Skocz do zawartości

Podejrzenie ospy, czy dobrze robię ?


son78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem wczoraj dwa mieczyki i dwa gupiki. Są to jedyne ryby w moim akwarium.

Tak na marginesie mieczyk w nocy się okocił, ale nie w tym problem.

Przy odławianiu narybku zauważyłem że jeden z gupików ma kropkę na ogonie przypominającą ospę (jestem przekonany że od początku tak miał) a do tego ze dwie tub trzy malutkie błyszczące punkciki na łuskach.

Jestem wyczulony na punkcie tej choroby bo niedawno straciłem przez nią wszystkie rybki.

Odłowiłem gupika, wsadziłem samego do oddzielnego akwarium około 15-20 litrów i dodałem małą łyżeczkę soli akwarystycznej Tropical Sanital z Aloe Vera. Woda zabarwiła się na niebiesko.

Teraz pytanie. Ile czasu powinna trwać taka kwarantanna ?

Dodam że po poprzedniej chorobie całe akwarium główne zostało gruntownie wysprzątane, kamienie i cały sprzęt wyparzone w gorącej wodzie, a rośliny dokładnie umyte, potem ze świeżą wodą dojrzewało trzy tygodnie.

 

 

Akwarium 144 L.

Oświetlenie Pokrywa z świetlówkami 2x18 W. (8-10 godzin dziennie)

Obsada - Dwa mieczyki, dwa gupiki, (4 młode mieczyki w kotniku + 2 na wolności)

Filtr 800L/h z deszczownią

Temperatura 25-27 C (grzałka z termostatem)

Parametry wody (brak testów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł kawał porządnej roboty ale chciał bym zasięgnąć porady kogoś kto ma doświadczenie z solą akwarystyczną http://www.tropical.com.pl/sanital,d231,0,pl.html

Jak już wcześniej pisałem przeniosłem gupika z oznakami ospy do oddzielnego akwarium. Oddzielne akwarium ma około 15-20 litrów i dodałem tam czubatą łyżeczkę soli.

Następnego dnia zauważyłem że mieczyk w głównym zbiorniku ma dwie kropki na ogonie i wygląda to na ospę.

Ospa pojawiła się mimo iż główny zbiornik był zasolony według zaleceń producenta Tropical Sanital czyli profilaktycznie dwie łyżeczki na 50L wody.

Czy samą solą pozbędę się ospy, czy muszę zastosować jeszcze inną chemię ?

Jeśli sama sól wystarczy to jak ją dawkować bo ze 120g opakowania ponad połowę wsypałem już do zbiornika 144L a nie chcę przedawkować soli.

Nie jestem też pewien jaką temperaturę ustawić podczas leczenia solą.

Spędziłem kilka godzin na czytaniu i każdy pisze co innego. Ja skłaniam się przy 27-28.

Jedni piszą o podmianach wody a inni że podmiana wody aktywuje kulorzęska.

Co sądzicie o użyciu fioletu gencjanowego 1% słyszałem że działa a efekty są już po 4 dniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o tej ospie najpierw.

A tak to miałam w zbiorniku ospę. Podwyższyłam temperaturę,_zaciemniłam akwarium,_dodałam Ichtio tropical wg._opakowania ilość..._Ospa minęła w tym, że miałam parę osobników co zginęło. Ale i tak z tego co widzę to po jakimś czasie znów mi to wraca,_rybki zaczynają się o ozdoby ocierać._Nie umiem się z tym uporać._Póki co nie mają tych kropek białych._Spróbuj zrobić to z tą temperaturą itd.,_a przede wszystkim poczytaj o tej chorobie ;)

****

Masz pełno artykułów na temat ilości dawanej preparatów....

 

Luna: Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem oczywiście CMF i zastosowałem odpowiednią dawkę zalecaną na butelce. (Poniedziałek rano)

Mieczyk miał na ogonie dwie kropki, wieczorem zniknęły. (Wtorek) znów widzę jedną malutką kropeczkę jakby pęcherzyk powietrza lecz to raczej nie pęcherzyk bo on by się tak nie trzymał. Sam już nie wiem czy ospa jest czy nie. Dodam że w tym samym zbiorniku pływają też malutkie rybki około 10 sztuk a czytałem że ospa najszybciej rozprawia się z młodym narybkiem.

Pytanie dodatkowe. Czy podczas leczenia ospy CMF można palić oświetlenie w akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znów. Potrzebuję dalszej pomocy ale nie wiem czy temat można kontynuować w tym dziale.

Ryba gupik która jest na zdjęciu na początku postu, miała ospę jest od poniedziałku czyli 26.11.2012 w małym zbiorniku (szpitalu) z CMF. Kropki zniknęły, potem pojawiło się kilka w innym miejscu a od środy 28-go nie widać żadnych oznak ospy. W czwartek 29-go podmieniłem 20% wody i dodałem dawkę CMF według zaleceń. Ryba szaleje po całym akwarium a do tego okociła się i teraz pływa razem z gromadą małych rybek i gania je. Co mam robić dalej. Czy CMF nie zaszkodzi małym ?

Problem jest podwójny bo w głównym zbiorniku też podejrzewałem ospę i dodałem CMF. Dodam że w głównym zbiorniku pływają teraz dwa mieczyki i jeden z nich też się okocił.

Czy przełożyć rybki ze szpitala do głównego zbiornika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...