15 W - power-glo

1 x 14 W - flora-sun

Pokrywa pokryta folią lustrzaną

 

Filtr

1 x WEW. HJ 411B Z DESZCZOWNIĄ 40- 120L

 

 

Fauna

8 x Red Cherry

3 x Amano

 

 

Flora

Języcznik australijski (Glossostigma elatinoides)

Mech jawajski (Vesicularia dubyana)

Grzybienie egipskie (Nymphaea lotus L.)

Hygrophila Tajlandzka

Rzęsa (Lemna)

CRYPTOCORYNE PETCHII

Cryptocoryne axelrodi (Kryptokoryna Axelroda)

 

 

Podłoże

FILTUS FLORAN

Żwirek bazaltowy

 

CO2

Bimbrownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom roślinki ładnie wybarwione, szczególnie łądnie języcznik wije się po podłożu. Myślę, że folia daje trochę mocy ponieważ czytałem, jak światła jest pod dostatkiem to zostaje on przy podłożu z 2 listkami, zaczyna tak rosnąc już ok 4 cm. Pokrywa standardowo ma 1 świetlówkę, wiem, można to przerobić, ale to może z czasem, jak wczytam się w forum. Światło na auto wyłączniku 13,5h dziennie. Nie mogę tylko zidentyfikować tej czerwonej roślinki w prawym rogu oraz zielonej w prawym rogu. Czerwona wydaje się być Amania senegalska (podobne znalazłem na forum). Korzeń bidny bez fajerwerków, ale z czasem pomyśle o lepszym.

Tymczasowo nieduży problem z glonami, dzisiaj była druga podmiana wody (1\4).

 

Nawozy

firma

Tropical - Aqua Plant - minerały, azot i fosfor.

Tropical - Ferro Aktive - odżywka żelazowa

Terta - Tabletki jedna do filtra

i najlepsze czeska firma Rataj - Rasobijec (w wolnym tłumaczeniu - glony bije) - Mo, Mg, hormony roślinne, witaminy ;)

Mam też kuleczki gliniane ale boje się ich użyć.

 

Woda ok 6.4-6.6ph w zależności od pory dnia, twardości nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś się nie spodoba to będzie mieć ze mną doczynienia :D 8-)

SUPERANCKO! Red Scherry pisze się Red Cherry :P

 

Tropical - Aqua Plant - minerały, azot i fosfor. - to może być przyczyna glonków :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium piękne:) Jeszcze jak ten języcznik ci się rozrośnie będzie bosko!! Sam zastanawiam sie nad trawnikiem i nie wiem czy dać to co ty, czy hemantusa :?: Dobrze ci to rośnie przy 15W?? mi hemantus zżółknął przy 23W na 40l :x ale nie dawałem CO2 i żadnych nawozów, chyba zaczne lać to co ty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkowo dobrze. W ok miesiąc czasu podwoił swoją powierzchnię, pewnie nie zbija z nóg takie osiągnięcie, ale przy świeżym nieustabilizowanym akwarium to chyba sporo. Obecnie rośnie puszcza ok 10 dłuższych pędów przy podłożu, a zauważyłem, że w boki kiełkują nowe. Słabsze światło nadrabiam długością dnia w akwarium, średnio wychodzi 13-14 h na dobę. Z czasem postaram się zrobić dodatkowe wejście na świetlówkę. Poza tym ja obstawiam ze to CO2 czyni cuda, martwię się tylko aby przy dynamicznie rosnących roślinach nie dopuścić do efektu wyjałowienia, stąd tyle nawozu. Szczególnie wyższa roślina po prawej i zielona po lewej są z dnia na dzień coraz wyższe. lotos puszcza 2 nowe listki. mech szaleje. Jedynie czerwony "chwast" po prawej nie wykazuje oznak ogólnego optymizmu i radości z życia :D , ale już w sklepie wydal mi sie wadliwy (gnijące części), zamienię go z czasem na ludwigia repens. Nic to pozostaje mi czekać na pierwsze objawy załamania zobaczymy co przyniesie nowy miesiąc.

 

Dzisiaj moje akwarium powiększyło się o bliżej nieokreśloną ilość malusieńkich krewetek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ok 800Lm na 40 litrów to o 50% za mało, odbłyśnik - folia lustrzana doda ok 20%.

Przymierzałem się do dodatkowej świetlówki, z tyłu nie ma szans, jest tam ok 3cm wolnego miejsca, ale zobaczymy co da się wykombinować. Widziałem u niektórych, że umieszczają z tyłu bardzo cieniutką świetlówkę, to jedyna możliwość dla mnie. chyba że upcham jeszcze jedną z przodu, dajcie linka do takiej kombinacji.

 

Szary, sztuczny- wina barwy światła świetlówki (flora-sun) - jak w fabryce azbestu :geek: , nie jest to barwa światła dziennego - flora daje widmo przesunięte w stronę czerwieni, co w realu widać na lotosie, jest bardzo czerwony.

 

"Akwarium poprawne" - poradź co byś zmienił?? jestem otwarty na propozycje bardziej doświadczonych kolegów.

Zwiększyłem długość dnia do 14h

 

Co do głębi ciężko będzie, korzeń mam z tylu i ciemne tło (muszę pomyśleć nad zmianą i zobaczyć jak to będzie wyglądało). Poza tym pomyliłem się, to jest akwarium profilowane, 50x30x25 co daje ok 40l.

czarny żwirek - hm... no nie wiem, nie będzie za ciemno??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o pozbyciu się pokrywy i pozostawieniu akwarium otwartym, oświetlenie wyglądało by mniej więcej tak jak u kolegi - viewtopic.php?f=22&t=7224.

Zastanawiam się nad tym ,nie widzę innej możliwości zwiększenia mocy światła. Pokrywa jest bardzo uboga jeżeli chodzi o miejsce na dodatkowe świetlówki, a sposób z odbłyśnikiem wydaje się łatwiejszy w wykonaniu. Proszę o jakąś sugestię :geek:

Co na to rybki nie wyskoczą?? Co z kurzem ?? parowaniem ?? czy to ma jakieś znaczenie dla zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nim nie przejmuj, on kozaczy :D

oczywiście, bo jak ktoś ma odmienne zdanie to zaraz jest gorszy.

 

A zawiść Kiryska mnie teraz zaskoczyła ...

Jakie to polskie... ktoś kogoś skrytykuje i od razu teksty z przesłaniem "zazdrości Ci, dlatego tak mówi". A mówię zwyczajnie to, co myślę. Nie wiem czego miałbym tu zazdrościć. Forum polega na swobodnym wyrażaniu zdania, nie wiem więc co Was tak burzy. Jakoś nie widzę powodu, żeby przeżywać nie wiadomo co na widok każdego akwarium.

 

ps. z tym lotosem bym był ostrożny... jak Ci ruszy to wkrótce będziesz miał problem co do jego gabarytów.. ale oczywiście nie musisz wcale tego słuchać, wszak czegoś ci niby zazdroszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, to nie jest szkolne kółko wzajemnej adoracji, ciesze się że kirysek krytycznie podchodzi do mojego zbiornika, o ile przedstawia jakieś rozsądne argumenty, propozycje.

 

"Jakie to polski..." - to sformułowania wyjątkowo mnie wkur....ia. Widzę, że kolega poznał bardzo dobrze kulturę innych narodów, pewnie lata obserwacji, setki zapisów i analiz. Ale on pewnie nie jest "polski", rzuca takie gó....no na wiatr, bo wie, że jego to nie dotyczy, w końcu on jest erudytą wielkiego formatu. Jakie to polskie... no łądnie, twoja rodzina to też pewnie strasznie zawistni i zazdrośni ludzie. Jak masz zamiar wrzucać takie hasła na forum, to nie wchodź na mój wątek, krytykę lubię, ale chamstwa nie zniosę. Wystarczy. Nie o tym forum.

 

Co do lotosa, systematycznie przycinam wyższe liście, teraz puszcza 2 następne, wydają się być "podwodnymi".

 

Decyzja zapadła, w następnym tygodniu otwieram akwarium. Przejrzałem fora, nigdzie nie znalazłem jakiegoś wielkiego minusa braku pokrywy - nom chyba ze rybki zaczną wyskakiwać, ale i na to znajdzie się sposób 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odkryty zbiornik 1300l paruje z niego jakieś 20 l dziennie :) Problem to wilgoć, choć w Twoim przypadku parowanie będzie znacznie mniejsze ... Jeszcze jeden minus widoczny nawet na zbiorniku który podałeś jako przykład .... Zrobienie zdjęcia takiemu baniakowi żeby nie było widać odbić to prawdziwe wyzwanie . Wiem bo sam z tym walczę . Trzeba tak zrobić oświetlenie aby nie rozpraszało się po pokoju . W innym wypadku masz lustro w domu haha

 

Dołączona grafika

 

U Mnie to wygląda tak . Mimo ze HQI są skierowane do dołu spora część światła jest odbita na pokój co sprawia ze wszystko odbija się w przedniej szybie. Teraz musz zrobić do tych lamp odpowiedni klosze aby nie pozwolić światłu na ucieczkę z nad akwarium .

 

Zaleta zbiornika odkrytego to wyrastające rośliny ponad lustro wody i u Mnie dodatkowo możliwość posadzenia kwiatów doniczkowych i mchów na korzeniach

 

Wątrobowiec - Porostnica Wielokształtna

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 40 litrów nie spodziewam się problemu z parowaniem i wilgocią, ale u ciebie to nie żarty. powiedziałbym ze masz w chacie pewnie świetny mikroklimat do hodowli bambusa i ryżu.

 

To już jest całe moje akwarium:( malutkie ok 40l jak po brzegi wody naleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...