Jump to content

Recommended Posts

Witajcie , składam sobie powolutku nowy zbiornik , chce w nim jakieś konkretne podłoże.. Takie żeby było dobre dla roślin i dla ryb , oraz żeby mojego portfela nie zabolało ;). Poszperałem troszkę w internecie i znalazłem podłoże "JBL Manado". A więc odpaliłem Google i szukałem informacji o nim jak i opinii , no i co "ekspert" to zupełnie inne opinie... A to za lekki żwir i rybki przepływając blisko podłoża wypłukiwały roślinki trawnikowe itp. Natomiast inny wypowiadający się pisał że idealnie to podłoże nadaje się na roślinki trawnikowe , ponieważ super się sadzi i łatwo się zakorzeniają w nim... i chciałbym się was zapytać o te podłoże , najlepiej żeby wypowiadały się osoby które używają , bądź używały tego podłoża :) .

Edited by Dzejkopp
Link to comment
Share on other sites

To manado jest tym czego szukasz.

Potwierdzam że, łatwo się w nim sadzi rośliny jest na tyle ciemne by polubiły je ryby, nie jest ostre dla ryb dennych ale warto je przepłukać w gorącej wodzie, mniej pyli. To podłoże jest jałowe, nie zawiera żadnych nawozów a rośliny w nim posadzone świetnie pobierają związki równie dobrze przez korzenie jak i liście o ile odpowiednio się nawozi słup wody.

Link to comment
Share on other sites

Jak będziesz miał ryby kopiące to będą wzbijały to podłoże. Jest lżejsze niż kamyki lecz u mnie sprawuje się znakomicie. Porównując lekkość to pisek bazaltowy zachowuje się podobnie.

U mnie roślinki rosną bez problemów. Co prawda sadzenia trzeba się nauczyć bo rośliny łatwo wypływają lecz jest to do opanowania.

Link to comment
Share on other sites

Zamówiłem sobie to podłoże i dodatkowo pod to "JBL Aquabassic plus" I zobaczymy jak to będzie :) Dziś też sobie googlałem na temat tego żwirku , i głównie problemy z tym podłożem mieli Ci którzy nie przepłukali żwirku przed wrzuceniem do akwarium.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...