Skocz do zawartości

Jak samemu zrobić akwarium? Kilka pytań.


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Otóż, ostatnio bardzo nudzi mi się wieczorami i wpadłem dziś na pomysł, że może skleił bym sobie akwarium. Mam w domu akwarium 150L i 54L. Chciałbym skleić drugie takie 54 litrowe, bo akurat mam do takiego niepotrzebną pokrywę. Wymiary akwarium które chcę zrobić to 60x30x30 z szyby 4mm. I teraz nasuwa się kilka pytań, ponieważ nigdy nie kleiłem sam akwarium. Jaki klej wybrać? Czym docinać szyby? Od czego zacząć klejenie, aby akwarium mi się nie "rozjeżdżało" jak będę go kleił? Proszę również o wszelkiego rodzaju porady, które mogły by mi pomóc.

Pozdrawiam Karol/. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nigdy tego nie robiłeś to lepiej nie rób. Możesz skleić akwarium dla chomika lub świnki morskiej.

Po pierwsze sam nie zeszlifujesz odpowiednio krawędzi jeśli już uda Ci się równo przyciąć szkło, należy też bardzo dokładnie odtłuścić szkło denaturatem by klej dobrze złapał a zbiornik później się nie rozszczelnił. Po drugie zpaprzesz się silikonem, który będzie później widać na szybach w postaci smarków lub zamazań, które może być trudno doczyścić. Jest określona kolejność klejenia poszczególnych formatek, na to też trzeba przygotować miejsce i minimum narzędzi.

Moim zdaniem lepiej kupić gotowy zbiornik i spać spokojnie, nie narażając się na nerwy przy robocie i brak satysfakcji na koniec.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, wiem czym ciąć szkło, ale pytam was jakie narzędzia najlepsze... .:)

Sylikonem nic nie "upaprze" bo z tym akurat dam sobie rade, a zaczynam od niewielkiego zbiornika 54L, ponieważ chcę się po prostu nauczyć kleić takie akwaria, każdy kiedyś zaczynał od czegoś.

Teraz bardziej mnie interesuje od czego zacząć sklejać szyby, w jakiej kolejności, i którą do której doklejać.

I nie chodzi mi o nerwy przy robocie, bo dla mnie to będzie zabawa, jakieś nowe doświadczenie... . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przycięciu szyb, szlifowaniu i odtłuszczeniu (może być rozpuszczalnik) użyj taśmy papierowej, by zaznaczyć sobie na każdej szybie jak grubą "fugę" chcesz. Jest to pomocne, gdyż gdybyś dał za dużo silikonu (lepiej więcej jak mniej) to po prostu wyrównasz palcem w rogu fugę, a nadmiarowy silikon usuniesz odklejając taśmę :).

 

Jeżeli dno ma być schowane, to zacznij od przyłożenia bocznej szyby. Nastepnie do niej przyłóż frontową, by tworzyły winkiel (dzięki temu jedna szyba Ci nie upadnie na np dno).

Szybko przyklejasz drugi bok i takim oto sposobem masz już 3 boki. Potem ładnie przyklejasz tylnią szybę i koniec.

 

Filozofia duża nie jest- sam miałem obawy podczas mojego pierwszego baniaka, ale wyszedł dobrze i stoi po dziś dzień.

Jego galeria - azja-t43300.html?hilit=%20betta

 

Swoją drogą planujesz skleić akwarium o standardowych wymiarach. Jeżeli nie masz w domu szyb, tylko planujesz je zakupić u szklarza, to pamiętaj, że ostatecznie zaoszczędzisz marne pieniądze.

 

Powodzenia! Lubie projekty, w których akwarysta robi wszystko DIY- tła, akwaria, pokrywy, a nawet filtracje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to wczoraj jeszcze tak myślałem, ze ta pokrywa która mam jest trochę zniszczona, i jednak zrobię sam nową z czarnego spienionego PCV, i jednak akwarium będzie miało wymiary 70x29x35, będzie mi ładniej pasowało w szafkę. Właśnie mam w domu dużo szyb od 3 mm do 8 mm, wiec właśnie dlatego chcę się "pobawić" w klejenie akwarium :)

Dno nie musi być schowane, chodzi mi jedynie o to, żeby to akwarium jakoś się trzymało, i tu rodzi się pytanie. Sylikon akwarystyczny jest wytrzymalszy na rozciąganie czy na przesuwanie w bok (ścinanie)?

A jeśli się uda to zamieszka w nim jakaś gromadka rybek. Tak więc, jeśli macie jeszcze jakieś porady, to bym bardzo prosił. W czwartek wybieram się po rzeczy tz. Taśma papierowa (Dzięki za pomysł Pley), nożyk do Cięcia szkła, sylikon akwarystyczny, papier ścierny i jakiś rozpuszczalnik. A jeśli chodzi właśnie o papier ścierny, jaka będzie najlepsza gramatura żeby ładnie przyszlifować szkło? W piątek, może w sobotę zabiorę się za cięcie i klejenie. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dziękuje ze rady. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie. :-)

Po ukończeniu "budowy" akwarium wrzucę zdjęcia, albo jakiś krótki filmik.

A jeśli macie jakieś porady, to piszcie... .

 

EDIT:

Orientuje się ktoś może ile mniej więcej wyniesie zużycie kleju przy klejeniu tego akwarium 70x29x35mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie pisałem, ponieważ z powodów prywatnych i nieoczekiwanego wyjazdu nie udało mi się skleić akwarium wcześniej niż dopiero dziś. Po docięciu szyb, kupieniu rozpuszczalnika, papieru ściernego i taśmy papierowej wybrałem się aby kupić sylikon akwarystyczny. Najpierw pojechałem do sklepu zoologicznego w moim mieście, tam niestety sylikonu nie było, potem zajechałem do dwóch kolejnych sklepów akwarystycznych, w których sylikonu również nie było. w końcu zmuszony byłem wybrać się do drugiego miasta oddalonego o jakieś 30km, lecz tam również w sklepie zoologicznym nie było zadnego sylikonu. Zawiedzony wracałem do domu, lecz po drodze wstąpiłem do małego sklepu budowlanego po kawałek papieru ściernego, na samym wejściu ukazał mi sie wielki szyld z napisem "Sylikony Akwarystyczne". Kupiłem go za 16zł 300ml i wróciłem do domu. :D NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ! Własnie skończyłem klejenie zbiornika, podstawowym błędem który popełniłem było to, że zostawiłem zbyt wiele miejsca na sylikon poza taśmą, więc paski sylikonu w rogach wyszły dość grube. Drugi błąd to taki że z jednej strony akwarium przykleiło mi się do paneli w pokoju, Jutro jak wyschnie to jakoś to odetnę :D Na dziś koniec zabawy z klejeniem, jutro czeka mnie czyszczenie zbędnego sylikonu z szyb i późnym wieczorem spróbuje zalać zbiornik. Zobaczymy czy wytrzyma, ponieważ było to moje pierwsze klejenie akwarium :) Przy kolejnym zbiorniku który będę kleił postaram się juz nie popełnić wymienionych wcześniej błędów i w końcu nauczę się doskonale kleić te baniaczki :) Pozdrawiam

 

PS Jutro wrzucę zdjęcia tego akwarium o ile wytrzyma zalanie go wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i akwarium zalane. Pierwszy raz zalewałem go o godzinie 14, ale na jednej szybce był malutki przeciek, przy łączeniu sylikonowym zaczęły się pojawiać nieliczne kropelki wody od zewnątrz baniaczka. Wylałem wodę i poprawiłem lekko spoinę, A teraz właśnie z 30 minut temu zalałem baniaczek ponownie, tym razem wszystko jest jak należy tylko trochę się boję ze a akwarium 70x35x35 szyby 4 mm są troszkę za cienkie choć na razie nic się z nimi nie dzieje. Akwarium postoi na dworze do jutra wieczora i zobaczymy jak zacznie sie zachowywać. Miały być zdjęcia ale jest już ciemno wiec dodam jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D

No w końcu się udało go zalać :)

Powiem tak, że jak na pierwsze akwarium robione własnoręcznie to jestem z niego zadowolony. Satysfakcja jak najbardziej jest :D Tylko warstwa sylikonu mogła by być troszeczkę cieńsza.

A na dnie leży taki drobny żwirek kupiony w akwarystycznym za kilka groszy. Miał być piasek płukany, ale nie miałem go gdzie kupić, a żwirek mi się spodobał i jest! :D

A z wytrzymałością, to jeśli nikt w niego mocno nie uderzy to i będzie się trzymało, bo po doklejeniu wzmocnień stało sie o wiele bardziej stabilne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...