Skocz do zawartości

Pleśń w akwarium?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam akwarium od tygodnia. Już wiem że popełniłam dużo błędów. Jeden podstawowy to zdanie się na obsługę i poradę sprzedawcy :wsciekly:

Mam malutki zbiornik 20L, aktualnie mam w nim 3 gupiki, 4 danio (które chcę oddać ale nie mam komu :cry: ) i 5 krewetek.

Akwa zakładałam zgodnie ze wskazówkami zawartymi w filmie firmy Tetra, użyłam Safe start i aqua safe. Odczekałam 5 dni i wpuściłam rybki. Mam 3 roślinki żywe, podkład dla roślin i na to żwir kwarcowy. Wszystko było super tylko wczoraj woda zaczęła mętnieć a dziś zauważyłam na dnie białe jak wata naloty, liście jednej z roślin mają brązowe kropki, pojawiły się ślimaki????????? Skąd????????? Podejrzewam że przekarmiałam rybki :oops: Dziś jak wróci Mąż chcę kupić odmulacz.

Czy da radę uratować sytuację by nie zakładać od nowa? Nie że mi się nie chce ale mam dwójkę malutkich dzieci dla których to akwa głównie powstało. Patrzą jak zaczarowane i lubią nasze rybki. Ja wiem że akwa jest za małe dla danio ale nie mam komu ich oddać póki co. Mam jeszcze 5 szt red cherry.

No i martwię się co teraz z tym zrobić? Nie mam innego zbiornika. Docelowo chcę :

- zostawić tylko gupiki (samiec+2 samiczki) i dodać jeśli można 2 kiryski lub otoski (też 2szt)

- zostawić krewetki

- ślimaki są pożyteczne tak?

Jak oczyścić dno i co zrobić z brązowiejącą rośliną?

 

Korzeń mam ze sklepu był płukany, wygotowany w solance i płukany, żwirek płukany i wyparzany.

 

Czy dosadzić trawki dla krewetek?

 

Zdjecie akwa sprzed rybek jeszcze

Dołączona grafika

 

Potrzebuję fachowej porady co i jak i czym w jakiej kolejności, z racji malutkich dzieci nie mam czasu siedzieć i czytać w necie :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było super tylko wczoraj woda zaczęła mętnieć a dziś zauważyłam na dnie białe jak wata naloty, liście jednej z roślin mają brązowe kropki, pojawiły się ślimaki????????? skąd????????? Podejrzewam że przekarmiałam rybki :oops:

 

 

Potrzebuję fachowej porady co i jak i czym w jakiej kolejności, z racji malutkich dzieci nie mam czasu siedzieć i czytać w necie :|

Mętnienie wody i pleśń to nic nadzwyczajnego w dojrzewającym akwarium.

Oddaj danio jak najszybciej, bo się pochorują.

Kirysy i otoski są stadne i masz za małe akwa na ich stado.

Zostaw same gupiki.

Plus krewetki.

Możesz dokupić 2 do 4 szt ślimaków helena - zjedzą szkodniki.

 

Pleśń powinna zniknąć po kilku dniach. Nie karm prawie ryb. Raz dziennie małą szczyptę. I raz w tygodniu dzień głodówki.

 

Jeśli nie masz testu na NO2, to polecam profilaktycznie co 3 dni robić podmiankę wody 10 do 15%.

Tak przez 2 tygodnie.

Powinno być ok.

 

Jeśli zauważysz dziwne zachowanie ryb podmień do 30% wody, ale nigdy więcej niż połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew!

 

Czy macie tu jakiś dział gdzie mogę ogłosić że mam 4 danio do oddania w Gdyni?

 

Od wczoraj czeka nalana odstana woda 2,5l (taką mam miskę) to ciut więcej niż 10%, dodałam do niej 1,25ml aqua safe. czy mogę użyć do podmiany?

 

I jak podmienić? odlewać kubkiem i dolać potem tamtą? Nie sprzątać i nie odmulać dna? I co z roślinką z brązowymi liśćmi?

 

Krewetki siuedzą głównie na tej wysokiej za korzeniem i prawie się nie pokazują. A brązwieje ta środkowa.

 

A kiryski we 2 szt nie mogą być? :roll: kurcze myślałam że mogą być.

 

edit - i jeszcze pytam o filtr bo miałam taki w zestawie: Supermini280 (280l/h) - powinnam pomyśleć o lepszym czy ten może zostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 dni to stanowczo za krótko na dojrzewanie zbiornika. Niemal każdy akwarysta zakładając zbiornik lub restart baniaka napotyka na swej drodze różne glony. Ja ostatnio na przykład zakładając ostatnio 240 litrów miałem zieloną wodę, później okrzemki, a na koniec nitkowce.. dopiero wtedy powinno się wpuszczać ryby. Okres ten zajmuje od 2 do (czasami) 4 tygodni. Przede wszystkim chodzi tu o rozwinięcie się żywych kultur bakterii nitryfikacyjnych. można je zaszczepić kupując je w zoologu lub najlepiej dorwać od znajomego parę litrów wody z podmiany co tygodniowej.

Mam 3 roślinki żywe, podkład dla roślin i na to żwir kwarcowy. Wszystko było super tylko wczoraj woda zaczęła mętnieć a dziś zauważyłam na dnie białe jak wata naloty, liście jednej z roślin mają brązowe kropki

jak grubą warstwę dałaś podkładu dla roślin?

jak grubą warstwą przykryłaś ją żwirem kwarcowym?

 

brązowe kropki na liściach najczęściej oznaczają brak potasu.

 

Edit:

 

filtr możesz zostawić. 280l/h w twoim wypadku to 14 krotne przefiltrowanie twojego zbiornika w ciągu godziny. czyli nad filtracja (bardzo dobrze). A nie masz efektu pralki w akwa??..

 

Luna: Edytuj posty, nie pisz jednego po drugim.

Dbaj o pisownię, zdania zaczynamy wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem, dalam się zwieźć preparatom firmy Tetra że niby przyspieszają taaaaaa. Człowiekl uczy się na błędach ale nie chcę by rybki płaciły za to zdrowiem. :?

 

Dałam ok 1-1,5cm (tam pod roślinami więcej) podkłądu pod rośliny i na to ok 2,5cm żwiru

 

Można dokupić jakąś odżywkę do roślin czy coś?

 

--- a co to jest efekt pralki? :):shock:

I jak sprawdzić czy filtr faktycznie działa dobrze?

 

ja odkupowałam ten zestaw id osoby z osiedla, jednak wszystko wydaje mi się być ok.

 

I czy rybom ta pleść powstała na nadmarze pokarmu na dnie nie zaszkodzi? Dziś już och nie karmiłam wcale.

 

Luna: Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo że ludziom pleśń szkodzi.. Więc rybom raczej również.. Wystarczy oczyścić dno odmulaczem..

ps. efekt pralki jest wtedy gdy woda w akwarium porusza się wirując ja w starych pralkach typu FRANIA. Na początek odradził bym nawożenia roślin. Wystarczy byś podawała jak na razie sam potas + dwutlenek węgla w płynie np.http://allegro.pl/femanga-carbo-aktiv-250ml-c02-wegiel-w-plynie-i2923076150.html

 

Luna: Zdania zaczynamy wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wziąć np. 0,5 litrowy kufel i mierzyć czas w jakim się napełni. Pomiar powtórzyć ze 3 razy. Na podstawie takiej metody ustaw filt na przepływ ok. 60l/h. Nie włączaj bąbelków, wylot filtra skieruj pod wodą ku górze, niech tworzy delikatne zafalowanie i okrężny ruch tafli wody.

 

Na temat nawożenia roślin poczytaj tu o metodzie EI, bo w takim małym zbiorniku duże podmiany wody nie są problemem. Sole możesz kupowac na akwanawozy.pl. Choć na początek sprubuj tak jak pisał kolega w poprzednim poście.

 

Jeśli ryby masz jeszcze zdrowe możesz bez problemu oddać je do zoologa-za darmo oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ale jak z tym kuflem sprawdzić? gdzie go włożyć :? czuję się zielona bardziej niż roślinki w moim akwa :lol:

dzięki za odpowiedzi

 

miałam ustawione bąbelki ale własnie ku górze wylatuje.

 

nadal nie wiem o co chodzi w efekcie pralki :roll: woda mi lekko faluje przy powierzchni ruchem okrężnym, czy za małym cZY za dużym nie wiem :>

 

ps. jak karmić rybki by pokarm nie walał się po całym akwa wraz z nurtem wody?

 

Luna: Zdania zaczynamy wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy? Do tych dwóch zwartek, pęczka bakopy i moczarki? W 5 dni po założeniu zbiornika?

Panowie, pozwólcie tym roślinkom się przyjąć najpierw. To że zwartka po przesadzeniu zgubi parę liści to nic jej nie będzie, normalna rzecz.

A z karmieniem to chyba koleżanka trochę przesadza skoro zalega na dnie i pleśnieje. Ale o tym to w tematach o podstawach akwarystyki piszą.

Jak nurt wody nie rzuca rybami po ścianach i nie wyrywa roślin to znaczy że pralki nie ma. ;) A jedzenie niech sobie fruwa, aby szybko było wyzbierane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co w końcu bo zaczynam się gubić w kilku wersjach ;)

 

Zrobiłem skrót myślowy i przez to napisalem głupotę. Tak jak pisała Dulle roślin na razie nienawoź niczym dopóki akwa się nieustabilizuje. Chodziło mi bardziej o to abyś zainteresowała się metodą EI.

 

Co do ustawienia filtra:

 

(3600/x) * y = z

x-czas napełnienia naczynia

y-pojemność naczynia

z-wynik, czyli ile litrów filtr pompuje na godzinę

 

odwracamy wzór chcąc się dowiedzieć w ile sek ma napełnić się półlitrowy kufel aby jego przepustowość była 60l/h:

 

(3600/60) * 0,5 = x czyli 30sek

 

Oczywiście zegarmistrzowska precyzja nie jest tu konieczna-przepustowośc filtra która jest 3krotnie większa od litrażu to taki ideał. Jak będzie 80l też będzie dobrze.

 

Dulle to kobieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Doradziłem tak jak sam robię i to się sprawdza. W trakcie dojrzewania akwarium nie podaje się nawozów gdyż jest to pożywka dla glonów które z kolei będą atakować jedno po drugim (w sumie nie potrzebnie było dane podłoże do roślin).. Potas nie jest konieczny, jednak chyba nikt mi nie powie że zaszkodzi?.. Można w ten sposób zaoszczędzić sobie widoku "kalekiej" roślinki. Co2 w płynie nie służy tylko do nawożenia roślinek. W umiejętny sposób (podawać w zawyżonym stopniu, ale z rozwagą) można się dzięki temu pozbyć glonów (przydusić) które z pewnością pojawią się w tym 20L baniaczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...