Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - Azja, prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planowałem założenie akwarium w ścianie ale po lekturze forum zrezygnowałem z tego pomysłu. W zamian zakładam akwarium wolnostojące z rybami i roślinami z Azji.

Woda:

twardość 200 mg CaCo3/l a więc między miękką a średnio twardą

Zbiornik:

- 112 l prosty z pokrywą i standardowym oświetleniem 2x18W

Podłoże:

Ziemia ogrodowa i na wierzch biały piasek

Obsada (chcialbym spróbowac ograniczyć sie do 1 kontynetu):

1+2 gurami

15 razbora klinowa

6 piskorków

10 red cherry

Rośliny:

Jakiś trawnik, mchy i coś większego na tył, może coś pływającego na powierzchni, żeby lekko zacienić zbiornik. Proszę zaproponować jakieś azjatyckie rośliny o niewielkich wymaganiach. Nie chce bawić się w nawożenie i wymianę świetlówek (te 18Wx2 musi wystarczyć). Czy pomysł na podłoże jest dobry? Czy są jakieś ryby żywiące się glonami - coś jak otoski tylko z Azji. Jak zapobiegać zaglonieniu akwarium? Czy obsada jest dobrze dobrana? Czy w akwarium nie będzie pustawo zakładając, że piskorki w dzień raczej się chowają. Jaki inny harem można wprowadzić zamiast gurami lub jakie rybki dołożyć do zestawu wymienionego wczesniej. Jakie ślimaki można trzymać w takim "azjatyckim" akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planowałem założenie akwarium w ścianie ale po lekturze forum zrezygnowałem z tego pomysłu. W zamian zakładam akwarium wolnostojące z rybami i roślinami z Azji.

Woda:

twardość 200 mg CaCo3/l a więc między miękką a średnio twardą

Zbiornik:

- 112 l prosty z pokrywą i standardowym oświetleniem 2x18W

Podłoże:

Ziemia ogrodowa i na wierzch biały piasek

Obsada (chcialbym spróbowac ograniczyć sie do 1 kontynetu):

1+2 gurami

15 razbora klinowa

6 piskorków

10 red cherry

Rośliny:

Jakiś trawnik, mchy i coś większego na tył, może coś pływającego na powierzchni, żeby lekko zacienić zbiornik. Proszę zaproponować jakieś azjatyckie rośliny o niewielkich wymaganiach. Nie chce bawić się w nawożenie i wymianę świetlówek (te 18Wx2 musi wystarczyć). Czy pomysł na podłoże jest dobry? Czy są jakieś ryby żywiące się glonami - coś jak otoski tylko z Azji. Jak zapobiegać zaglonieniu akwarium? Czy obsada jest dobrze dobrana? Czy w akwarium nie będzie pustawo zakładając, że piskorki w dzień raczej się chowają. Jaki inny harem można wprowadzić zamiast gurami lub jakie rybki dołożyć do zestawu wymienionego wczesniej. Jakie ślimaki można trzymać w takim "azjatyckim" akwarium.

Co do podłoża to może być. Na tył może Nadwódka Szerokolistna , szybko rośnie i jest bardzo efektowna , ewentualnie jakieś kryptokoryny bądź nurzańce. Ryby na glony pochodzące z Azji to z cała pewnością "kosiarki" , jedne z najlepszych w walce z glonami.Zamiast piskorków mógłbyś spróbować z bocją karłowatą , około 6-8 sztuk , 1+2 gurami marmurkowy lub dwuplamy , 20xRazbora klinowa. Według mnie nie powinno być za dużo. Krewetki posłużą za pokarm dla Gurami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakichś wielkich trawnikach zapomnij przy takim oświetleniu i bez nawozów i CO2, mimo iż będzie ziemia.

Z roślin oprócz tego co wyżej kolega napisał to np. limnophila, gałęzatka, wgłębka. Z pływających: limnobium, pistia.

Jeśli chodzi o nadwódkę to sam ją mam i rośnie jak szalona. Ma piękne szerokie liście.

Mimo, że masz mniej niż 0,5W/l oświetlenia to bimbrownie można by zrobić, tanie rozwiązanie a rośliny się "ucieszą".

Przy okazji podawanie CO2 zmniejsza prawdopodobieństwo powstania glonów. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć :)

A jeśli chodzi o nawóz to przynajmniej podstawowa i tania mieszanka mikro+makro, np: http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 35139.html albo Symfonia Złota.

 

Oprócz roślin przydałby się jakiś korzeń, najlepiej japoński.

 

Zamiast gurami może być harem bojowników.

Ślimaki np helenki. Razbor może być ze 20.

Jeśli chodzi o piskorki to wcale się tak nie chowają w dzień. Wystarczy mieć w miarę zarośnięte akwarium, trochę cienia i kryjówek to w ciągu dnia normalnie pływają. Sam je mam i śmigają mi po dnie cały czas. Nawet łącznie z 8 możesz ich mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gurami będzie rzeczywiście zjadał krewetki. Ma ktoś takie doświadczenia?

To zależy od charakteru ryb. Mój znajomy trzyma właśnie krewetki Red cherry z gurami (akwa dość dobrze zarośnięte). Ryby nie są w ogóle zainteresowane dorosłymi krewetkami. Może od czasu do czasu upolują sobie jakiegoś malucha ale przy odpowiednim karmieniu to rzadkość.

Ale to nie jest standard! Powtarzam wszystko zależy od ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie polecić jakiegoś odpowiednika otoska z Azji??? Na kosiarkę zbiornik za mały na zbrojnika też więc jakiego "glonojada" mogę tam wrzucić? Jaki harem poza bojownikiem, gurami i prętnikiem mogę trzymać z razborami i krewetkami. Na forum zawsze są pretensje co do obsady zbiorników przez początkujących dlatego proszę o konkretne porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zbiornik kupiony, korzenie znalezione i spreparowane. Teraz pytanie odnośnie dojrzewania zbiornika bo im więcej czytam tym mniej wiem. Czy podczas dojrzewania podmieniać wodę czy nie? Niektórzy radzą wpuścić kilka rybek od razu po zalaniu bo cytuję:

Dojrzewanie baniaka przez dwa tygodnie bez dodatku amoniaku, to mit. Bo niby jak, bakterie nitryfikacyjne mają namnażać się, skoro nie ma co jeść.

Więc jak to w końcu ma wyglądać????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...