Skocz do zawartości

Zielone nitki na korzeniu i roślinach. Prośba o pomoc.


mich
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Łoren Co byś zaproponował jeżeli chodzi o glony?

Ja proponuję odpowiednio nawozić :)

Czy te nawozy które posiadam na razie wystarczą?

 

Mam wyżej opisane w jakich proporcjach są rozpuszczone sole w moim makro.

Jakoś ciężko mi znaleźć więc podaj dokładnie co i jak masz rozrobione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawóz makro kupiłem na allegro. Rozrobiłem go zgodnie z instrukcją a roztwór według producenta ma stężenie pierwiastków takie, że 2,5ml roztworu na 100l wody zmienia wartośc NO3 o 1,5ppm, PO4 o 0,15ppm i K o 1,5ppm.

 

Jak zrobiłem testy i parametry NO3 i PO4 wskazywały na zerową zawartość. Dolałem 9ml nawozu dwa dni pod rząd i zmierzyłem parametry wyniki były NO3 ok 5mg/l i PO4 0,5mg/l co wskazywałoby na wzrost zgodny z rozpiską na opakowaniu.

 

Poniżej podaję link ze strony z której kupiłem nawozy:

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=2678521506

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu po raz kolejny potwierdza sie dlaczego nie należy kupować gotowych mieszanek o czym pisałem nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - stosowanie mieszanek nie daje możliwości regulowania poszczególnych pierwiastków - podnosząc jeden podnosimy pozostałe i nie mamy żadnego wpływu na to co mamy w akwarium.

Mieszanki nawozowe możemy sami komponować do zbiorników o ustabilizowanych parametrach według potrzeb naszego zbiornika

Dlatego też ten sposób nawożenia który stosujesz moim zdaniem jest do zmiany. Moja propozycja jest taka - najpierw czytać i pytać a potem robić - nigdy odwrotnie :)

Przeczytaj dokładnie artykuł z linku powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem związki do zrobienia nawozów makro.

Mam pytanie i prośbę o weryfikację moich wypocin co do dawkowania i stężeń roztworów.

 

Korzystałem z kalkulatora zaproponowanego przez Łorena w jego poscie o nawożeniu.

 

Na początku to była czarna czarnista magia jak to otworzyłem ale powoli czytając i analizując metodą prób i błędów doszedłem do pewnych wniosków.

 

Zakładając, że objętość netto akwarium wynosi ok 155l za pomocą kalkulatora wyliczyłem:

 

Tworząc 500ml roztworu używając 63,2g KNO3

1ml roztworu zwiększy NO3 o 0,5mg/l

K o 0,3mg/l

 

 

Tworząc 250ml roztworu używając 13,9g KH2PO4

1ml roztworu zwiększy PO4 o 0,25mg/l

K o o,1mg/l

 

Tworząc 500ml roztworu używając 86,4g K2SO4

1ml roztworu zwiększy K o 0,5mg/l

( tu nie mam pewności bo w kalkulatorze z tabeli wychodzi wzór KSO4 a to nie to samo co K2SO4 chyba)

 

 

Tworząc 400ml roztworu używając 47g MgSO4x7H2O

2ml roztworu zwiększy Mg o 0,15mg/l

 

Czy te wyliczenia są poprawne? Jeżeli jest coś nie tak to proszę o poprawkę.

Jak długo rozrobione nawozy mogę przechowywać?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co tak mieszać ilości roztworów i dozowanie - łatwiej przecież o pomyłkę. Nie lepiej wyliczyć na podstawie zakładki podstawowe? Wpisać pojemność akwarium , objętość rozrabianego nawozu (może zostać domyślnie 500ml) ustawić jako jednorazowa dawkę nawozów np 5ml , zostawić wartości domyślne które dotyczą poziomów pierwiastków i odczytać jakie ilości soli należy użyć do sporządzenia roztworów - poniżej tabelka gdzie odczytujemy ilości jakie podajemy jednorazowo i tygodniowo.

Jeśli jednego roztworu będziesz miał 250ml innego 400 , jeszcze innego 500 i każdy roztwór będziesz liczył osobno to wyliczenia będą błędne - kalkulator sumuje poszczególne pierwiastki czyli np potas który występuje w K2SO4, KNO3, KH2PO4 itd.

P.S.

( tu nie mam pewności bo w kalkulatorze z tabeli wychodzi wzór KSO4 a to nie to samo co K2SO4 chyba)

No pewnie że nie...a to + przy "K" widać w kalkulatorze czy nie bardzo....? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chyba za tępy do tego kalkulatora. Jeżeli w zakładce podstawowe ustawię sobie w tabeli chcę mieć żądane wartości parametrów a wyżej wpiszę pojemność akwarium domyślnie 500ml roztworu i 5ml dawkę dzienną to w tabelce obok wyskoczą mi ilości związków w gramach jakie muszę dodać do uzyskania poszczególnych nawozów?

 

Aby wyliczyć ile podaję związków dziennie muszę podzielić dane z tabeli chcę mieć przez 7? Chodzi mi o to żeby mieć kontrole ile czego podaje i żebym mógł w razie potrzeby jakiegoś związku dodać ściśle określoną ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w zakładce podstawowe ustawię sobie w tabeli chcę mieć żądane wartości parametrów a wyżej wpiszę pojemność akwarium domyślnie 500ml roztworu i 5ml dawkę dzienną to w tabelce obok wyskoczą mi ilości związków w gramach jakie muszę dodać do uzyskania poszczególnych nawozów?
Dokładnie tak
Aby wyliczyć ile podaję związków dziennie muszę podzielić dane z tabeli chcę mieć przez 7?

Sorki była pomyłka przed edycja ! - taką operacje możesz potem przeprowadzić w zakładce "Makro" lub dawkę tygodniową podzielic na piechote na 7 . Przepraszam za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Butla CO2 działa. Wszystko odbyło się z "małym" poślizgiem, tak bywa z kurierami, ale mamy już działającą całość. Nie wiem jak ustawić dławik czy nie podaje za dużo CO2 (teraz podaję ok 3 bąble na sek). Jutro będę miał trochę więcej czasu to poobserwuję rybki, może coś wydumam nad ilością bąbli.

 

Nawozy też są rozrobione. Żeby nie Wy drodzy forumowicze to zginąłbym w blokach startowych z moim baniakiem.

 

Dziś zrobiłem testy:

 

PH 7,5 / 7,8

 

GH - 5

 

KH - 11

 

NO3 - 5mg/l

 

PO4 - 1mg/l

 

Fe - 0 (niestety)

 

Kilka pytań.

 

O ile mg/l dziennie mogę zwiększać poziom NO3? Czyli jakie dawki nawozów na dzień?

 

Czy jeśli podłączyłem CO2 to już nie podawać Carbo?

 

Czy jeśli przez ok tydzień nie podawałem CO2 tylko CARBO to teraz PH nie spadnie za szybko jak zacząłem dozowanie CO2?

 

Co z nawozem mikro? Bo żelazo nie za ciekawie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lej normalne /ewentualnie zacznij pierwszy tydzień od połowy dawek nawozów - po tygodniu dozowania zrób testy i potem będziesz korygował - bo inaczej końca nie dojdziesz. Carbo możesz dalej podawać - nie zaszkodzi. Mogą się pojawić przejściowe problemy do czasu ustabilizowania nawożenia ale to są zjawiska normalne - coś tam nieprzewidzianego może się pojawić dlatego obserwuj zbiornik i pisz jak cokolwiek będzie się działo. Mikro zacznij od polowy dawki - testy na żelazo są mało dokładne więc...tu bym tak ślepo nie wierzył że jest całkowicie "0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mam pytanie czysto techniczne. Może nie dotyczy ono bezpośrednio glonów ale wiąże się ogólnie z tematem dyskusji.

 

Zakupiłem zestaw CO2 z zaworkiem dławiącym włoskiej firmy Camozzi. Problem w tym, że jak ustalę sobie za pomocą pokrętła odpowiednią częstotliwość bąbli to po pewnym czasie częstotliwość ta spada. Dodam, że kontruję nakrętką pokrętło regulujące aby się nie rozregulowało.

 

Czy może to być wina zaworka dławiącego?

Nigdy nie miałem do czynienia z tego typu zaworkiem. Jak zakręcę dławik na maksa to potem wystarczy ok 1/4 obrotu i już gaz leci bardzo mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po tygodniu nawożenia zrobiłem testy. Jestem jeszcze przed podmianą wody. Do podmiany mam uszykowane 28litrów wody destylowanej i 25 odstanej kranówki.

 

Sytuacja w zbiorniku wygląda następująco:

 

Glony w 90% zniknęły :):) są jeszcze niedobitki ale dziś je usunę mechanicznie. Rośliny znacznie przyspieszyły wzrost. Jedyne co mnie martwi to czubki młodych listków rotali i microsorium są prawie przezroczyste. Pewnie brak jakiegoś pierwiastka.

 

Mam też problem z wyregulowaniem butli CO2 ciągle się rozregulowuje. Nie mogę ustawić odpowiedniej dawki. Z tabeli nasycenia CO2 wynika, że jest go zbyt mało.

 

Wyniki testów rano przed podmianą:

 

PH - 7,5/7,6

 

GH - 6

 

KH - 11

 

NO2 - 0,0mg/l

 

NH3 - 0

 

NO3 - 10mg/l

 

PO4 - 1,5mg/l

 

Fe - 0,1mg/l

 

 

Wyniki testów po południu po podmiance:

 

Ph - 7,4/7,5

 

GH - 5

 

KH - 9

 

NO2 - 0,0mg/l

 

NH3 - 0

 

NO3 -10mg/l

 

PO4 - 1mg/l

 

Fe - 0,1mg/l

 

Nawozy makro podawałem w dawkach pełnych tylko KH2PO4 od trzech dni w połowie dawki. Mikro w połowie dawki.

 

 

Łoren Co sądzisz o postępach w walce z glonami i o wynikach testów? Czy mam nawozić tak jak do tej pory?

 

KH i GH spadły dość mocno bo dolałem więcej wody destylowanej niż miałem przygotowane.

 

Nie mam testów na poziom Magnezu w wodzie. Czy jest możliwość sprawdzenia tego domowym sposobem np. obserwując rośliny lub wodę?

 

Pozdrawiam

 

Tak wygląda zbiornik teraz: :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za wszystkie porady w tym temacie. Żeby nie Wy drodzy forumowicze nie poradziłbym sobie. Tematu jeszcze nie zamykam. Poczekam na ustabilizowanie się zbiornika.

 

Za jakiś czas jak wszystko ładnie podrośnie pochwalę się efektami w galerii.:):)

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...