Skocz do zawartości

Pytanie laika - Założenie zbiornika 60l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Razem z żoną planujemy założyć w naszym małym gniazdku akwarium. Zbiornik na początek, który wybraliśmy to zbiornik prostokątny - 60 litrów. Rybki jakie chcemy mieć:

 

- Zmienniaki

- Gupiki

- Pseudomugil gertrudae

- jakiś ślimak

 

Czy możliwe jest połączenie takich gatunków i w jakiej ilości?

Jakie powinny być żywe roślinki? Czy jest jakaś powinność?

Co dokupić do samego akwarium? - jaka grzałka, osłona, światło itp.? Jakie też dokładnie kupić akwarium?

 

Będzie to moje pierwsze akwarium, więc wolę się o wszystko zapytać. Jeśli można to prosiłbym nawet o dokładne linki co do sprzętu, bo pewnie trzeba się czegoś wystrzegać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, modrooki to super pomysł- spokojnie możesz wrzucić małą ławicę- nie wiem, tak na oko maksymalnie do 10 sztuk.

Radziłabym jednak zdecydować się albo na platki ALBO na gupiki- absolutnie nie razem, w tak małym akwarium. Oba gatunki są żyworodne... dalej pisać chyba nie muszę. Do szczęście powinno wystarczyć 1 + 2 sztuki gupika (polecam endlery, mniejsze, ładniejsze, troszkę mniej produkują potomstwa) .

 

A myśleliście o jakimś gatunku na dno ? Kirys pigmejek ? ( wtedy ryby tak pi razy oko pasowałyby wymaganiami do siebie, i przypuszczalnie do "średniej polskiej" jeśli chodzi o kranówkę ).

 

Pewnie myślicie o Helenie, jeśli chodzi o ślimaka. Ja nie z tych klimatów, mnie Heleny przyprawiają o dreszcze, chociaż oczywiście są pożyteczne.

 

Sprzęt.

Radziałbym kompletować wszystko oddzielnie, nie kupować zestawów bo prędzej czy później trzeba będzie wymieniać.

Szkło wzięłabym używane ( i tak osobiście poszukałabym bardziej jamnikowatego, żeby dno było jak najdłuższe, to daje więcej możliwości w wyborze ryb- no i samym zainteresowanym- więcej możliwości pływania), no chyba, że zupełnie nie liczycie się z kasą. Zainwestowałabym w dobry filtr.

Dobór roślin - zależy od oświetlenia- należy pamiętać, że światło powyżej 0,5 w/ l wody - zmusza nas do stosowania CO2- czyli kolejnych wydatków.

Jak dla mnie- szkoda kasy i zachodu. Dobierzcie sobie światło pod rośliny cieniolubne - czyli na oko ok 0,35 w/ l . W moim akwarium rośliny żyją przy 0,22w/l .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tyle rybek? :o Myślałem, że nie powinno być ich aż tak dużo w takim zbiorniku.

 

Jeżeli Kiryski się zmieszczą nie widzę problemu ;) Właśnie myśleliśmy o Helence. Nie byłoby z nią problemu?

 

Co do sprzętu to nie zamierzmy kupować w zestawach. Chcemy wszystko oddzielnie jakieś lepszej firmy. Wiadomo co jest w zestawach.. Nie wiemy jednak z jakiej firmy i co kupić do takiego akwarium. Pewnie trzeba zakupić:

 

- Filtr

- Napowietrzenie

- Światło

- Pokrywe

- Ogrzewanie

 

I co z tą szafką? :P Z roślinami posłuchamy Twojej rady :) Czyli ostatecznie jaka powinna byś obsada? Ze zmienniaków nie zrezygnujemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałabym 1+2 (samiec i 2 samice) platki, modrookówGertrudy- 8 sztuk spokojnie. Dno- pewnie niektórzy poradzą krewetki (ja się na nich nie znam, bo po prostu jakoś mnie odrzuca idea krewetek ;) ) jako ekipę czyszczącą- jeśli nie krewetki, to tylko kiryski pigmeje ( 4 sztuki ? ) .

I...tyle.

Sprawdźcie swoją wodę wodociągową- Ph i twardość ogólną. NA polskich stronach jest informacja, że modrooki tolerują ph około 7,0, ale na zagranicznych- już podają wartość do 7,6 .

 

Filtr- po pierwsze- zewnętrzny czy wewnętrzny. Każdy poleca zewnętrzny- nie zajmuje miejsca w akwarium, generalnie- same plusy. Jeśli nie macie tyle miejsca- z wewnętrznych polecach Eheima, prosty w obsłudze, wydajny.

Poyślcie o wielkości akwarium, ja szukałabym dłuższego niż 60 cm.

Nie potrzeba oddzielnego napowietrzenia- filtry wewnętrzne posiadają napowietrzenie , zresztą zwykle sam ruch tafli wody jest wystarczający .

Ogrzewanie - zwykle powinno mieć tyle watów, ile litrów w akwarium. Jeśli macie ciepły dom/ mieszkanie, spokojnie wystarczy grzałka 50 w . Polecam Aqua El , oczywiście z termostatem; u mnie grzałka tej firmy pracuje bez zarzutu ( kupiona 11 lat temu ) .

Takie akwarium nie potrzebuje specjalnie wzmocnionej szafki, spokojnie można ją postawić na zwykłej komodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie akwarium nie potrzebuje specjalnie wzmocnionej szafki, spokojnie można ją postawić na zwykłej komodzie.

Komoda komodzie nie równa. Ja bym jednak podszedł do tego ostrożnie. Był na forum ostatnio temat, że pod 54l odkształcił się blat komody.

Ja 54 litry postawiłem na nieużywanym stoliku pod telewizor ale on miał 3 płyty 18mm ustawione pionowo i blat 20mm. Było wszystko ok dopóki kółka stolika się nie wyłamały.

Tak więc ostrożnie z tą opinią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli:

- akwarium minimum 60 cm długość, około 60 litrów.

- filtr zewnętrzny eheim na 60l

- Obsada: Zmienniak (samiec, 2 samice), Kiryski 4, Modrooki 8

- grzałka Aqua El 50W z termostatem

 

Czy wszystko się zgadza? Może ktoś inaczej sądzi? Można dorzucić gupika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem nowicjuszem, kilka dni temu zalałem pierwsze akwarium. Polecam przeczytanie "przypiętych" wątków w poszczególnych działach forum. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji. Od siebie dodam, że też planowałem zbiornik 60L, skończyło się na 126L, ma to sporo plusów. Jak tylko jest miejsce pomyśl ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...