Skocz do zawartości

112 litrów z Neonkami.


Gomi79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

 

Potrzebuję pomocy w doborze rybek do mojego pierwszego akwarium. Bardzo podobają mi się Neony Inessa i te rybki chcę mieć jako podstawę mojego zbiornika.

Jakie inne ryby mogę do nich dobrać, tak aby się z nimi nie gryzły i dodatkowo by były pożyteczne dla akwarium?

Czy mogę zmieszać 3 odmiany neonków? Widziałem w okolicznych sklepach inessa, czerwone i złote.

Moje akwarium to 112 litrów o wymiarach 80cm x 35cm x 40cm. Wodę filtrować będzie większy niż wymagany filtr zewnętrzny przeznaczony do zbiorników 250l.

Nie chcę w tym akwarium dużych ryb, max. to 3-4cm długości, co ograniczy mnie do ~ 30-36 sztuk.

Myślałem dać:

- 6 lub 8 neonów inessa

- 6 lub 8 neonów czerwonych

- 6 lub 8 neonów złotych

pytanie co do tego dorzucić?

 

Dodatkowo, czy mogę tam umieścić jeszcze ze 3-4 krewetki?

 

Proszę doradźcie mi jakiś skład, wraz z minimalnym uzasadnieniem dlaczego.

 

Pozdrawiam,

Gomi79

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody... hmm, to jest moje pierwsze akwarium, nie mam jeszcze w nim wody. :) Jestem na etapie tworzenia.

Tak jak napisałem wcześniej głównie chcę mieć Neony Inessa, więc wodę będę starał się dopasować do ich wymagań.

Dlaczego mieszanie neonów jest bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za powyższe odpowiedzi.

Sverting mam jeszcze kilka pytań do Ciebie odnośnie Twoich odpowiedzi.

W takiej kranóweczce pomyśl o dużym stadzie neona zielonego, pielęgniczce ramireza i kilkunastu otoskach.

Czy pielęgniczka nie będzie atakować neonków?

Czy mogę zostać przy neonach inessa? - bardziej mi się podobają.

Aranżacja do takiego akwarium to żółty piasek rzeczny, kilka żabienic, dużo drewna i liści na dnie. Na powierzchnię trochę limnobium.

Żółty piasek? Wszędzie gdzie do tej pory czytałem, zaleca się do neonków ciemniejsze podłoże, czy ten piasek to dobry pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy neonach Innesa przydałoby się mieć niższą temperaturę, a to już nie pasuje za bardzo Ramirezom.

Nie zgodzę się z tym, idzie dobrać odpowiednią temperaturę dla neonek i ramirezek żeby oba gatunki czuły się dobrze.

Neon Inessa - Temperatura Od 22 do 25 C.

Pielęgniczka Ramireza - Preferuje zakres temperatur 22-26 C. Są bardzo wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury.

 

Co do żwirku, ja bym proponowała piasek bazaltowy, lub żwirek bazaltowy.

Przy białym, lub żółtym piasku, jak się pojawią glony, to bardziej szpeci akwarium, niż na czarnym podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy neonach Innesa przydałoby się mieć niższą temperaturę, a to już nie pasuje za bardzo Ramirezom.

Nie zgodzę się z tym, idzie dobrać odpowiednią temperaturę dla neonek i ramirezek żeby oba gatunki czuły się dobrze.

Neon Inessa - Temperatura Od 22 do 25 C.

Pielęgniczka Ramireza - Preferuje zakres temperatur 22-26 C. Są bardzo wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury.

 

Co do żwirku, ja bym proponowała piasek bazaltowy, lub żwirek bazaltowy.

Przy białym, lub żółtym piasku, jak się pojawią glony, to bardziej szpeci akwarium, niż na czarnym podłożu.

 

Bzdury- skąd te informacje? Z encyklopedii SA ?

 

Żwirek/ piasek bazaltowy przy ramirezkach? Chyba sobie kpisz...

 

EDIT:

 

Może Ci pomogę -

 

http://www.fishbase.org/summary/Parache ... nnesi.html

 

http://www.fishbase.org/summary/Mikroge ... irezi.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć innesy, ale wtedy musisz ich mieć mniej. Około 20-25. Neonów zielonych mógłbyś mieć nawet 30, bo są małe i optycznie powiększają zbiornik. Ale wiadomo, kwestia gustu. Ważne żebyś miał temperaturę około 23* w akwarium.

 

Ciemne podłoże jest ważne jeśli ładujesz w akwarium lampy jak na solarium. Jak masz normalne, umiarkowane światło, to wszystko jest w porządku przy piachu i liściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje co do ryb mam z tego forum.

:arrow:http://www.superakwarium.pl/neon-innesa-id419.html

:arrow:http://www.superakwarium.pl/pielegniczk ... id587.html

 

Sama mam te gatunki w moim akwarium, mam 25*C piasek i żwirek bazaltowy, dużo roślin i korzenie, ramirezki mają tarło regularnie, jedzą i pływają normalnie, więc mogę powiedzieć że te gatunki mogą być razem w zbiorniku, przy temperaturze 25*C

 

Kolejne informacje z innego źródła:

:arrow:http://www.domowe-akwarium.pl/neon_innesa.php

:arrow:http://www.domowe-akwarium.pl/pielegniczka_ramireza.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzyma się pielęgniczek na żwirze. W każdym razie nie Mikrogeophagusów, ani Apistogramma.

 

Zdrowa ramirezka (dzika!) wygląda tak:

Dołączona grafika

Martusia, masz odpowiedź na pytanie: "dlaczego na awatarze mam przerażająco bladą pielęgniczkę?". Nie masz piachu. Neony owszem mogą sobie żyć na bazalcie (chociaż lepszy jest tuf wulkaniczny), ale dla ramirezek to niedopuszczalna sytuacja.

 

 

Temperatura jest poniekąd do przeskoczenia, bo są znaczne wahania w zależności od pory roku i dopływu o którym mowa. Ale i tak polecałbym albo neona czerwonego, albo zielonego, bo oba gatunki po prostu występują równolegle z ramirezką.

 

I ponownie podkreślam: rozmnożenie pielęgniczek nie jest specjalnie trudnym wyzwaniem. Trudniejsze jest zapewnienie im dobrych warunków życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się czegoś więcej dowiedzieć, dzięki ;) Poprzednie ramirezki, które miały 2 lata żyłyby do tej pory, gdyby nie restart (zostały oddane), później kupiłam kolejną parkę, może to przez to nowo zakupione ramirezki (samiec) po złożonej ikrze zdechł...

Chyba będę musiała zmienić na inne pielęgniczki, co byście doradzili do żwirku i piasku bazaltowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...