Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 112l-prośba o pomoc


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam założyć swoje pierwsze akwarium o pojemności 112l. Mam już niezbędny sprzęt i pewną koncepcję na założenie akwarium. Chciałabym zrobić z przodu plażę a z tyłu żwirek (pod spodem substrat dla roślin) i tutaj mam pytanie - jaki rodzaj podłoża na to wybrać? Jaka gramatura i rodzaj żwiru?_Jaki piasek na plażę?

 

 

Kolejne pytanie dotyczy rybek_-_zdecydowałam,_że będą w tym akwarium neonki (7szt), 5 kirysków panda, glonojad i 5 krewetek - jakie rybki mogłabym jeszcze do tego dołożyć tak aby nie zagroziły reszcie? Chciałabym mieć jedną parkę większych rybek ale co wybrać aby były też łatwe w hodowli? Na początku myślałam o parce bojownika ale boję się o krewetki,_a zależy mi na nich. Nie chcę przepychu w akwarium,_zależy mi aby rybki nie miały za ciasno i przede wszystkim aby dobrze się czuły - nie walczyły itp.

 

 

Z góry dziękuję:)

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony minimum 10 szt - są ławicowe. W 112 l możesz dać nawet do 20 inessa lub 15 czerwonych.

Kirysy minimum 6 szt - są stadne.

Jeśli zależy Ci na krewetkach nie dawałabym większych ryb.

Chyba, że będziesz miała dużo kryjówek i roślin.

Wtedy może parka lub harem malutkich pielęgniczek.

Ale tu trzeba spytać o twardość wody.

 

Na spód polecam ziemię ogrodową bez nawozową - ładnie się sprawdza i jakiś czas nie trzeba nawozić roślin - nawet do roku przy tych mniej wymagających.

Na to żwirek - 3-5 mm

Na plażę piasek - choć nie polecam mieszać żwirku i piasku, bo prędzej czy później i tak będzie bałagan, chyba, że zrobisz podziałki z pleksi lub innego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony minimum 10 szt - są ławicowe. W 112 l możesz dać nawet do 20 inessa lub 15 czerwonych.

Kirysy minimum 6 szt - są stadne.

Jeśli zależy Ci na krewetkach nie dawałabym większych ryb.

Chyba, że będziesz miała dużo kryjówek i roślin.

Wtedy może parka lub harem malutkich pielęgniczek.

Ale tu trzeba spytać o twardość wody.

 

Na spód polecam ziemię ogrodową bez nawozową - ładnie się sprawdza i jakiś czas nie trzeba nawozić roślin - nawet do roku przy tych mniej wymagających.

Na to żwirek - 3-5 mm

Na plażę piasek - choć nie polecam mieszać żwirku i piasku, bo prędzej czy później i tak będzie bałagan, chyba, że zrobisz podziałki z pleksi lub innego materiału.

 

Bardzo dziękuje! Czy ziemia ogrodowa taka uniwersalna do kwiatów doniczkowych się nada? Do tego jeszcze te kulki pod korzenie? widziałam takie w sklepie:)

 

Cenna rada co do ilości rybek-dziękuję:)A czy krewetki także są stadne-5szt będzie ok?

 

Myślałam o podziałce podczas urządzania-z kartonu, którą potem wyciągnę ale może jest jakiś materiał który mogę zostawić na stałe i się będzie "wyginał"? Chodzi mi o to aby nie zmieniał parametrów wody, nie szkodził rybom.

 

Czy mogę "pomieszać" neonki-np 5szt innesa i 5szt czerwonych?

 

Pozdrawiam!

 

Luna: Rozpoczynaj zdania wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonów bym nie mieszała. Ławica się rozbije i będzie chaos. Lepiej dać więcej jednego gatunku.

Krewetki też są stadne, ale 5 na początek wystarczy.

Polecam sprawdzić gatunki, w tabeli na forum, żeby uniknąć bezbarwnych mieszanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, jak masz wysokie GH to możesz dać mniej neonów a jak wysokie pH to więcej... ;)

No chyba że pisząc o parametrach miał kolega na myśli wymiary akwarium.

Dobre rady zawsze w cenie, ale pod warunkiem że mają jakikolwiek sens.

 

Spam

+1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, jak masz wysokie GH to możesz dać mniej neonów a jak wysokie pH to więcej... ;)

No chyba że pisząc o parametrach miał kolega na myśli wymiary akwarium.

Dobre rady zawsze w cenie, ale pod warunkiem że mają jakikolwiek sens.

 

Spam

+1

Od Gh zależy czy neony w ogóle można wpuścić.

Wracając do tematu, 25 to już moim zdaniem za dużo inesków jak na 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...