Skocz do zawartości

Zakładanie nowego zbiornika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie chcąc zakładać nowego tematu - planuję też zalożyć baniak 112l. Kiedyś miałem mniejszy - ok 60l - dawno to bylo - ok 12lat temu. Troche sie teraz pozmienialo i prosilbym o pomoc:

1. Akwarium 112 - na poczatku chcialem profil ale poczytalem i sklaniam sie bardziej do zwyklego - ma to być akwarium dekoracyjne - podpowiecie?? Gdzie je kupić - jestem z Suwałk a tutaj raczej trudno o zaufany sklep - wiekszość nie ma bo na allegro jest taniej. Czy kupować z pokrywą 2x18W t8 - są tez t5 na allegro ale z 1 swietlówką - czy to za malo i trzeba przerabiać?? Ew. czy można dostać bez swietlówek a wsadza sie co chce - skalnialbym sie do 3 swietlówek t5.

2. Grzalka 100W - tu raczej nie ma co kombinować

3. Filtr - chcialbym zewnętrzny np aquael minikani 120 - czy to dobry wybór??

4. Termometry i inne drobne rzeczy pomijam

5. Odmulacze - z doświadczenia co polecicie?

 

Woda u mnie - jeszcze nie mierzylem - ale ma bardzo bialego drobnego osadu po zagotowaniu - moze przez kuchnie indukcyją jest pylkiem. Czy Do akwarium lać bezposrednio po odstaniu czy najpierw przefiltrować np brita maxtra??

 

o resztę zapytam później :).

PS - takie akwarium trochę waży ale raczej komoda BRW o szerokości 160cm 3 pionami - na środku barek idealny a filtr i inne osprzęty powinna wytrzymać??

Dzięki za każdą sugestię.

 

Luna: Twój temat został wydzielony.

Zakładaj własne wątki i dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa najlepiej proste. Grzałki nie kupuj chińskiej, bo ma ona nieprecyzyjny termostat. Kup np. Aquael, możesz dać ze 150w, bo w tedy szybciej woda ci się nagrzeje a różnicy w cenie ogromnej nie ma. Co do oświetlenia to możesz kupić belkę oświetleniową t5. Lub dołożyć świetlówkę do seryjnej pokrywy. Na allegro są zasilacze do świetlówek. Wychodzą prawie tyle co kompletny osprzęt tz. statecznik, kable, oprawki itd. Filtr mini kani 120 był by za słaby. Kup np. JBL e901, Tetra tec ex700, kaskada fzn-3, lub jakiś eheim. Kupić według mnie najlepiej na allegro, ale wybór należy do Ciebie.

Wrzuć najlepiej fotkę tego stolika pod akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komoda taka jak ta :

 

http://www.brw.com.pl/pl/produkt/1204-k ... nny/v/1147

 

Wybór padł raczej na profilowane ze względów estetycznych. Czy zakup na allegro nie jest niebezpieczny ze względów bezpieczeństwa - jeżeli chodzi o bezpieczeństwo baniaka?? Polecicie jakiegoś sprzedawcę, ewentualnie sklep internetowy?? Dzisiaj w sklepie chcieli 400 za 112l z pokrywą - troche przesadzona kwota moim zdaniem.

 

Co do filtra to sam już nie wiem - czy zewnętrzny nie będzie niebezpieczny przy jakichś wyjazdach - czy jak zacznie pompować przy nieszczelności - czy mi domu nie zaleje? Przy wewnętrznym raczej nie ma tego problemu.

 

Jeżeli chodzi odmulacz to co można byłoby brać - widziałem różne - na baterie, z pompką itp.

 

Czy kostka napowietrzająca jest konieczne przy filtrach wymienionych powyżej ??

 

Dzisiaj chciałbym już coś zakupić i wolałbym wiedzieć gdzie kupować żeby było dobrze - nie chodzi mi żeby było najtaniej, ale dobrze i bezproblemowo. Oczywiście nie chce też zrujnować budżetu :) Najpierw chce zakupić graty, testy - najpewniej paskowe na początek 5w1 - potem przemyśle co ma pływać - zakupie podłoże, rośliny itp - dojrzeje 3-4tyg. i dopiero potem zwierzątka. Czy to sensowna droga ??

 

Teraz zacząłem się zastanawiać nad 112 profil zestaw - 305zł, grzałka i jakiś badziewny filtr byłby na zapas skoro zame akwarium z pokrywą to 270zł.

Filtr FZN - 3 odpada - nie chce żeby wisiało coś z boku - a z tyłu będzie ściana. Z opinie wychodziło mi że mini kan 120 bez problemu sobie poradzi - stałby 45cm poniżej dna akwarium - wiec chyba pompa dałaby radę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komoda spokojnie wytrzyma, stoliki "akwarystyczne" są bardziej ryzykowne niż ta. Jedynie poziom sprawdź przed postawieniem zbiornika.

Z pierwszego postu wynika, że chcesz proste, z kolejnego profilowane ;) Osobiście preferuję profil, poza względami estetycznymi, lepiej rozkładają się w nim naprężenia, czyli po prostu jest wytrzymalsze.

 

Oglądam ten zestaw za 305 zł, nie jest najgorszy. Żwirek oczywiście możesz sobie co najwyżej do doniczki nasypać, ale poza nim... Grzałka z ceramicznym rdzeniem na plus. Chińska czy nie, temperaturę i tak kontrolujesz niezależnie od termostatu. Filtr z pewnością "No Name", ale ma koszyk, wystarczy węgiel wymienić na ceramikę, a deszczownia zastąpi kostkę napowietrzającą. Minusy: nie ufam tym wszystkim gwarancjom dostawy... Co prawda swoje akwarium ze względów finansowych mam kupione przez allegro od sprzedawcy z Płocka, ale po odbiór (150 km) podjechał mój przyjaciel, gdy był tam u klienta.

 

O filtrach zewnętrznych się nie wypowiem, niestety jeszcze żaden nie przewinął się przez moje ręce ;)

Nie pomogę też z odmulaczem, bo uważam to za stratę pieniędzy. Ja sobie radzę zwykłym wężykiem paliwowym i patykiem od balonika :D Może kiedyś ktoś mnie przekona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil zniekształca obraz. Oraz rybką może się trochę kręcić, tak jak w przypadku kuli. Oraz profilowane jest zawsze mniejsze czyli w przypadku 112l profilowanego możesz liczyć na nie całe 100l.

Kubły mogą przeciekać jeśli się o nie nie dba. Trzeba zadbać o uszczelki itd. Ale w przypadku chińskich może to się zdarzyć. testy paskowe wybij sobie z głowy. Dają błędne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z rozpoczęciem nauki o akwariach, 12 letniej przerwie skłonię się jednak do mniejszego baniaka - 72l. - pewnie jakiś zestaw - może całość auael np:

 

http://allegro.pl/akwarium-72l-profil-wyposazenie-aquael-warszawa-i3099054620.html

Do tego wymieniony filtr na mini kan 120, ten z zestawu zostanie jako awaryjny.

 

Najpierw się poduczę, wprawię a potem może coś większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, najlepiej kupić najbogatszy "zestaw młodego chemika" za kilka stów... (a potem z niego nie korzystać, niech się odczynniki przeterminują) :roll:

Testy paskowe są o tyle dobre, że mierzą różne parametry jednocześnie i na początek w zupełności wystarczą (a nawet na dłużej, skoro to akwarium dekoracyjne). Z czasem najpewniej kontrolowanie ograniczy się do związków azotu, wtedy sprawdzą się kropelkowe. Ale póki zbiornik nie dojrzeje, nie widzę sensu wykonywania najdokładniejszych z dostępnych na rynku testów.

Jeśli więc testy paskowe, to tylko JBL. Naczytałam się o rozbieżnościach w pomiarach testami paskowymi i kropelkowymi nawet w produktach tej samej firmy (!!!), dlatego jedyne jakie można polecić to właśnie 6w1 JBL.

 

Faktycznie łatwiej uczyć się na większym zbiorniku, choć różnica między 72 a 112 nie jest tak drastyczna jak między 25 a 60. Jest nawet szkoła: " kup największe akwarium na jakie możesz sobie pozwolić". Osobiście skłaniam się do poglądu, że najpierw wybiera się obsadę, sprawdza wymagania i zapewnia najlepsze warunki. Ale niezależnie od podejścia, ostatecznie i tak łatwiej prowadzi się większy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najchętniej wziąłbym baniak 70x35x35(40) to to juz nie jest standard więc jest większy problem - baniak 80cm jest już spory. Na początek chce trochę się dokształcić - miałem już wcześniej ok 60l - ramowe - gupiki, molinezje, mieczyki 2 gurami - chce znowu zacząć, a potem kto wie jak się spodoba i uda z mniejszym przekonam reszte domu do ok 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tak samo było u mnie. Zmierzyłam na komodzie ile dokładnie miejsca zajmie 112-litrowe akwarium i natychmiast zdecydowałam się na 72 l :) Tak jest optymalnie, a komodę mam też 160 cm tylko że głębszą (48 cm), to jeszcze bratanek ma o co brodę oprzeć przy oglądaniu ;)

Powodzenia życzę w przyszłych negocjacjach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie pomierzyłem - komoda 156 minus 80 - zostaje niecale 40 z każdej strony - za mało żeby coś postawić a za dużo żeby stało puste - poza tym 3,5 latek i 2 latka może łapkami sięgać i pukać więc będzie raczej 72 - zestaw aquaql z filtrem. Znalazłem też 90l :

 

http://allegro.pl/akwarium-zestaw-90l-7 ... 49665.html

 

ale tu jest szyba 5mm - trochę cienka. Jak nie znajdę podobnego pozostaje 72l z szybą 6mm - wolę mieć grubszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 72 l ma szerokość 60 cm. Na komodzie 156 cm optycznie zniknie- zajmie praktycznie tyle miejsca co szuflady na środku. Ja szukałbym zbiornika o głębokości 35 cm, a długości 100- 150 cm, wysokości 40- 50 cm. Sam mam 72l, bo tylko takie wchodziło. Teraz szykuję komodę 120x40 cm i taki zbiornik postawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie tak mierze i rzeczywiście 60cm przy 40 wysokości jest dość małym. Czy taki zestaw jest wart uwagi:

 

http://allegro.pl/akwarium-112l-profil-zestaw-filtr-kubelkowy-i3064611994.html

 

Oczywiście na początek bo wolałbym mieć filtr np tetra ex700. W zestawie powyżej jest zewnętrzny i chyba wewnętrzny - wysłałem zapytanie bo w sumie trudno określić co to za filtr zewnętrzny i czy wogóle sie nadaje chociażby na czas dojrzewania akwarium. - Dostałem już odpowiedź - oba są w zestawie. Kubeł to:

 

Hanza HW 302 - opinie na tym forum są dobre - podpowiecie który z tych 2 linków jest bardziej odpowiedni na początek ??

 

Jak już się zdecyduje może to być też:

 

http://allegro.pl/akwarium-zestaw-102l-80x35x40-profil-aquael-i3085836875.html

 

Niestety im więcej się czyta tym więcej pytań się rodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak już zdecydowałeś się na większe akwa to nie kupuj badziewnych zestawów. Lepiej dobrać każdy element oddzielnie.

Nie bierz profilu, lepiej prosta przednia szyba. Każdy Ci to powie.

Akwa: http://allegro.pl/uwaga-nowe-akwarium-p ... 24352.html

Filtr: http://allegro.pl/nowosc-filtr-zewnetrz ... 74483.html

Wiadomo, że lepiej filtry Tetry, Eheima itp, ale sam mam ten filtr i jestem zadowolony.

Grzałka: http://allegro.pl/super-grzalka-aquael- ... 04325.html

Ten sam sprzedawca - mniejszy kosz wysyłki.

A pierdółki jak termometr czy siatka na ryby to sam sobie w zoologicznym kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się własnie jaki filtr wybrać - tetra ex700 to 300zł, hanza 140zł - też każdy chwali poza tymi sztywnymi wężami - jednak przy 112l pewnie będzie się dobrze sprawował. Zaraz poskładam wszystko w głowie i będę zamawiał - z opinie Robizoo to raczej rzetelny sklep. Macie jakieś doświadczenia?? Sam prowadzę sklep internetowy ale jakoś nie przekonuje mnie jakość przewoźników przy tak kruchym sprzęcie.

 

Jeżeli chodzi o filtr HW - stałby pod akwarium w szafce o wysokości 40,5cm - czy to dla niego wystarczy??Jego wysokość to 39,5cm - ale nie wiem czy z wystającymi końcówkami do węży czy to już nie jest wliczane ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie kupiłem filtr u Rabizoo. Paczka wysłana kurierem Siódemką, który na drugi dzień po zakupie z rana mnie obudził pod drzwiami. Więc jestem zadowolony.

Jeśli chodzi o wysokość to 40cm to będzie za mało. Te 39,5cm to jest wysokość od dołu do czubka końcówki na węże. 45cm to jest takie minimum z wężami żeby się mocno nie zaginały, szczególnie, że są dość sztywne. Najlepiej z 50cm, wtedy już nie powinno być problemu. Sam miałem ten kłopot na początku i musiałem trochę modyfikować szafkę. Wywierciłem otwór na filtr w podłodze szafki aby dodać kilka centymetrów.

Jak nie masz miejsca w szafce zawsze możesz pomyśleć nad kaskadą np. FZN-3. Będziesz musiał tylko wyciąć w pokrywie miejsce na filtr. Z resztą tak czy siak będziesz musiał na własna rękę modyfikować plastikową pokrywę. Węże do kubełka się nie zmieszczą w standardowych otworach. Otwory te co są to tylko się na kable do oświetlenia i grzałki nadają. Węża nie zmieścisz. Wiem, bo sam miałem ten problem z montażem filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - to mi bardzo pomogło - szafka obok to 50cm wiec ten filtr wejdzie- tetra jest większy , eheim tez wiec odpada z przyczyn technicznych - a na zewnątrz nie może stać. Czyli wybór padł na 112 prosty filtr hanza, grzałka aquael 100-150W. . Reszte innych rzeczy drobnych na bieżąco w sklepach.

 

Jeżeli chodzi o FZN to nie chce nic wieszać - z tyłu się nie da a z boku nie chce - bede starał się to tak zrobić by oprócz akwarium nie bylo nic widać - węże kable i inne pójdą z tyłu za tłem - czy zwykły pogniecionu szary papier będzie dobrym rozwiązaniem - ewentualnie czarny imitujący zwały węgla ?? :)

 

Podpowiedzcie w sprawie wody - czy lać po prostu kranówkę?? Czy najpierw przepuścić przez filtr britę?? W zasadzie to i tak będzie filtrowana przez ok miesiąca bez stworzeń.

 

Czy coś takiego :

 

http://allegro.pl/uzdatniacz-wody-jbl-biotopol-100-ml-na-400l-i3073099321.html

 

jest potrzebne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemię najlepiej omijać szerokim łukiem. Aloes uspokaja i łagodzi - OK. Uzdatniacza (Esklarin aloe vera) użyłam raz, przy wpuszczaniu rybki do nowego środowiska i to też w dawce dużo mniejszej niż zalecana przez Tropical. Czy filtrować wodę, nie zaprzeczę bez zastanowienia (choć samo się ciśnie ;) ), bo to zależy czy masz z czego... najlepiej by było znać skład tej kranówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem :

 

112l prosty

grzałka 150W aquael

filtr hanza hw - 302 (wolałbymtetrę ale sie nie zmieści do szafki - póki co ten będzie musiał wystarczyć)

 

Woda - na pewno dużo białego kamienia - po wygotowaniu wody w szklance mam biały proszek - śnieżno biały. Filtr brita maxtra go niweluje. Jak załatwię testy napisze co pokazały.

 

Zdecydowałem się [póki co na Azję - muszę o tym poczytać by było prawidłowo i ze średnią ilością roślin - zbyt mało się żonie nie podoba. Czy podłoże najlepiej kupować czy można znaleźć coś na żwirowniach itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że dla fachowców ważne są dane:

 

Wodociągi Suwałk podają:

Jon amonowy - mniej niż 0,18mg/l

Odczyn - 7,4

Twardość wody wg różnych skal: 300mg/l CaCO3

3mmol/l

16-17 st n - znacznie twarda

 

Czy planując biotopowe Azja coś z nią trzeba jeszcze robić ?? Oczywiście wszystko zostanie sprawdzone jeszcze przed rybami. Podpowiecie co zestawić ze sobą przy takich parametrach - oczywiście je można zmienić - ewentualnie do jakich dążyć - jakie rośliny byłyby najodpowiedniejsze by po miesiącu rybki czuły się jak u siebie??_Obsadę chciałbym różną - żeby się nie pogryzły, by nie była to sama drobnica. Kiedyś miałem gurami - nie pamiętam jakie - ale były to ładne pomarańczowe 9-10cm. Różnorodność mile widziana ale oczywiście bez oznak przerybienia - wręcz mniej w oczekiwaniu na wzrost.

 

Forum to nie gg, podwójne "??" nie dadzą Ci " :?: ". Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę już edytować więc dodam parametry kranówy zbadane testem 3w1 Dajana

 

ph - między 7,6-8

GH między 14 a 28

KH między 10 a 15

 

Oczywiście jako, że to test paskowy więc dokładnie nie określę na podstawie skali.

 

Ps: Jak widać w profilu nie używam GG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć testom paskowym masz wodę twardą i zasadową. Czyli w oby dwóch przypadkach po złej stronie skali. A powinieneś mieć wodę miękką i kwaśną. Rozwiązaniem jest zainwestowanie w filtr RO lub po prostu kupienie wody demineralizowanej. I zmieszanie w takich proporcjach z kranówą, żeby osiągnąć odpowiednie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taką wodę mogę wlać po aranżacji akwarium + rośliny (woda po odstaniu 24h) i w takich niech dojrzewa akwarium i ewentualnie co 5-7 dni podmieniać na demineralizowaną? Czy już na start dodać jakichś dodatków + woda demineralizowana (a może część wody dać z BRITY)? By zbadać parametry dopiero przed wpuszczeniem ryb?? W filtrze będzie węgiel - czy przez cały miesiąc niech pracuje czy krócej? Pytam bo mam sprzeczne informacje - czasami zalecają zostawić na tydzień, czasami 2 czasami na miesiąc - co jest jego max wytrzymałością.

 

Które testy zakupić do związków azotu - ale już najlepiej kropelkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej od razu zalej taką wodą jaka powinna być. Robiąc podmiany podczas dojrzewania przedłużasz czas tego procesu.

Węgiel wkładamy do filtra tylko po leczeniu w celu usunięcia z wody resztek leku lub innej niepożądanej chemii.

Testy to: NH3/NH4, NO2 i NO3. Tak kropelkowe.

 

Ps. Używam gg a nie mam w profilu. A nie używam podwójnych znaków, bo to jest niezgodne z poprawną pisownią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...