Skocz do zawartości

[54l] Pierwsze akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zakładam nowy zbiornik 54 l i chciałbym tam trzymać np: neonki,_czy to odpowiedni litraż? Mam też kilka roślin; anubias,_nurzaniec,_weeping moss. Pompka aquaszut super mini 360, grzałka aquaszut hot 2005 50W i oświetlenie standardowe w zestawie 11W. Mam też korzeń a żwirku jeszcze nie mam._Oświetlenie pracuje przez ok. 10 h dziennie, temperatura 26C.

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego akwarysty jednak nie polecałbym dokładania tam świetlówek. Ewentualnie zamiana na 15w-18w, ale też niekoniecznie. Dużo mocniejsze oświetlenie(od 24w w górę), bez CO2 i nawożenia szybko zamieniłoby ten zbiornik w "glonarium" - dla początkującego zdecydowanie odradzam, chyba że jest pełen chęci i dobrze przyswaja wiedzę.

 

Rośliny które posiadasz są ok i powinny sobie poradzić przy twoim oświetleniu.(jedynie mech może się przerzedzić lekko, dlatego dałbym go na twoim miejscu w centralnej części, tak aby był jak najbliżej świetlówki) Dołożyłbym jeszcze tam trochę rogatka, bardzo dobry na start zbiornika. Dobrałbym do tego czarny żwirek kwarcowy o małej granulacji(2-3mm) - dla twojego zbiornika wystarczy ok 10kg(na allegro znajdziesz) i neony innesa x12-15.(też lubią ciemniejsze zbiorniki) Na dno ewentualnie kiryski karłowate albo krewetki karłowate.(5-6, przy krewetkach przez pierwszy miesiąc przykryj zbiornik bo zanim się zaaklimatyzują lubią "uciekać" z akwarium, bardziej polecam kiryski pigmeje)

 

Powyższa obsada to propozycja gdy masz wodę o twardości w granicach 5-20 Gh i Ph poniżej lub w granicach 7. (sprawdź w wodociągach albo najlepiej kup testy zanim dodasz ryby)

 

Więcej niż podałem z rybek nie dokładaj, bo filtr masz taki sobie i mógłby sobie nie poradzić. Nie dawaj tam też innych kirysków niż pigmeje, gdyż większe kiryski = więcej odchodów co w prostej linii doprowadzi do destabilizacji zbiornika przy twoim filtrze.

 

Przy takiej obsadzie co zaproponowałem, temperaturę utrzymuj w granicach 22-24 st.C, 26 to będzie za dużo. I jeszcze jedna uwaga, najpierw posadź rośliny w żwirku, dopiero po jakiś 3-4 tygodniach dodaj ryby.(chyba, że chcesz mieć problem z pierwotniakami i padającymi rybami, tutaj masz przykład jak zbyt szybkie wprowadzenie ryb skutkuje: atak-pierwotniakow-po-restarcie-t55383.html )

 

I już zupełnie na marginesie - pozbądź się tych naklejek, gałęzatkę rozetnij na dwa i przytwierdź do jakiegoś płaskiego kamyka żyłką.(kamyk polej octem, jak będzie się pienił = nie nadaje się do akwarium)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rybami się nie spiesz, niech to z tym żwirkiem który dokupisz popracuje jeszcze ze 3 tygodnie.

 

Myślę, że 15 neonów innesa możesz tutaj dać. Masz trochę słaby filtr dlatego reszta obsady powinna być właściwie dobrana.

Jako, że masz tam bazalt, to na dno proponuję 10 krewetek karłowatych(np. red cherry). Gdyby to był piasek dobre byłyby kiryski pigmeje.(x6)

 

Krewetki wpuściłbym jako pierwsze, np. za 2tygodnie. Wtedy spokojnie się zaaklimatyzują, pamiętaj o przykryciu akwarium przez co najmniej pierwsze kilka tygodni, gdyż krewetki po zmianie otoczenia lubią uciekać z akwarium. Przydałoby im się także parę kryjówek, chociaż masz widzę mech to jak się rozrośnie będzie ok.

Za 3-4 tygodnie możesz wpuścić tam neonki.

 

Więcej bym tam nie dokładał, filtr masz taki sobie to i obsada musi być lekko ograniczona.

 

Radziłbym zaopatrzyć się chociaż w podstawowe testy kropelkowe: NO2 i twardości. Przydałoby się więcej(NO3, Ph), ale to by była już jakaś podstawa.

 

I jakieś tło by się przydało, neonki najładniej się prezentują na czarnym tle jak i czarnym podłożu.(neonki nie lubią zbyt jaskrawego otoczenia, jak i zbyt intensywnego oświetlenia)

 

Ten termometr dałbym gdzieś w róg np. po stronie filtra.

 

Jak wszystko ładnie i powoli się zgra, będziesz miał naprawdę ładne akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi krewetkami to fajny pomysł, akwarium już kilkanaście dni pracuje , może na start dałbym tam kilka gupików , żeby to już tworzyło biosferę , a puki co żwirek dokupiłem i wnet go włożę do zbiornika, a nad testami jeszcze pomyślę jak na mój skromny budżet mam pewne ograniczenia. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 54l ;) Przede wszystkim dodaj jeszcze jakieś tło, bo widać ci wszystkie kable, które masz za akwarium. Widzę, że też masz gałęzatkę tak jak ja :D Radziłbym ci ją rozłożyć na pół i rozpłaszczyć, a potem przywiązać żyłką lub czarną nitką na jakiś kamień lub korzeń <--- POLECAM !!! Bardzo fajny efekt. Jeżeli chodzi o ryby to możesz kupić sobie: 5-6 neonek, 1-2 glonojady, 2 bocje (bo inaczej będziesz miał ślimaki), 2 kiryski (jakie chcesz) i ewentualnie jarzeńce, bo bardzo ładnie wyglądają z neonkami. Więcej ryb nie kupuj bo będą miały ciasno...

 

Edit:

 

Aha i jeszcze jedno kup sobie świetlówkę 15w np. Power Glo. Daje lekko różowe światło. Bardzo ładnie świeci (nawet jak nie będziesz czyściił akwa to i tak będzie się wydawało czyste). Niestety kosztuje ok. 60 zł (wiem trochę boli ale WARTO !!!) ;p

 

//Edytuj posty!

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gałęzatki będzie na niej widać każdy syf :) Bocje?_Do 54l? Najlepiej kup sobie 2-4 helenki , 1,2 glonojady za małe akwarium jak na zbrojniki , nie warto kupować drogich akwarystycznych świetlówek lepiej zastąpić je zwyczajnymi o dobranej barwie ciepła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tła to coś się wymyśli , a rogatka przymocuje na korzeń i mam nadzieje , że mu światła nie zabraknie. Jak mech się rozrośnie to pomyślę o krewetkach , a na dno ładnie wyglądał by glonojad złoty. Zastanawiam się też a żeby neon innesa połączyć z neonem czarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na glonojada za małe akwarium i to zdecydowanie.(urośnie do takiego rozmiaru, że ledwo się obróci w tym akwarium).

 

Przy twoim filtrze nic ponad jeden gatunek neonów + krewetki tu nie pchaj, bo filtr po prostu nie wyrobi, zaczną się problemy z NO2 i ryby zaczną chorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...