Skocz do zawartości

Obniżanie kH, gH i pH w 684L zbiorniku


misiek60634
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Otóż mam następujące pytanie. Ile potrzebuje torfu aby obniżyć kH, gH i pH w 684 litrowym zbiorniku. Poprzednio miełem zbiornik 200L i lałem RO. Mam filtr zamontowany w domu ale wydajność kiepska bo tylko 10-15l na dobę. Na starę 200-tkę starczało ale przy tym "bydlaku" to blado to widzę. Myślę więc nad torfem, ile go potrzeba? Na obecną chwilę podaje CO2 i udalo mi się zbić pH z 8.5 (kranówa) do 7.5 (akwa) i nie sądzę aby udało sie zejść niżej bo podaje gaz 24 godz na dobe.

 

A oto obecne parametry wody w zbiorniku:

pH - 7.5

kH - 8

gH - 16.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię czy torfem obniżysz twardość choć odrobinę przy KH 8 moż eo 1 stopień. Tylko RO lub kwas. Jeżeli zależy Ci aby szybko KH było około 1 to tylko kwas. Ja obniżałem kwasem solnym. Najpierw zrobiłem 5% ze stężonego i dodając małe ilości sprawdzałem pH. Niestety raz przebrałem miarę i na chwię (może z 15 minut) pH spadło poniżej 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 15-20l na dobę? W moim RO który zakupiłem, pisze że do 283l na dobę. Przynajmiej tak twierdzi sprzedający. A ja nie wiem, bo jeszcze nie doszedł do mnie.

http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron- ... 24469.html

Może miałeś nie przepłukane wkłady i membrana się zabrudziła, lub jakiś słaby miałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 15-20l na dobę? W moim RO który zakupiłem, pisze że do 283l na dobę. Przynajmiej tak twierdzi sprzedający. A ja nie wiem, bo jeszcze nie doszedł do mnie.

http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron- ... 24469.html

Może miałeś nie przepłukane wkłady i membrana się zabrudziła, lub jakiś słaby miałeś.

283 l to cały przepust.

Większość idzie do ścieku. Nie wiem ile dokładnie.

 

Torf sprawdza się do zmiany ph przy niskiej twardości. Sam jej nie obniży więcej niż o 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, aż tak esktramalnie się nie bawie aby lać kwas do akwa.

Myślicie, że mam za twardą wode aby stosować torf?

 

Jeśli chodzi o filtr RO to już był zamontowany jak kupiłem dom. W okolo godzinę zapełni wiaderko 10 litrów ale pózniej leci po kropelce i aby zebrać kolejne 10 musi minąć ok doby. A jak nie, to bede kolekcjonowal co dzień po 10 litrów tak, że przez tydzień troche się uzbiera w jakimś baniaczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwas wcale nie jest żadnym ekstremum... Uważać tylko trzeba by się nie poparzyć. Kwasy humusowe obniża pH dopiero gdy twardości będą niskie. Wg mnie muszą być <3 a nawet < od 1. U siebie mam KH<1 i w zasadzie przy wodzie "brudnej" od korzeni nie widzę zmiany pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile tzreba do Twojej wody to trzeba zbadać doświadczalnie.

Ja do ok 100 litrów wody dodawałem z 5 ml 5% i po kilku tygodniach zbiłem kH poniżej 1. W dodatku podmiany robiłem wodą RO.

Stały pomiar pH przydaję się ze względu na to, zę jak KH spadnie do zera to pH poleci do bufora (w okolice 4) a żyjątka wszelkie takiego skoku nie wytrzymają za długo a mając tę wiedze można pH podnieść dodając sodę lub węglan wapnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najpierw sprawdź jak Ci ten HCl obniża KH poza akwarium. Jak w akwarium Ci KH spadnie do 0 to pH zleci poniżej 3 i po obsadzie...

Dawkuj i obserwuj. Co nagle to po diable. Masz dużo garbników (torf) -słabe kwasy. Które przy małym KH szybko obniżą pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź jak Ci ten HCl obniża KH poza akwarium. Jak w akwarium Ci KH spadnie do 0 to pH zleci poniżej 3 i po obsadzie...

Dawkuj i obserwuj. Co nagle to po diable. Masz dużo garbników (torf) -słabe kwasy. Które przy małym KH szybko obniżą pH.

Myślę aby codziennie robić testy i sprawdzać. Moze dla bezpieczeństwa podam tylko 20ml 5% kwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim podawałem po 5 ml, a i tak "udało" mi się zwalić KH do zera. Miej w zapasie sodę oczyszczoną - jak wszystkie ryby będą przy powierzchni w kilka sekund to może je jeszcze uratujesz (1/2 łyżeczki na 100 l wody podnośći KH i GK o 1 do 2 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 8 powinno KH już spaść. pH to w sumie niekoniecznie - może o jakieś dziesiąte (setne) częśći.

Testy robisz paskami czy kropeli czy elektronika?

Jeżeli po takim czasie nie spadło nic to smiało mżesz kontynuować obniżanie. Zmina powolna jest korzystna dla organizmów żywyc - mają czas się przyzwyczaić. Z tego co pamiętam to dopuszczala zmiana pH to 0,3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam testy kropelkowe Sera. Jednakże wydaje mi się ze roztwór kwasu jaki zrobiłem jest za słaby, a wychodzę z tego założenia, bo zamawiałem 35% HCl i na tej podstawie robiłem wszystkie obliczenia. Wczoraj popatrzyłem na butelke i pisze, że stężenie wynosi 32%. W sumie 3% rożnicy tylko ale pewnie zawsze coś. Na wieczór poszła kolejna dawka. Dziś rano patrzyłem i wszystkie rybki żyją, więc chyba nie przesadziłem jeszcze. Wrocę z pracy to dokonam kolejnych pomiarów i pewnie zaaplikuję kolejną dawke HCl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pH się zmieniło to z jakiegoś powodu. Wg mnie nie mam mowy o zmianie pH bez zmiany KH chyba, ze masz jakiś inny bufor np magnez (ale musiałby być tego b. dużo).

Może zrób test na małej ilości wody. Weź np 5 l wody z akwarium i dodawaj po 1 ml. Patrz czy masz zmianę KH i później będziesz mógł sobie przeliczyć na całą objętość (mniej więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...