Skocz do zawartości

Proszę o pomoc problem z glonem i roślinkami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem fachowcy założyli mi akwarium narożne. mam profesjonalne oświetlenie z żarnikiem i co2 w butli. roślinki mi super rosną ale zaraz na świeżych liściach pojawia się brunatny nalot i marnieją. na szybach pokazuje mi się zielonkawy nalot glonu. Jeżeli jest taka możliwość mogę przesłać na email zdjęcia roślinek z nalotem proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz, podaj litraż, moc i czas oświetlenia, odległość akwarium od okna, jaką stosujesz chemię i ile; brunatny nalot to mogą być okrzemki i świadczy on o złym oświetleniu, a zielony nalot to prawdopodobnie zielenice i ich obecność świadczy o zaburzonym stosunku azotanów do fosforanów. Proponuję poszukać na ten temat w google, pomogłabym, ale mam zbyt wolny internet.

 

Poczytaj tutaj:http://www.nyzio.com/artyk/zakwit_wody_w_akwarium.htm

może Ci coś pomoże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na roślinkach to prawdopodobnie okrzemki- pojawiające się dość często w świeżo wystartowanych akwariach. Niekiedy pomaga poprostu czas - jakiś miesiąć czy dwa i same znikają..jednak na liściach zaataowanych przez okrzemki później chętnie rozwijają się zielenice- wyglądające jak zielone plamki (to co prawdopodobnie masz na szybach?). Na okrzemki czytałam, że może pomódz dodanie przy podmianach wody potasu.

U mnie okrzemki już prawie ustąpiły, ale głównie pomogły otoski(rewelacja na okrzemki).. jednak potas też podawałam. Nie wim czy to wszystko razem, czy któryś czynnik z osobna pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za zainteresowanie. Akwarium narożne 380 litrów 80cm wysokie z dala od okna . Filtr eheim 2228 profesional. Oświetlenie lampa galogenowa akwarystyczna z żarnikiem 150wat 7 godzin dziennie jakieś 40cm nad akwarium. Nawóz 10ml Tetra Easy Balance na tydzień przy podmianie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużaj powoli czas oświetlenia i skorzystaj z rad lwica79. Proponuję również roślinki pochłaniające azotany i fosforany - pistie albo jakieś paprotki. Nie znam nawozu, który stosujesz, być może zawiera on azot albo fosfor, jeżeli tak, odradzam jego używanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę się wtrącić to tetra Easy Balance nie jest żadnym nawozem. Jest to środek utrzymujący równowagę w akwarium, z dodatkiem pożywki dla bakterii nitryfikujących. Jeżeli nie dajesz nawozu to rośliny w nowym akwarium, w jałowej wodzie będą marniały. Polecam ci Planta Gainier aqua artu np. classic z żelazem oraz planta gainier macro. Co do glonów,to spróbuj kupić(jeśli nie masz) kilka kosiarek. Nie stosuj chemii, gdyż chemia zawsze powoduje zachwianie równowagi biologicznej w akwarium. Kosiarek nie dokarmiaj, gdy będą głodne zajmą się Twoimi glonami. Pamiętaj, nie stosuj chemii, jedynie naturalne sposoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci Planta Gainier aqua artu np. classic z żelazem oraz planta gainier macro.

 

Jeżeli ja mogę coś dodać, to Planta Gainer Macro zawiera azot i fosfor (m.in.), czyli raczej w tej sytuacji nie jest wskazany. Dziękuję za informacje o Tetra Easy Balance, w tej sytuacji Planta Gainer Classic jest bardzo dobrym pomysłem - sama go stosuję, choć mam słabe oświetlonko i nie mam glonów (choć to chyba raczej nie jest zasługą nawozu). Oprócz kosiarek myśle, że najlepiej, aby sylwekkryszkiewicz zmierzył przynajmniej poziom NO3 w swoim akwarium, a jeżeli może, także fosforu i poszukał w necie informacji o zielenicach i glonach i związanym z tym zjawiskiem stosunkiem azotanów do fosforanów, ale ponieważ nie posłuchał mojej rady, to tutaj daję linka do stronki, która o tym mówi:

http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?t=87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy w akwarium to podstawa. Bez nich nie wiemy co dzieje się w naszym zbiorniku. Radzę panu Sylwkowi dużo czytać o pielęgnowaniu akwarium. Obecnie jest dużo książek na ten temat, są fora internetowe oraz ulotki w sklepach zoologicznych, ale polecam fora. Tu dowie Pan się wszystkiego na każdy temat. Każdy akwarysta Panu doradzi. Nie wiem, może się mylę, ale wydaje mi się że jest Pan świeżakiem w świecie akwarystów, o czym świadczy fakt że akwarium zakładała Panu firma.Jeżeli to prawda, to proszę czytać i dowiadywać się jak najwięcej, bo w przeciwnym razie szybko znudzi się Panu to wspaniałe hobby, ze względu na brzydki wygląd( glony) albo padanie ryb. Musi Pan zawsze iść tą drogą: Akwarium nie tylko ma pięknie wyglądać ale również sprawiać przyjemność mieszkania, osobnikom w nim żyjącym. Początki zawsze są trudne. Ale powolutku będzie Pan wiedział jak o nie dbać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za dotychczsowe rady z których po troszku powyciągałem wnioski. Dzierzka666 zwiększenie oświetlenia miało spory wpływ zmiejszają mi się okrzemki i na razie po umyciu akwarium nie ma glonów zwiększyłem też ilość co2 aby zmiększyć wodę, ograniczyłem też karmienie rybek i dopuściłem 5 kosiarek . Co do akwarium mam już 15 lat i nigdy nie miałem problemów więc niczego się nie uczyłem dopiero po założeniu tego narożnego doznałem szoku że nic nie rośnie, więc zby pozbyć się problemu zatrudniłem firmę która mi założyła wszystko od nowa włącznie z nowym oświetleniem i co2 (myślałem że kłopoty znikną) ale zaczeły się problemy o których opisywałem. W tej chwili wygląda że wszystko idzie w dobrym kierunku dzięki waszym radom ale na niektórych liściach pojawiają się dziury choć nie zauważyłem obecności ślimaków. Z chemi jestem noga więc na pomiarach wody itp się kompletnie nie znam . Myślę że przesadziłem też z rybkami 10 dużych skalarów 80 neonów 15 razbor 5 kosiarek 2 ramirezy 5 kirysków 5 bocji i oscyliusy czy coś takiego. Jeszcze raz dziękuje za rady i proszę o inne i jak można to z tą chemią wody to w taki prostrzy sposób;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robią się dziury na roślinkach, to brak potasu - albo kup na allegro czysty potas, albo w sklepie wspominany Planta Gainer Classic. I kulki nawozowe pod korzenie. Może też to być pozostałość po zielenicach, ale nie jestem pewna. Oświetlenie przedłużaj aż do 12 godzin dziennie, ale nie rób tego gwałtownie. Co do obsady, ciężko mi powiedzieć, ale z ilością skalarów mogłeś przesadzić ;) o ile dobrze się orientuję, one podobierają się w pary i możliwe, że samce zaczną walczyć - ale ja nie mam doświadczenia z takimi dużymi zbiornikami i ze skalarami również nie - dopiero zamierzam rozpocząć ich hodowlę. No i razbor chyba za mało jest. Tak patrząc na zdjęcia skalary przytłaczają ten zbiornik, a razbor wcale nie widać. Proponuję przedstawienie pytania w dziale "Obsady", ja niestety nie mam doświadczenia w doborze ryb, tam wypowiedzą się ludzie w tym względzie bardziej kompetentni. No i powinieneś jakieś roślinki na powierzchnię rzucić - akwarium wydaje się puste, myślę, że przy otwartym zbiorniku i takim świetle możesz zaryzykować pistie - one całkiem Ci wyciągną azot i fosfor, a te dwa pierwiastki to główna pożywka dla glonów.

Jeżeli chodzi o pomiary wody, zaopatrz się w testy w sklepie zoologicznym, powinni Tobie doradzić jakieś dobre i najprościej postępuj wg instrukcji. Napiszę Tobie, że ja też jestem noga z chemii - jestem humanistką z wykształcenia i zrozumienie tego wszystkiego zajęło mi parę dobrych miesięcy, więc się nie zrażaj, tylko czytaj jak najwięcej. Niestety, ponieważ chemię wody dopiero niedawno zajarzyłam, nie potrafię tego za bardzo wytłumaczyć. Jedno wiem: jeżeli rośliny rosną wolno, to z wszelkich pożywek korzystają glony. Jeżeli jest za dużo NO3, to rośliny - jeżeli jest ich mało - nie pochłaniają tego i zakwitają glony. Jeżeli nie ma NO3 w ogóle w wodzie, glony również się pojawiają. Jeżeli w wodzie nie ma pożywek, to ze światła korzystają glony. Jeżeli jest za mało światła (albo nieodpowiednie), również glony mają uciechę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...