Skocz do zawartości

AKWARIUM POD BLATEM BARU - czy to możliwe ???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

w najbliższym czasie będę chciał założyć akwarium. Jest to moje marzenie od dawna..._Kilkanaście lat temu miałem akwarium jednak ze względów przeprowadzkowych musiałem je "zamknąć". Aktualnie jestem w trakcie robienia w nowym mieszkaniu remontu i wpadłem na pewien pomysł - aby zrealizować swoje dwa marzenia w jednym.

 

Chciałbym aby akwarium było pod blatem barowym ( dzielącym salon od kuchni )._Od strony kuchennej będzie zasłonięte szafkami także ryby będą miały spokój. Widoczne byłoby od strony salonu oraz najbardziej zależy mi jednak na tym aby ryby widziane były również z góry kiedy siedzimy przy barze.

W związku z tym chciałem w blacie od góry wyciąć otwór i w jego miejsce wmontować hartowaną szybę.

 

 

Kilka pytań :

 

- czy waszym zdaniem takie rozwiązanie się sprawdzi ?

- czy ryby będą widoczne od góry , czy nie będzie zakłócać ich widoku falująca woda od filtra ?

- czy szyba od góry nie będzie parować albo skraplać się na niej woda ?

 

Ogólnie proszę o wszystkie sugestie.

 

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że od góry będziesz musiał dać jakieś oświetlenie.

Szyba na górze może parować ale jak dasz jakiś nawiew pod spodem to nie powinna.

Inna kwestia to stres dla ryb związany stukaniem (np kolanami, jak coś będziesz robił na blacie lub okolicy - stuki łatwo sią przenoszą) oraz z przechodzeniem obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pietreksz.

 

Jeżeli chodzi o stres dla rybek to będzie ok. Ten blat nie będzie wykorzystywany jako roboczy . Będzie to podwyższona część oddzielona od roboczego - bardziej funkcja ozdobna i odgradzająca , także rybki będą miały chillout :-)

Oświetlenie oczywiście przemyślałem także z tym problemu nie będzie. Podwieszone będzie pod częścią stałą blaty - nie szybą.

 

Najbardziej martwiła mnie kwestia parowania i skraplania..._Czy nie będzie tak , że przez szybę od góry zobaczymy tylko parę i krople wody.

Nawiew - ..co masz na myśli dokładniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być tam zamontowane wentylatory bo inaczej będziesz tylko widział skroploną wodę, a poza tym to z góry niewiele zobaczysz ponieważ filtr będzie powodował ruch tafli wody także obraz będzie zniekształcony. A zastanawiałeś się jak będą się odbywać prace porządkowe w takim akwa?? Napweno nie będzie do niego dobrego dostępu i będzie Ci ciężko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium jest przykryte szybą i od góry jest całe pokryte najpierw parą, później skroploną wodą, więc obserwacja od góry jest niemożliwa. Nie wiem jak sprawa wygląda przy wentylacji z wentylatorami, ale przy zsunięciu szyby tak by było 3-4 cm wolnej przestrzeli ustępuje tylko para (obecna około doby po przykryciu akwarium, ustępuje na odległość około 5 cm od "szpary"), jak woda zacznie się skraplać to żadne szpary nie pomagają. Myślę, że nie bez znaczenia jest także różnica temperatury pomiędzy wodą, a powietrzem w pokoju. U mnie ta różnica jest dosyć spora bo nawet do 6-7 stopni, a zwykle 4-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsługą akwarium problemu nie będzie..._Wymyśliłem to sobie tak aby wygodnie móc karmić ryby i wykonywać inne prace ( zmiana wody itd. ) - szyba od góry z blatu będzie podnoszona. Wysunięcie akwarium też nie będzie należało do trudnych. Wygoda ponad wygląd przede wszystkim.

 

 

Martwi mnie bardziej Twój post robos7.

Pomiędzy akwarium a blatem będzie przerwa dookoła akwarium około 5-6cm ( szyba nie będzie więc leżeć bezpośrednio na akwarium ) - czyli dostęp powietrza będzie ciągły. Dodatkowo myślałem o zamontowaniu pod blatem dwóch wentylatorów komputerowych.

Kaloryfer raczej daleko , nasłonecznienie też bardzo ograniczone.

 

Cholera sam nie wiem czy zaryzykować..._Lipa jak wszystko będzie zaparowane i skroplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś dobrał sobie ryby tak by mogły pływać w temperaturze pokojowej, bez stosowania grzałki to myślę, że by tak nie parowało. Na pewno pomysł jest ciekawy, ale realizacja wymaga szczegółowego zaplanowania i przemyślenia sprawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...