Skocz do zawartości

bocja siatkowana POMOCY


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam moje akwa 200l, 2 skalary,parka prętnika karłowatego,4 kiryski albinosy,5 neonów zielonych,3 bystrzyki trójpręgie, parka endlerków,4 bocje siatkowane. Parametry wporządku, jedynie niskie ph ok 6.5 mierzone paskami tetry. W ostatnią niedziele zakupiłem owe bocje, w sklepie przyglądałem się nim ok 10 min i wszystko wskazywało na to że są zdrowe jak "ryby", lecz po wpuszczeniu ich do zbiorniku po upływie ok 20/30 minut zaczęły sie ocierać o podłoże. Dodam że wyglądają normalnie ,inne ryby również, żadnych plamek, przyjmują pokarm itd. Wczoraj zwiekszyłem temp do 29 stopni (max co mogę wyciągnąć na tej grzałce) oraz podniosłem stanowczo natlenianie. Prosze o pomoc bo nie wiem czy juz powinienem wlać jakieś leki czy co najlepiej robić.

Zapomnialem dodać że temperatura normalnie to 25/26 stopni, podmianki tygodniowo ok 15/20 procent, filtr zewnetrzny z węglem, ceramiką, czyszczony co 2 miesiące, wiele roślin wszystkie żywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby przestały się ocierać.

W ciągu 24-48 h będą inne objawy jeśli to choroba.

Posklejane płetwy, pleśń lub kropki.

 

Węgiel aktywowany działa tydzień do dwóch, później staje się bezużyteczny. Po miesiącu może zacząć oddawać do wody zanieczyszczenia które zgromadził.

 

Ryby w nowym zbiorniku często na początku się ocierają, zmiana wody itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, dopiero dziś wywaliłem węgiel ponieważ wczoraj musiałem się zbierać do pracy,temperatura nadal utrzymywana w granicach 30 stopni i niestety na dwóch bocjach pojawiły się pojedyńcze białe kropki (1 kropka na boku u pierwszej, 1 kropka na grzbiecie u drugiej), reszta obsady ok, dodam że od wpuszczenia bocji mineło już prawie 72 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieleń wlana, dodałem również odrobine soli akwarystycznej przy podmiance. Czy mogę teraz normalnie karmić rybki i czy mogę normalnie zrobić podmiankę za tydzień (czy powinienem robic je częściej w tym momencie). Zastanawiam się również co z temperaturą utrzymywać podwyższoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy ospie to trzeba z tydzień podtrzymać tę temperaturę 29-30 i dobrze napowietrzać akwarium. A co do węgla to jest nie potrzebny jak kolega mówił bo tylko wyjaławia wodę z minerałów, przy zastosowaniu lekarstw można wkładać węgiel na jakieś 2dni. A po co dałeś zieleń i sól ?! Albo jedno albo drugie chcesz zabić rybki? Zrobiłeś kwarantanne rybkom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że należało by temperaturę utrzymać na takim poziomie jaki te ryby mają na co dzień. Skoro wlany jest lek który bez problemu poradzi sobie z kulorzęskiem po co męczyć ryby temperaturą wyższą niż zwykle. Po za tym temperatura nie gwarantuje pozbycia się kulorzęska. Inna sprawa, proponował bym nie stosować lekarstw w akwarium ogólnym. Co z tego że da się węgiel do filtra który niby pozbędzie się leku z wody w akwarium skoro owy lek i tak zrobi niezłe spustoszenia w akwarium ogólnym.

 

Zamiast zieleni proponował bym zastosować kąpiel w formalinie dla wszystkich zwierząt w akwarium(oczywiście w oddzielnym zbiorniku) a w ogólnym akwarium podnieść do 32st.C temperaturę na 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ospę leczy się w ogólnym.

Co do temperatury - kulorzęsek ginie przy temp. 32 stopni i wyższej.

 

Osobiście nie jestem zwolenniczką lania chemii do wody (i przy powyższej temperaturze nie jest ona konieczna w leczeniu), ale autor tematu już ją podał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu fajnie:) zapomniałem już jak tu jest:).

 

Co do temperatury - oczywiście że tak, przy 30st.C zahamowany zostaje podział w cyscie (cyście? chodzi o cyste;) ) rozwojowej kulorzęska a w temp. od 31 do 33st.C kulorzęsek obumiera i na rybie i w środowisku akwarium. Ale - po co podnosić temp. w akwarium ogólnym do 32st.C męcząc tym ryby, skoro jeśli nie ma ryb w akwarium to pływki przeżywają maksymalnie jakiś tydzień w akwarium w temp, 26st.C i nie koniecznie trzeba temp. ryby męczyć tylko wyleczyć zielenią.

 

Ospe owszem można leczyć w ogólnym akwarium, jeśli chce się bez leków, samą temperaturą. Ale ja jako zwolennik chemii różnorakiej zachęcam do jej stosowania - bo po to ona jest. Oczywiście na określonych zasadach a nie męczenia ryb wys. temperaturą :) Wiadomo...kulorzęska nie dobijemy chemią gdy jest w rybie pod naskórkiem, gdy nie widać białych plamek, ale też nie można powiedzieć że temperaturą się go załatwi. Dobra, nie ważne...bawcie się ;)

 

aha:

AURORA - wzrost kulorzęska pod naskórkiem, czy tam skrzelach trochę trwa i w pierwszym okresie nie widać żadnych białych kropek. Wiec jeśli nie ma białych kropek to nie znaczy to że kulorzęska nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury - oczywiście że tak, przy 30st.C zahamowany zostaje podział w cyscie (cyście? chodzi o cyste;) ) rozwojowej kulorzęska a w temp. od 31 do 33st.C kulorzęsek obumiera i na rybie i w środowisku akwarium.

Jak się nie jest pewnym to się nie pisze bzdur, bo to wprowadza ludzi w błąd.

Temperatura 30 'C przyśpiesza cykl rozwojowy cyst a nie, że go zatrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niger1317 miałam na myśli to, że ryba ociera się również z innych powodów niekoniecznie to musi być ospa, a żeby postawić diagnozę ospy to właśnie podstawą są białe kropki na jej ciele, to jest wtedy pewne w 100% ;) Stosując różne środki nie wiedząc na co można jedynie zabić rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropki były pojedyncze na bocjach więc wlałem zieleń, na następny dzień od wlania, kropki zniknęły ale ocieranie nie, lecz stanowczo się zmniejszyło. Teraz bocje już w_ogóle się nie ocierają, za to zdarzy się że prętnik otrze się o roślinę_(bardzo rzadko ale jednak). Dziś zastosowałem drugą dozę zieleni i zmniejszyłem lekko temperaturę. Napowietrzanie idzie z trzydziestocentymetrowej kurtynki więc jest ogromne.

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...