Skocz do zawartości

Moczarka/Cryptocoryny/Mech Jawajski/"Kyoto"-co sie dzieje?


Rekomendowane odpowiedzi

nie elektroniczne nie wymagają srartera , i mniej się grzeją i nie hałasują , przeczytaj poradnik do którego podałem tobie link, tam jest to wszystko napisane.

 

tu masz statecznik elektroniczny do świetlówek t5 obsługujący 2x 24 W lub 1x24W

 

http://www.allegro.pl/item605105178_sta ... 2x39w.html

 

oraz świetlówki

 

http://www.allegro.pl/item604492301_syl ... et_pl.html

http://www.allegro.pl/item595310144_nar ... uario.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Hehehe jest-i sam go napisales :) Teraz juz wszystko dla mnie jest jasne-jutro skocze do drugiego Obi-moze tam dostane-jak nie to w poniedzialek polatam po elektronicznych 8-) Dzieki raz jeszcze za pomoc. Znalazlem na allegro statecznik-chyba wystarczy taki na 2xT5 24W nie? jak nie znajde pojutrze w sklepach z oswietleniem (w sumie mam tylko 1 sklep na tyle dobry zeby sie oplacalo sprawdzic) to kupie wlasnie ten-mysle ze firma nie ma wielkiego znaczenia-ceny wahaja sie w przedziale 70-80 zl (bo sa T5-T8 pewnie sa tansze) skonsultuje sie jeszcze z pania mego serca (bo z 75 zl wyszlo nagle ponad 100) i zobaczymy...dam znac i mam nadzieje ze juz nie bede musial edytowac tego postu po raz n'ty. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zasady oświetlania akwarium są jednakie dla każdego zbiornika, obojętnie jakiej wysokości. Ważne, aby roślinki dostały wystarczającej ilości światła odpowiedniej jakości, aby cieszyły nasze oczy ;) A jak pisał danielek001, to roślinki są kapryśne - mój znajomy ma 15 Watt 6500K na 63 litry (stara świetlówka, parę lat) i każda mu urośnie, ja miałam taką samą na 54 litry i każda niemal mi padała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, musisz przyznać, ze 0,27W/L (u mnie) to trochę więcej niż 0,11W/L (u niego), a przecież jeżeli zechce bardziej wymagające roślinki, mógłby od razu zainwestować w lampy HQI, albo podczas wymiany tych świetlówek, bo chyba do statecznika elektronicznego takie lampy można podłączyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, a kiedy moj ojciec zakladal akwarium (jeszcze wtedy mielismy ramowe-w sumie starsze ode mnie wtedy, bo juz bylo jak mnie do domu przyniesli :D ), to wystarczyly tylko dwie jarzeniowki i grzalka-i jakos to akwarium chodzilo piknie-nawet Lotos u nas zakwitl nad powierzchnia wody i Skalar wiekszy od mojej dloni byl cudny, para Glonojadow jak dobrze pamietam i Kiryśnik Czarnoplamy bardzo duzy (nie wspominajac juz o Gupikach mnozacych sie na potege, Mieczykach czy Molinezjach), i nie bylo wtedy zadnych testow, ani innych specjalnych swietlowek-teraz nie mozna sie bez tego obejsc :|.

Zdecydowalem sie na firme ktora polecila Dzierzka666-statecznik elektroniczny na 2x24W, do tego 4xoprawki-T5 oczywiscie-razem jakies 92 zl bez kosztow przesylki-i chyba dzisiaj zamowie-moze nie ja tylko moja luba gdyz nie tylko ja sie wydatkami zajmuje. :) Do tego jakies swietlowki za ok 30 zl sztuka i bedziem swiecic mam nadzieje roslinom wystarczajaco. 8-)

 

Moze jakies propozycje rozmieszczenia tych swietlowek? Ta jedna mam posrodku i mysle zeby ja dac na tyl akwa a te nowe mocniejsze na srodek-tak by bylo najrozsadniej mysle (na przodzie zadnej)-chyba ze myslicie inaczej-czekam na propozycje...Ale sie OT zrobil wielki przez te roslinki moje :geek: ale w sumie chodzi wciaz o ich rozwoj nie?...Jak juz bede montowal to zrobie fotorelacje w dziale "zrob to sam"-pokrywe tez sam robilem wiec oswietlenie tez sam zamontuje. :ugeek:

 

P.S. A co do bardziej wymagajacych roslinek-w przyszlosci moge przeciez zamontowac drugi taki zestaw-wymienic tamten co mam z jedna T8 i dodac drugi ten co dodam teraz i bedzie wtedy 4x max 24W wiec tyle dla moich roslinek (nawet tych bardziej wymagajacych) mysle ze bedzie ok. ;)Poza tym nie chce robic holendra-jak mi Trzciniak mily nie mysle o akwa roslinnym-nie przepadam za takimi-za duzo pracy jest przy nich. 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci statecznik 4x 24W , tu podam jeszcze raz linka, bo w poprzednim poście coś źle się skopiowało:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... ffd0a9c2bd

Możesz podłączyć żarówki mieszane, T8 + T5, a jak zechcesz , to możesz w przyszłości dołożyć jeszcze jedną świetlówkę i w ten sposób oszczędzisz koszty. W każdym razie ja ma zamiar taki właśnie kupić, tylko jeszcze na zestaw świetlówek nie potrafię się zdecydować, a chcę też zamówić w tym sklepie i kupić wszystko od razu.

Jeżeli chodzi o ułożenie świetlówek, to podobno wymagana jest jedna o barwie światła słonecznego (6500K) i ona powinna być umiejscowiona na środku - a raczej jako środkowa - z przodu jakaś dobrze odwzorowująca barwy ryb, a z tyłu typowo roślinna. Mam nadzieję, że nie namieszałam, w każdym razie sprawdź w dziale "Ogrzewanie i oświetlenie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja tyle ze ja po kosztach lecialem i sie spieszylem i juz zamowilem to co zamowilem. ;) Jutro przesylka ma dotrzec-dzisiaj juz dzwonili do mnie z potwierdzeniem-a wczoraj w nocy zamowilem-jak bede dokladal swietlowki to pewnie sie w taki statecznik wlasnie zaopatrze-w sumie to tylko w statecznik gdyz oprawki juz bede mial. :) A jak juz sie zdecyduje na rozbudowe oswietlenia to pewnie i tak juz kase bede mial wystarczajaca. 8-) Jutro pewnie jak zdaze to zamieszcze swietlowki i fotorelacje jakas strzele. :D

 

Zeby nie pisac postow...

Jeszcze nie mam swietlowek-jutro beda oprawki i sterownik-mam pytanie dotyczace moich roslinek-w miedzyczasie zauwazylem ze rozwija mi sie Hygrophila Salicypholia (swiecenie po 14 godzin pomoglo). Rozumiem, ze chyba sie ja rozmnaza poprostu przez "oderwanie" lodyzki i posadzenie jej-wtedy sie ukorzenia i jest nastepna roslinka. Ale w sumie jak moge to zrobic? Tzn, daze do pytania-czym mozna podcinac rosliny? Nozyczkami zwyklymi? Mozna takie zwykle metalowe wlozyc do akwa i ciac? Czy jest moze jakis specjalny sekator do tego? :D Hygrophila mniej wiecej kilka centymetrow ponad zwirem zaczela wypuszczac korzenie-rozumiem ze moge wlasnie taka lodyzke odciac i posadzic, zgadza sie? Dajcie znac gdyz nigdy nie rozmnazalem roslin-mialem do czynienia tylko ze zwyklymi trawami, a one same sie plegna jak chca. :lol: Sprobuje wsadzic jutro nozyczki i odciac ta lodyzke i posadzic ja obok-jak nikt nie napisze ze trzeba inaczej to robic-odwaze sie i to zrobie!!! Ostrzegam!!! :twisted: Czekam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem nie edytowac postow...lecz nie widac zebym pisal-moze dlatego nikt nie odpisuje?

Swietlowki juz zamontowane...Moczarka juz dawno zaczela rosnac wiec jest dobrze :D. Mech Jawajski takze zaczyna nowe galazki wypuszczac-tez dobrze :D. Mam w planach przywiazac go do wiekszej skalki-moze sie uda i bede mial zielona sciane. Jutro zaczne produkcje bimbrowni-mam teraz 58W/140L (nie chce mi sie obliczac ile to jest na 1L 8-)) wiec zaryzykuje-jak nie bedzie efektu to najwyzej nie bede kontynuowal-mysle nad zasadzeniem jakiejs "paprotki"-tak zeby parametry wody polepszyc-tak slyszalem ze pomaga :).

Cos nikt nie odpowiada na moje pytania/watpliwosci...nie tego sie spodziewalem lecz z drugiej strony rozumiem-temat nie za bardzo pociagajacy :|. Bede dopisywal co by postow nie nabijac lecz chyba nie widac zebym cos pisal bo nie pojawiaja sie nowe posty...moze ktos zajrzy? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam swietlowek-jutro beda oprawki i sterownik-mam pytanie dotyczace moich roslinek-w miedzyczasie zauwazylem ze rozwija mi sie Hygrophila Salicypholia (swiecenie po 14 godzin pomoglo). Rozumiem, ze chyba sie ja rozmnaza poprostu przez "oderwanie" lodyzki i posadzenie jej-wtedy sie ukorzenia i jest nastepna roslinka. Ale w sumie jak moge to zrobic? Tzn, daze do pytania-czym mozna podcinac rosliny? Nozyczkami zwyklymi? Mozna takie zwykle metalowe wlozyc do akwa i ciac? Czy jest moze jakis specjalny sekator do tego? :D Hygrophila mniej wiecej kilka centymetrow ponad zwirem zaczela wypuszczac korzenie-rozumiem ze moge wlasnie taka lodyzke odciac i posadzic, zgadza sie? Dajcie znac gdyz nigdy nie rozmnazalem roslin-mialem do czynienia tylko ze zwyklymi trawami, a one same sie plegna jak chca. :lol: Sprobuje wsadzic jutro nozyczki i odciac ta lodyzke i posadzic ja obok-jak nikt nie napisze ze trzeba inaczej to robic-odwaze sie i to zrobie!!! Ostrzegam!!! :twisted: Czekam...

Może dlatego nikt nie pisze, bo nie trzeba robić inaczej?

Masz nieco ponad 0,4W/L - niby mało na bimbrownię, ale spróbować warto; paprotki poprawiają parametry wody, to fakt; jakby co, to za parę tygodni może znowu będę miała do sprzedania, bo się pozbyłam paru, a nadal ich pełno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe...(z tym pisaniem) jednak sie nie odwazylem odcinac bo zauwarzylem ze nie sa to nowe pedy tylko tak jakos pochowane stare. :) Co do paprotek to bylem dzis w sklepie takim jednym lepszym u siebie w miescie i nie znalazlem-moze jutro cos sie znajdzie-dzis juz zmeczony jestem troche (zakupy z narzeczona potrafia byc naprawde meczace :D), poza tym sklepy akwarystyczne u mnie sa troche oddalone od siebie i troche mi zajmuje "zajrzenie" do wszystkich. Dodatkowo chce sie zaopatrzyc w Otoski-bo cos juz mi glonki zaczynaja rosnac i jeszcze "za mlodu" chce je zlikwidowac. Dam znac jak mi tam idzie z bimbrownia-zobaczymy-sprobowac warto...pozatym CO2 z tego co wiem troche wode zmiekcza co mi sie na pewno przyda-chyba ze znacie jakies inne lepsze/tansze/domowe sposoby jak twardosc wody zmienic? Czekam na odp. Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Niestety w czasach dla mnie nie korzystnych. :| Znowu mam problemy z roslinami. W sumie dodanie swiatla pomoglo-rosliny zaczely rosnac-zwlaszcza Hygrophilia wyrosla juz ponad lustro wody, lecz pojawily sie rowniez chyba krasnorosty-istny atak glonow. :oops: Prawdopodobnie roslinom brakuje tez Potasu (czym zajme sie jak rozwale glony)-caly tydzien szukalem szyszek olchy (co by parametry wody poprawic) i Otoskow w nadziei ze razem poradza sobie z tym paskudztwem-niestety dopiero Otoski bead "moze" po weekendzie, pracuje tez nad bimbrownia (zeby wode troche zmiekczyc), ale mi nie wychodzi-pewnie problem ze szczelnoscia. :roll: Skrocilem czas oswietlania do 10h. Dodatkowo tez nastapila plaga slimakow niezidentyfikowanych-nie maja muszli takich swiderkowatych tylko takie zwykle-brazowe, okragle. Zamieszczam zdjecia-w sumie nie tyle by szukac lekarstwa (na to odpowiedz znalazlem na forum lecz i tak nie jednoznaczna), co aby prosic o pomoc w upewnieniu sie ze to krasnorosty-jesli mialbym obrywac zarazone liscie to by mi same lodygi zostaly chyba. :cry:

P.S. Ryby produkuja duzo odchodow-filtr nie wyrabia juz (zmiana planowana po 10 maja) oraz mam pewnie twarda wode-czy moze to byc przyczyna glonow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie oświetlenia należy się liczyć z glonami. Potas radzę potraktować jako jeszcze jedno narzędzie walki z nimi. Czyli najpierw potas, potem walka z glonami. Obawiam się, że to jednak krasnorosty. Podobno tworzą się przy zbyt silnym prądzie wody. Być może otoski je skonsumują, podobno lubią je kosiarki, ale dokładniejszych sposobów walki z krasnorostami nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No slyszalem ze kosiarki je wcinaja lecz pozniej (jak podrosna) nie bede mial ich komu oddac. jesli o pradzie wody mowa to raczej nie mam zbyt mocnego-pozatym gloniska rosna na wszystkich roslinach. Potas zaczne podawac jutro-jak go juz zakupie-najgorsze to to ze finansowo stoje kiepsko i koncze o 17. :| Moze zdaze kupic jeszcze...Dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, miałam takie coś na nurzańcu, to mi otoski zjadły, natomiast coś podobnego, tylko że ciemne i w pęczkach, tworzy się na zwartce, która sobie dryfuje w okolicy filtra i tego nie ruszą - z moczarki zresztą również nie, ale moczarkę czyści zbrojnik. Tak szczerze to po zmianie świetlówki miałam z tym kłopot przez jakiś miesiąc, kupiłam parkę otosków (za dużo ryb na więcej) i przyznam się, że nie wiem, z czego żyją, ale chyba będę musiała się o jakieś glony postarać, bo wygląda na to, że nie mają co jeść, a zbrojnik już na pewno ;) fakt, ze go dokarmiam tabletkami, ale on chyba woli z szybek zdrapywać, no i zaczyna pożerać moją gałęzatkę :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...