Skocz do zawartości

Moczarka/Cryptocoryny/Mech Jawajski/"Kyoto"-co sie dzieje?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to moj trzeci temat na forum-tym razem problem dotyczy roslinek :cry:. Mam nadzieje ze pomozecie mi w tej sprawie i ze okaze sie ze to tylko jakas standardowa sytuacja i nie ma sie czym zamartwiac. Musze dodac ze szukalem odpowiedzi na forum i nie znalazlem (mam kilka przypuszczen ale to pozniej moze). Dobra to moze jakies dane na poczatek-akwarium ma juz trzeci tydzien-druga podmiana wody sie zbliza-reszte danych poprostu wkleje z innego mojego tematu gdyz od tamtego czasu nic sie nie zmienilo 8-)

70dl/40szer/50wys

Napowietrzanie-filtr wewnetrzny Aquaszut Turbo 3W-planowana rozbudowa/nieplanowana instalacja filtru zewnetrznego

Oswietlenie-byla jedna swietlowka Osram 18W zwykla-teraz jest SERA plant color T8 18W-planowane dodanie min dwoch swietlowek T5 po ponad 20W-oswietlenie dziala od 9 do 23

Filtracja-patrz "Napowietrzanie"

CO2-jak beda swietlowki-bedzie CO2-pewnie bimbrownia

Obsada-Trzciniak, Drewniak, Zbrojnik Albinos, 8 Danio Pregowane

Rosliny-(z tego co widnialo na metkach) Cryptocoryna rubella, Cryptocoryna nevilli, Hygrophila salicypholia, Ophiopogon "KYOTO", Moczarka, mech jawajski, oraz roslinka podobna do Hygrophilii ale nie znam nazwy

Ogrzewanie-grzalka na litraz akwarium 25"C

Nawozy-jest to nowe akwa-raz dodalem SERA Florena, nie wspominajac Aquatan oraz Nitrivec przy zakladaniu (restart) zbiornika-niestety dopadl mnie jeden z bledow poczatkujacego akwarysty (moze egoizm zwiazany z niedoczytaniem) i nie dodalem nawozu pod podlaze takze mam tylko drobny (dla niektorych pewnie standardowy) zwirek-planuje dodawanie nawozow w plynie oraz wkladanie kulek pod korzenie

Odrzywianie-rano (po zapaleniu swietlowki lub niedlugo przed-jak praca pozwoli) SERA Vipan, wieczorem-ok 22 podaje SERA Vipan, Tropical Mini Waffers oraz mrozona larwa ochotki

Parametry wody-niestety mam na tyle ograniczone fundusze ze nie posiadam jeszcze testow-dzisiaj jade po testy SERA-taka mala paczka malego chemika za ok 75 zl-chyba ze wpadne na cos innego.

Od wczoraj takze wylaczylem napowietrzanie-filtr dziala lecz czytalem gdzies ze moze to byc wina zbyt duzej ilosci tlenu. Od dzisiaj zwiekszylem tez czas oswietlenia do 14h-od 9 do 23-bedzie ciezko ze zdjeciami ale sie postaram-moze na poczatku troche historii. Czyli tak-w sumie zalozylem to akwa od poczatku gdyz z poprzedniego wzialem tylko stary nie plukany wklad do filtra a reszta byla nowa-najpierw dalem zwir-potem zalalem woda i dodalem SERA Aquatan (dawkowanie jak na etykiecie), potem-po godzinie dodalem Nitrivec-bylo to w sobote wieczorem-w niedziele pojechalem po roslinki oraz 5 Danio pregownych. Roslinki posadzilem od razu a Danio wprowadzilem dopiero wieczorem czyli ok 21-tj jakies 9 godzin po obsadzeniu roslin. Danio plywaly sobie spokojnie wiec na drugi dzien dodalem reszte obsady-dopiero w tym tyg dokupilem jeszcze 3 Danio i mam tyle rybek ile jest w opisie.

 

Na poczatku rosliny wygladaly ok-czyli tak jakby sobie dobrze radzily-po kilku dniach na Moczarce pojawil sie bialy meszek-teraz jak go widze to najlepiej mi pasuje okreslenie osadu kamienia z wody gotowanej-taki bialy osad-mam nadzieje ze mnie zrozumiecie :roll: myslalem ze to male pecherzyki powietrza gdyz po drugiej str jest filtr (ledwo dolatuja do Moczarki male babelki), ewentualnie moze jakies pierwotniaki itp-w kazdym razie nie martwilem sie-roslina zaczela wypuszczac korzenie-lecz nie rosnie w gore-pewnie za sprawa oswietlenia.

Teraz nt Hygrophilii ktora chce zaslonic filtr i (jak sprzedawca mi powiedzial) nadaje sie na trzymanie obok filtra-tylko tez nie rosnie (wiem wiem-swiatlo)-tez na poczatku prezentowala sie normalnie ale ostatnio cos nie zabardzo wyglada-listki robia sie brazowe oraz sa na nich male popekane pecherze.

Cryptocoryny tez z tego co widze maja problemy gdyz na listkach (tej wersji ciemnej) pojawiaja sie male poprzeczne kreski, a listki tej normalnej, zielonej sa rozjasnione za bardzo do tego pojawia sie ten osad (w malych ilosciach) co na Moczarce.

Mech Jawajski nie rosnie a robi sie zadki i zaczyna brazowiec.

"KYOTO" rowniez sie zaczyna robic jasne zamias ladnie sie zielenic.

Co do roslinki ktorej nazwy nie pamietam to takze jest z nia problem (zdjecia).

 

Zdaje sobie sprawe ze pewnie brakuje wartosci odzywczych roslinom-ale jakich? Tego nie wiem-do tego wczesniej woda byla klarowna a teraz zaczynaja w niej plywac malutkie drobinki-moze to okrzemki (wtedy tez pojawilo sie tego wiecej na Moczarce)? Ale przeciez akwa ma juz trzeci tydzien-moga sie jeszcze pojawic? Podejzewalem ospe (to cos na Moczarce), ale zadna z ryb nie ma takich objawow wiec to pewnie nie to-z tego co wiem to te roslinki sa nawet wytrzymale wiec parametry wody chyba nie graja az tak duzej roli :|.

Fotek bedzie cala galeria gdyz wiem ze bez dokladnych parametrow wody bedzie trudno-dlatego tez moj post jest taki dluuuugi. Jak juz przy parametrach jestem-to moze podacie mi jakie najlepiej testy robic/kupic (nie chodzi mi o firme) zeby sie dowiedziec co jest moim roslinom nie tak? Fundusz mam maly-ok 75 zl jak pisalem wczesniej-do ok 18.00 jeszcze sie po testy nie wybieram wiec czekam na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

70dl/40szer/50wys

Napowietrzanie-filtr wewnetrzny Aquaszut Turbo 3W-planowana rozbudowa/nieplanowana instalacja filtru zewnetrznego

Oswietlenie-byla jedna swietlowka Osram 18W zwykla-teraz jest SERA plant color T8 18W-planowane dodanie min dwoch swietlowek T5 po ponad 20W-oswietlenie dziala od 9 do 23

 

Obsada-Trzciniak, Drewniak, Zbrojnik Albinos, 8 Danio Pregowane

Rosliny-(z tego co widnialo na metkach) Cryptocoryna rubella, Cryptocoryna nevilli, Hygrophila salicypholia, Ophiopogon "KYOTO", Moczarka, mech jawajski, oraz roslinka podobna do Hygrophilii ale nie znam nazwy

Ogrzewanie-grzalka na litraz akwarium 25"C

Nawozy-jest to nowe akwa-raz dodalem SERA Florena, nie wspominajac Aquatan oraz Nitrivec przy zakladaniu (restart) zbiornika-niestety dopadl mnie jeden z bledow poczatkujacego akwarysty (moze egoizm zwiazany z niedoczytaniem) i nie dodalem nawozu pod podlaze takze mam tylko drobny (dla niektorych pewnie standardowy) zwirek-planuje dodawanie nawozow w plynie oraz wkladanie kulek pod korzenie

Na poczatku rosliny wygladaly ok-czyli tak jakby sobie dobrze radzily-po kilku dniach na Moczarce pojawil sie bialy meszek-teraz jak go widze to najlepiej mi pasuje okreslenie osadu kamienia z wody gotowanej-taki bialy osad-mam nadzieje ze mnie zrozumiecie :roll: myslalem ze to male pecherzyki powietrza gdyz po drugiej str jest filtr (ledwo dolatuja do Moczarki male babelki), ewentualnie moze jakies pierwotniaki itp-w kazdym razie nie martwilem sie-roslina zaczela wypuszczac korzenie-lecz nie rosnie w gore-pewnie za sprawa oswietlenia.

Teraz nt Hygrophilii ktora chce zaslonic filtr i (jak sprzedawca mi powiedzial) nadaje sie na trzymanie obok filtra-tylko tez nie rosnie (wiem wiem-swiatlo)-tez na poczatku prezentowala sie normalnie ale ostatnio cos nie zabardzo wyglada-listki robia sie brazowe oraz sa na nich male popekane pecherze.

Cryptocoryny tez z tego co widze maja problemy gdyz na listkach (tej wersji ciemnej) pojawiaja sie male poprzeczne kreski, a listki tej normalnej, zielonej sa rozjasnione za bardzo do tego pojawia sie ten osad (w malych ilosciach) co na Moczarce.

Mech Jawajski nie rosnie a robi sie zadki i zaczyna brazowiec.

"KYOTO" rowniez sie zaczyna robic jasne zamias ladnie sie zielenic.

Co do roslinki ktorej nazwy nie pamietam to takze jest z nia problem (zdjecia).

 

do tego wczesniej woda byla klarowna a teraz zaczynaja w niej plywac malutkie drobinki-moze to okrzemki (wtedy tez pojawilo sie tego wiecej na Moczarce)? Ale przeciez akwa ma juz trzeci tydzien-moga sie jeszcze pojawic? Podejzewalem ospe (to cos na Moczarce), ale zadna z ryb nie ma takich objawow wiec to pewnie nie to-z tego co wiem to te roslinki sa nawet wytrzymale wiec parametry wody chyba nie graja az tak duzej roli :|.

 

 

Zacznijmy od początku:

Akwarium ma pojemność 140 litrów i mimo to 1 :!::!: świetlówka. Wypada raptem 0,11W/L. Po kij Ci nawozy??? Twoje rośliny żyją w półmroku i żaden nawóz im nie pomoże. Przy nowo zakładanych zbiornikach nie dodaje się ŻADNYCH nawozów z wyjątkiem potasu przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Zmiany na roślinkach to może być przede wszystkim niedobór światła, w drugiej kolejności brak potasu i żelaza.

Malutkie drobinki - to prawdopodobnie pierwotniaki i jest to spowodowane faktem, że akwarium dopiero zaczyna dojrzewać. Wbrew reklamom środki przyśpieszające dojrzewanie nie są aż tak skuteczne, aby akwarium dojrzało w ciągu jednego dnia. Ten biały osad to mogą być osady z wapienia świadczące o zbyt wysokiej twardości wody, albo Twój filtr nie daje sobie rady - nie znam się na filtrach za bardzo, wiem jedynie, że przepływ wody na godzinę powinien być 4-5x większy niż pojemność akwarium, nie wiem, jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawe ze 1 swietlowka to za malo. Niestety nie mam funduszy aby sie zaopatrzyc w dodatkowe oswietlenie-zestaw podwojnych oprawek bryzgoszczelnych + dwie swietlowki T5 (zeby bylo odp W/L) kosztuje ok 300 zl-niestety nie posiadam takiego funduszu jednak jak tylko bede mial to zainwestuje w swietlowki wlasnie. Z tego co wiem o tych roslinach to nie potrzebuja z tyle swiatla (wiem, wiem-to i tak jest malo). Odnosnie potasu/zelaza to tez nad tym myslalem, lecz najpierw wole zrobic testy wody aby zobaczyc czy czegos jeszcze nie brakuje-moje nastepne pytanie-takie zelazo i potas akwariowy mozna kupic w akwarystycznym bez problemow? I czy np kulki pod korzenie to juz jest nawoz? Jak tak to pewnie tez go narazie nie uzywac nie? Co do pierwotniakow to do kiedy moga sie jeszcze pojawiac? Przez jaki okres czasu? I czy to z Moczarki zniknie?

 

A z tego co widzialem to wydajnosc filtra jest na 500L/h wiec chyba jest ok. Mozliwe jest jeszcze to ze podloze jeszcze nie wchlonelo odchodow ryb i jest za sterylne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na mysli taki caly zestaw oswietleniowy czyli-dwa komplety oprawek bryzgoszczelnych w komplecie ze statecznikiem i tym dlugim/ciezkim czyms czego nazwy nie pamietam. Teraz mam Light Set firmy Aquael-kosztowal on ok 80 zl. Ten podwojny kosztuje ok 140zl i do tego dochodza dwie swietlowki T5 (rybna/roslinna) na ok 20W kazda ktore kosztuja ok 70 zl sztuka wiec razem wynosi to ok 300 zl bez kilkunastu zlotych. Nie jestem elektrykiem/elektronikiem ale wiem tyle zeby sie samemu za to nie brac bo jak sie zly statecznik dopasuje lub to cos dlugiego to moze swietlowke przepalic-dodatkowo to dlugie cos czego nazwy nie pamietam tez troche kosztuje (nie wiem nawet gdzie to kupic). Wiem tylko ze jest to najdrozsza czesc oswietlenia-nie liczac akwariowych swietlowek oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze sie da to zrobic lecz narazie nawet na to mnie nie stac. :oops: Pozatym swietlowki chyba tyle nie kosztuja-z tego co widzialem to od ok 40-50 zl-T5 moc min 20W jedna roslinna druga "rybna"-a to i tak nie jakies dobre tylko po kosztach. Do tego jeszcze dochodzi zakup odpowiednich czesci-nie tylko o odpowiednich nazwach (statecznik, starter, oprawki bryzgoszczelne/hermetyczne) ale tez o odpowiednich parametrach-na tym to sie juz kompletnie nie znam-choc mnie troche natchnales. ;) Najgorzej bedzie z tymi swietlowkami no i podlaczeniem obu swietlowek do jednego statecznika-a to dla mnie to juz wyzsza filozofia. :D Heh na poczatku ten post wygladal calkiem inaczej-ze to i tak drogie-ze nie da rady itp, lecz dla chcacego nic trudnego-zobacze-poorientuje sie w sklepach u siebie w okolicy i bede zdawal relacje jak mi idzie i czy pomysl nie upadnie. Nawet nie mam lutownicy :D dzieki za natchnienie optymizmem-zrobilem pokrywe to oswietlenie tez jakos dam rade-najwyzej swietlowka wpadnie mi do wody i ryby pradem poraze :D zartuje-nigdy bym do tego nie dopuscil.

 

A odnosnie potasu to piszesz ze to moze byc przyczyna? Tylko gdzie ten potas kupic? W akwarystycznym sa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ale przy T8 max moc to 18W a ja mam juz jedna T8 18W wiec zeby bylo przyslowiowe ok 0.5W/1L to musze miec przynajmniej dwie 20W swietlowki bo inaczej tego nie uzyskam-a z tego co wiem to moc T5 przy 59 cm nie konczy sie na 20W-weic mialbym wieksze pole do dzialania. Chyba ze czegos nie wiem to mnie...oswiec. :)

 

P.S. A jak to jest z tym potasem? Mozna w akwarystycznym kupic? Bo juz mam metlik w glowie-nie wiem czy brac sie za testy czy za oswietlenie/potas-w sumie testy tez dla ryb beda dobre, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze i dylematu ciag dalszy gdyz nie wiem dokladnie jakie w przyszlosci bede mial akwa-moze sie to zmienic przeciez a mimo to przydaloby sie oswietlenie miec dobre (znaczy takie zeby mozna je bylo dostosowac do warunkow-czyli zmienic swietlowki)-mam pytanie-w sumie dwa-moze rozwieja one moje watpliwosci. Czy naprawde musi byc 0.5W/1L? Przeciez jest tyle roznych swietlowek ze to nie moze byc regula nie? I jeszcze jedno-Czy jesli mam dl akwa 70 cm to jestli zastosuje swietlowki o dlugosci 55 cm to nie bedzie "brakow" w oswietleniu po bokach? Chyba daruje sobie dzisiejsze testy a zainwestuje w oswietlenie. W sumie Obi jest w poblizu Tesco w ktorym jest zoologiczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm te 0,5 w to minimum jakie musisz mieć żeby mieć jakieś konkretniejsze roślinki , a jeżeli chcesz mieć rośliny bardzo wymagające to 0,5 W to też za mało, więc to zależy od roślin nie będzie braków po bokach to tylko po 8 cm po bokach . ja bym pewnie najpierw zainwestował w światło, zawsze tak robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze jak wsadze narazie swietlowke-ta lepsza to narazie bedzie wystarczylo zeby rosliny utrzymac-nie pisze tu o rozwoju tylko o tym aby sobie pomalutku rosly-tak do nastepnej wyplaty :roll: a tu sie cos takiego dzieje-dobra-dzisiaj sie orientuje co i jak odnosnie swietlowek i najwyzej zamontuje takie zwykle-najtansze-aby tylko im dac jakies swiatlo-ale wezme T5 gdyz sa bardziej uniwersalne mysle-dzieki za pomoc, podpowiedz oraz motywacje-wszak to ostatnie najwazniejsze jest. :D

 

Teraz mam jakas nadzieje ze moze uda mi sie cos jeszcze zdzialac-zobaczymy...

 

Dam znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm te 0,5 w to minimum jakie musisz mieć żeby mieć jakieś konkretniejsze roślinki , a jeżeli chcesz mieć rośliny bardzo wymagające to 0,5 W to też za mało, więc to zależy od roślin nie będzie braków po bokach to tylko po 8 cm po bokach . ja bym pewnie najpierw zainwestował w światło, zawsze tak robię

 

Nie przesadzajmy w obydwie strony; ja obecnie mam jakieś 0,27 W/L i rośliny bujają w górę, nawet tak światłolubne jak moczarka i kabomba, a zwartka i anubias potrzebują nawożenia do wzrostu; myślę, że ważniejsza jest temperatura barwna świetlówki, roślinki mi strzeliły przy świetlówce 8500K, czyli mi wypada 157K/L - mam 15 Watt przy 54 litrach.

 

hagJeżeli myślisz o konkretnych zmianach, proponuję zajrzeć do tego sklepu:

http://www.aqva-light.pl/

Mają dosyć ciekawy wybór i niezbyt drogi, sama zamierzam skorzystać z ich usług; do statecznika elektronicznego nie potrzebujesz startera, możesz też podłączyć świetlówki T8 (przynajmniej do niektórych, nie u wszystkich w opisie zaznaczono taką możliwość), a odbłyśnik możesz zrobić sam, wystarczy folia aluminiowa i taśma dwustronnie klejąca - sama tak mam ;)

 

A tutaj cytat z innego forum, jeżeli chodzi o ceny:

"http://aqva-light.pl/shop...ID=a8ffd0a9c2bd =70

http://aqva-light.pl/shop...ID=6efc54c2cee1 x6=42

http://aqva-light.pl/shop...ID=5fdea346bfd4 x3=54

koszt zestawu =166pln zostaje 24 pln na T8 865/965-(świetlówka gratis) :lol:

 

T8 nie są wcale gorsze od 5-ek a różnica w cenie dość znaczna.

 

http://aqva-light.pl/shop...ID=5fdea346bfd4 -odbłyśnik dla T5=cena ta sama

WYBÓR należy do CIEBIE :-x

 

ps.dzisiaj zamawiasz 2-3dni w domu :-D "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz tu nie ma żadnej zasady ja w akwa malawijskich mam 0,25 W na l i anubiasy rosną, fakt że marnie ale rosną , a w drugim Malawi mam 0,66W na l i dzieje się podobnie , tylko glony dobrze rosną , ale w zbiorniku którym powoli staje się roślinnym mam 1,2 W /l ale mam tam rośliny które tego wymagają,

 

Barwa jest ważna ale zawsze ważniejsza jest ilość światła , a nie jego jakość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra narazie i tak n ie co dywagowac-nie udalo mi sie w Obi znalezc statecznikow :evil: a wiesz moze gdzie takie mozna przez net zamowic? w sumie pisales ze "elektroniczne" ale mi chodzi o takie zwykle-"biale, podluzne" bo te elektroniczne to jakies chyba sa z wlacznikiem chyba nie?

 

A moze mi o zasilacz chodzi :?: Kurde juz sam nie wiem... przegladam net-moze cos mnie oswieci.

 

Tak chodzi mi o statecznik-znalazle budowe tego utrojstwa http://www.akwariumhobby.hekko.pl/forum ... .php?p=628

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...