Skocz do zawartości

Ramirezy czy bojownik


Natka87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym poprosić o opinię, ponieważ nie potrafie się zdecydować jaką większą rybkę wybrać do akwarium 54l?

 

Waham sie pomiędzy parą pielęgniczek ramireza a bojownikiem strzępiastym... :)

Oba gatunki mi się podobają.

 

Które rybki byście wybrali?

 

Parametry wody:

Cl2 - 0 mg/l
NO3 - 15 mg/l
NO2 - 0 mg/l
GH - >4 - >7
KH - 6
pH - 7

 

W akwarium jak narazie są otoski i platki... Będzie dodatkowo jeszcze jakaś ławica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być na żwirze, ale jak to pielęgniczki - lubią kopać, przesiewać piasek, który stanowi podłoże w ich naturalnym środowisku. Dlatego w akwarium z nimi zalecane jest podłoże piaszczyste. Tak jak pisze kostka99 - dosyp trochę piasku, a najlepiej zmień całe podłoże... ;)

 

 

 

Minimum dla platek to 80l. Dość spore, ruchliwe i brudzące ryby

Platki (zmienniaki plamiste) w 54l też mogą być. Minimum dla nich (dla haremu 1+2/3) to standardowe 54l (60x30x30). To wcale nie są takie duże ryby... :) To, że więcej "brudzą" (jak to żyworódki), to nic - od czego jest filtr, podmiany wody, itd.? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taki haremik mam 1+3...

Raczej zmiana całego podłoża nie wchodzi w grę... Raczej bardziej byłabym skłonna zrobić jakąś niewielką plażę....

 

A jakie inne rybki zamiast ramirezów lub bojownika byście zaproponowali...

Planowałam sobie, żeby w akwarium była jakaś ekipa sprzątająca (otoski), jakaś ławica (jeszcze nie wiem jaka), jakaś parka lub jedna większa rybka no i platki tak tylko dodatkowo...

 

Macie może jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 54l możesz na przykład wpuścić (ale platki się nie zmieszczą)

 

- prętnik karłowaty 1+2,

- razbora klinowa (lub Hengela),

- piskorek 5 (przydałby się na dno piasek).

 

lub (tutaj też piasek wskazny)

 

- pielęgniczka borelli (żółta) 1+2

- neon Innesa / miedzik obrzeżony / zwinnik jarzeniec 7-8

- kirysek panda / otosek 5-6

 

Takimi większymi rybami w tym litrażu są już platki. Albo dodaj do nich jakąś ławicę i coś na dno, albo zamień je na przykład na harem prętnika.

Edytowane przez Andrewp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na przykład:

- harem prętnika karłowatego 1+2,

- harem szczupieńczyka pręgowanego 1+2

- parkę Ramirez,

- parkę pielęgniczek Borelli,

- harem gurami czekoladowego 1+2.

W przypadku pielęgniczek oczywiście na dno piasek, jeżeli nie całość to przynajmniej część dna.

 

A z ławicowych to jest spory wybór: bystrzyk Amandy/czerwony/Axelroda, razbora klinowa, zwinnik czerwonousty/Blehera/jarzeniec, żałobniczka, neon czerwony/Innesa/simulans, drobnoustek obrzeżony/ozdobny, fantom czerwony/czarny, prystelki, ...

 

Jak widzisz - wybór jest dość spory. Ale jak Ty widzisz to akwarium? Chcesz jakiś biotop czy po prostu akwarium ogólne?

Jakbyś miał dno piaszczyste, to warto byłoby zastanawiać się poważnie nad hodowlą pielęgniczek, bo parametry wody masz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie często słyszę, że mam fajne parametry wody dla pielęgniczek.... :)

 

Kurcze tylko ten piasek... :( jak wygląda potem sprzątanie akwarium? Może znalazłabym jakieś miejsce na plażę... :)

 

Jeśli chodzi o ławicę to ile rybek najlepiej? A otoski mogą zostać w takiej ilości czy dokupić?

 

Hmmm.... Czyli bez tych platek mogłyby być te otoski, jakaś parka lub harem i ławica? Nic więcej?

Czy od biedy te platki mogłyby zostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...ujdą ;) No i jeszcze możesz dać coś z - jak ja to nazywam - dodatków ;) np. krewetki czy ślimaki (tutaj ampularia i helena, bo inne mogą Ci zrobić niezłą plagę w akwa) Co do sprzątania plaży to po prostu musisz trzymać wężyk od odmulania na bezpiecznej odległości, żeby nie wessał piasku. Roślin tam nie zasadzisz, więc z ich przesadzaniem nie będzie problemu (tutaj chodziło mi o podnoszący się piasek. Co do ławicy to tak  8-11 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną helene (była mała plaga slimaków, ale już sobie poradziała ;) )

Bardzo spodobały mi się zwinniki Blehera, tylko to wcale nie są takie małe rybki... Pasowałyby do akwarium? Neony inessa sa ładne ale strasznie oklepane :)

 

A ramirezy nie będą dobierały się do krewetek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...