Jump to content

son78

Użytkownik
 • Content count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About son78

 • Rank
  Świeżak
 • Birthday 06/09/1978

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Brzmi rozsądnie. Ryba żyje choć jest wyraźnie chudsza od tej z którą ją kupiłem. Metronidazol to jeden z cięższych antybiotyków,jeśli uda mi się go zdobyć to spróbuję jej podać,choć nie wiem jak wejść w jego posiadanie (recepta) Kiedyś potrzebowałem antybiotyk dla ryby,udałem się do apteki bez recepty, powiedziałem że dla ryby licząc na dobre serce farmaceuty. Potraktowała mnie jak narkomania i wygoniła z apteki.
 2. Ocieranie ? Tak. Zauważyłem że rzuciła się kilka razy o kamień ozdobny. Czasem zachowuje się normalnie ale wyraźnie widać że coś jej jest. Nie zauważyłem żadnych ciągnących się odchodów a praktycznie żadnych bo ryba nic nie je. Co do kamieni możesz mieć rację ja specjalistą nie jestem. Przy wyborze podłoża podpierałem się opiniami na forach i wybrałem właśnie takie. Bazalt nie zmienia parametrów wody (choć opinie są podzielone) http://www.akwa.szczecin.pl/podloze-w-akwarium/bazalt-i-jego-wplyw-na-wode/dobrze wpływa na ukorzenianie się roślin. Mam to akwarium w takiej kombinacji trzy lata i nie zauważyłem aby jakoś specjalnie ryby chorowały. Dodam że rośliny rosną jak szalone. Z perspektywy czasu doszedłem do wniosku że moga być trochę za ostre dla niektórych gatunków ryb, szczególnie dennych choć nigdy nie zauważyłem żadnych ran, uszkodzeń itd... maziama dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
 3. Masz rację. Zrezygnuję z zakupu kolejnych bocji. Tymczasem potrzebuję pomocy w leczeniu tej. Zauważyłem że ryba szybko oddycha. Końcówki ogona są blade, białe. Oznak ospy nie ma. Pleśniawka też raczej nie. Nie jest też tak że ryba jest na wykończeniu, jak trzeba to potrafi pogonić z miejsca na miejsce. Jest chuda i widać że słaba. Szybko się męczy. Po wrzuceniu pokarmu wcale się nim nie interesuje. Nie je, czy to nie znak że to jakaś choroba układu pokarmowego ? Mam dodatkowe akwarium około 20 litrów, mogę przenieść tam rybę lecz potrzebuję jakiejś diagnozy, co jej może być ? Inne ryby zachowują się dobrze, druga bocja też, jest żwawa i wypasiona. Widać po zachowaniu i wyglądzie że jest jej dobrze. Azotany jak pisaliście...... hmmmmm..... testów wody nie mam ale nie podejżewam wysokiego poziomu. Filtr zewnętrzny z deszczownią ma zeolit, ceramikę, do tego duża ilość roślin, podmiany wody, sól akwarystyczna z aloesem SANITAL. Akwarium ma 144 litry. Temperatura wody (zima 25-26 st. C.) (latem 27-30 st. C.) Ogólnie dbam o akwarium. Wrzucam film kręcony innym sprzętem, który lepiej nagrywa w gorszych warunkach oświetleniowych i nie muszę używać flesza. Pod koniec filmu bocje pięknie się ustawiły i widać wyraźną różnicę. Proszę zwrócić uwagę na płetwy i ogon chorej bocji i jak oddycha. Proszę włączyć jakość 720p. Czy pokusi się ktoś o postawienie diagnozy ? Chyba lepsze to niż patrzenie jak ryba się męczy.
 4. Jedna z moich bocji wspaniałych strasznie schudła, zauważyłem że nie je, jest lekko zgarbiona. Innych zewnętrznych objawów nie zauważyłem. Wrzucam filmik. Trochę się wystraszyły gdy zobaczyły mocne światło flesza. Nie pytajcie mnie o parametry wody, nie znam ich. Wiem że bocji jest za mało, wkrótce dokupię kilka. Czytałem sporo o takich przypadkach. Czy przyczyną może być pasożyt przewodu pokarmowego ? Co myślicie o zastosowaniu leku capitox ? Jeśli tak, to w ogólnym zbiorniku czy oddzielić rybę (o ile jej to bardziej nie zestresuje) https://www.youtube.com/watch?v=CWopOEIurhE&list=UUbAGpm1W0yVdQc3ULN83JmA
 5. Witam. Zaobserwowałem że na ciele glonojadów pojawiają się jakieś dziwne jaśniejsze miejsca. Chodzi mi o jaśniejsze miejsce nad płetwą grzbietową. Gdy je kupiłem jeden miał a drugi nie. Potem bywało różnie, raz nie widziałem u żadnego a innym razem miały oba. Czasem Te jaśniejsze plamy było widać w zależności od kąta patrzenia. Dodam że zachowują się normalnie. Nie wiem czy to zabarwienie czy jakaś dolegliwość a może glonojadki tak mają ?
 6. Po jakim czasie od zniknięcia kropek mogę zaprzestać leczenia. Czy trzeba leczyć aż przez 14 dni jak zalecają na opakowaniu ? Nie lubię lać żadnego paskudztwa do akwarium ale nie chciał bym też zlekceważyć tej choroby.
 7. Witam znów. Potrzebuję dalszej pomocy ale nie wiem czy temat można kontynuować w tym dziale. Ryba gupik która jest na zdjęciu na początku postu, miała ospę jest od poniedziałku czyli 26.11.2012 w małym zbiorniku (szpitalu) z CMF. Kropki zniknęły, potem pojawiło się kilka w innym miejscu a od środy 28-go nie widać żadnych oznak ospy. W czwartek 29-go podmieniłem 20% wody i dodałem dawkę CMF według zaleceń. Ryba szaleje po całym akwarium a do tego okociła się i teraz pływa razem z gromadą małych rybek i gania je. Co mam robić dalej. Czy CMF nie zaszkodzi małym ? Problem jest podwójny bo w głównym zbiorniku też podejrzewałem ospę i dodałem CMF. Dodam że w głównym zbiorniku pływają teraz dwa mieczyki i jeden z nich też się okocił. Czy przełożyć rybki ze szpitala do głównego zbiornika ?
 8. son78

  Co to jest ?

  Ślimaki mam. Dziś kilka wyłowiłem ale nie da się ich całkowicie pozbyć. Chyba muszę zainwestować w Bocje albo w ślimaka Helena.
 9. W dziale początkującego akwarysty, początkujący akwarysta zadaje pytanie. Co to takiego na zdjęciu poniżej ? Chodzi mi o ten zbiór kropek na dużym liściu na środku. Zakładaj tematy w odpowiednich działach. Mapet
 10. Kupiłem oczywiście CMF i zastosowałem odpowiednią dawkę zalecaną na butelce. (Poniedziałek rano) Mieczyk miał na ogonie dwie kropki, wieczorem zniknęły. (Wtorek) znów widzę jedną malutką kropeczkę jakby pęcherzyk powietrza lecz to raczej nie pęcherzyk bo on by się tak nie trzymał. Sam już nie wiem czy ospa jest czy nie. Dodam że w tym samym zbiorniku pływają też malutkie rybki około 10 sztuk a czytałem że ospa najszybciej rozprawia się z młodym narybkiem. Pytanie dodatkowe. Czy podczas leczenia ospy CMF można palić oświetlenie w akwarium ?
 11. Jeśli sól nie jest lekarstwem na ospę to proszę o wymazanie go z listy leków na stronie kompendium wiedzy http://forum.superakwarium.pl/kompendium-wiedzy-rybia-ospa-t17129.html
 12. Dzięki za odpowiedź FMC miałem poprzednim razem i efekt taki że wszystko mi padło. A jak jest z tą solą ?
 13. Artykuł kawał porządnej roboty ale chciał bym zasięgnąć porady kogoś kto ma doświadczenie z solą akwarystyczną http://www.tropical.com.pl/sanital,d231,0,pl.html Jak już wcześniej pisałem przeniosłem gupika z oznakami ospy do oddzielnego akwarium. Oddzielne akwarium ma około 15-20 litrów i dodałem tam czubatą łyżeczkę soli. Następnego dnia zauważyłem że mieczyk w głównym zbiorniku ma dwie kropki na ogonie i wygląda to na ospę. Ospa pojawiła się mimo iż główny zbiornik był zasolony według zaleceń producenta Tropical Sanital czyli profilaktycznie dwie łyżeczki na 50L wody. Czy samą solą pozbędę się ospy, czy muszę zastosować jeszcze inną chemię ? Jeśli sama sól wystarczy to jak ją dawkować bo ze 120g opakowania ponad połowę wsypałem już do zbiornika 144L a nie chcę przedawkować soli. Nie jestem też pewien jaką temperaturę ustawić podczas leczenia solą. Spędziłem kilka godzin na czytaniu i każdy pisze co innego. Ja skłaniam się przy 27-28. Jedni piszą o podmianach wody a inni że podmiana wody aktywuje kulorzęska. Co sądzicie o użyciu fioletu gencjanowego 1% słyszałem że działa a efekty są już po 4 dniach ?
 14. Nie jest to łatwe ale idę ganiać z aparatem i zaraz dam fotki. Lepiej się nie dało. A żeby lepiej było widać wrzucam na zewnętrzny serwer. Chciał bym się mylić ale wygląda to jak ospa.
 15. Witam. Kupiłem wczoraj dwa mieczyki i dwa gupiki. Są to jedyne ryby w moim akwarium. Tak na marginesie mieczyk w nocy się okocił, ale nie w tym problem. Przy odławianiu narybku zauważyłem że jeden z gupików ma kropkę na ogonie przypominającą ospę (jestem przekonany że od początku tak miał) a do tego ze dwie tub trzy malutkie błyszczące punkciki na łuskach. Jestem wyczulony na punkcie tej choroby bo niedawno straciłem przez nią wszystkie rybki. Odłowiłem gupika, wsadziłem samego do oddzielnego akwarium około 15-20 litrów i dodałem małą łyżeczkę soli akwarystycznej Tropical Sanital z Aloe Vera. Woda zabarwiła się na niebiesko. Teraz pytanie. Ile czasu powinna trwać taka kwarantanna ? Dodam że po poprzedniej chorobie całe akwarium główne zostało gruntownie wysprzątane, kamienie i cały sprzęt wyparzone w gorącej wodzie, a rośliny dokładnie umyte, potem ze świeżą wodą dojrzewało trzy tygodnie. Akwarium 144 L. Oświetlenie Pokrywa z świetlówkami 2x18 W. (8-10 godzin dziennie) Obsada - Dwa mieczyki, dwa gupiki, (4 młode mieczyki w kotniku + 2 na wolności) Filtr 800L/h z deszczownią Temperatura 25-27 C (grzałka z termostatem) Parametry wody (brak testów)
×