Skocz do zawartości

Zielone nitki na korzeniu i roślinach. Prośba o pomoc.


mich
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy akwarium zostało zalane: 21.09.2012 (restart stare filtry + 50l starej wody)

 

Litraż i wymiary akwarium -180l 100x40x45wys.

 

Jakie jest oświetlenie:2x30W (sun-glo, Opti plant) 1x24W silvania 6500k

 

Jak długo świecisz: obecnie 8h 2x30W(12:00-20:00) i 1x24W (dodatkowo 14:00-19:00)

 

Podłoże - Natural Substrate 5l od Wojtaszka + granulat JBL 350g, wszystko przysypane grysikiem bazaltowym

 

Filtracja: FZN3 kaskada(ceramika+wata i gąbka) Wewnętrzny Aquael turbo 1100 mechaniczny

 

Typ zbiornika: Ogólny ale chciałbym iść w kierunku roślinnego

 

Ozdoby: korzeń duży i jeden malutki

 

Rośliny:

Echinodorus Latifolius

Bacopa monieri

Hemigraphis repanda

Cryptocoryna wendtii green

Cryptocoryna nevilli

Cryptocoryna wendtii Weinber

Echinodorus bolivianus

Moczarka kanadyjska

Rogatek sztywny

Hydrocotyle vulgaris

Lilaeopsis brazilensis

Microzorium

Lotos tygrysi zielony

Rotala indica red

mech (nie wiem jaki) (ile,jakie)-[/b]

 

Ryby:

Kirys albinos x5

Piskorek x3

Pielęgniczka Ramireza x2 (dwa samce niestety nie mogę dostać samiczki)

Otosek x6

Zwinnik Jarzeniec x16

Miedzik x10

 

Podmianki: Obecnie podmieniam co ok 3dni wodą destylowaną 1:1 ok 20-25l (ze względu na glony), normalnie raz w tygodniu ok 30-40l 1:1 destylka i odstana kranówka

 

Nawożenie akwarium: to mógł być mój błąd podałem 1/2 dawki PG Classic dwa razy przy podmiance po ok 2tyg. od zalania.

W dodatku bez robienia testów.

 

CO2 z bimbrowni. Docelowo chcę podłączyć butlę ale brak kasy. Zmieniam zacier co tydzień więc daje dość dobrze.

 

Parametry wody: Dziś robiłem testy:

Ph- 7,5-7,8 ( jestem w szoku bo stary test pokazywał 7,2 ale był przeterminowany więc mógł przekłamywać.

NO2- 0,0mg/l

NO3- 0mg/l

KH- 12

GH- 11

NH3- 0

Fe- 0,0mg/l

PO4- 0,0mg/l

 

Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik: Mogłem zbyt długo świecić bo na początku świeciłem 10h wszystkie świetlówki. No i podstawowy błąd, moim zdaniem, to dodanie tego PG Classic.

 

Jak często są karmione ryby i czym: Karmię dwa razy dziennie rano i wieczorem. Pokarm płatkowy, granulat, mix. Wszystko zjadane w ok 5min.

 

 

Opis problemu: Sytuacja klaruje się w następujący sposób. Po restarcie i zalaniu zbiornika na nowo po ok 2 tyg pojawiły się glony w postaci zielonych nitek. Na początku pokrywały ścianki akwarium potem dostały się na korzeń a następnie przeszły do roślin. Glony są zielone nitkowate o długości ok4-8mm z szyb schodzą dość łatwo ale z korzenia już nie. Nie ma ich zastraszająco dużo ale są denerwujące. Obawiam się że przyczyną może być dodanie tego nieszczęsnego nawozu, który zakupiłem. Posiadam w domu jeszcze nawozy kupione na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=2678521506 , ale jeszcze ich nie używałem.

Proszę o pomoc w zwalczeniu tego ustrojstwa.

 

 

Poniżej wstawiam zdjęcie zbiornika. Niestety nie mam zdjęcia glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy nawozić tym makro, które kupiłem na allegro czy proponujecie coś innego. I czy lać zalecaną dawkę do całego akwarium ( czyli 2,5ml na 100l co daje 1,8x2,5ml do całego akwarium) czy obliczyc to w stosunku do podmienianej wody?

W tym makro z linku ciężko stwierdzić co, ile, czego będziesz podawał do akwarium. Najlepiej zaopatrzyć się w sole K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O. Rozpuścić w wodze demineralizowanej i podawać do akwarium, wszystko wg. kalkulatora i oczywiście zapotrzebowań jakie ma Twoje akwarium.

 

Wszystkie podstawowe informacje masz w linku poniżej, w razie problemów-pytaj.

post465504.html?hilit=nawo%C5%BCenie#p465504

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem podmiankę 40l i dodałem nawozu. Według przepisu na opakowaniu 2,5ml nawozu zwiększa w 100l poziom no3 o 1,5mg/l a po4 o 0,15mg/l. Ja dodałem 9ml nawozu co przy moim litrarzu daje wzrost no3 o ok 3mg/l a po4 o ok 0,3mg/l.

Rano zrobiłem testy i no3 wyszło ok 5mg/l a po4 między 0,25mg/l a 0,5mg/l co by świadczyło o własciwym wzroście bo wczesniej wyniki oscylowały w okolicach zera.

 

Pytanie czy dziś mogę dodać taką samą dawkę nawozu?

 

Drugie pytanie po jakim czasie można zaopserwować redukcji glonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem podmiankę 40l i dodałem nawozu. Według przepisu na opakowaniu 2,5ml nawozu zwiększa w 100l poziom no3 o 1,5mg/l a po4 o 0,15mg/l. Ja dodałem 9ml nawozu co przy moim litrarzu daje wzrost no3 o ok 3mg/l a po4 o ok 0,3mg/l.

Rano zrobiłem testy i no3 wyszło ok 5mg/l a po4 między 0,25mg/l a 0,5mg/l co by świadczyło o własciwym wzroście bo wczesniej wyniki oscylowały w okolicach zera.

 

Pytanie czy dziś mogę dodać taką samą dawkę nawozu?

 

Drugie pytanie po jakim czasie można zaopserwować redukcji glonów?

Tak, możesz. Powinieneś dążyć do stosunku nawozów - no3-15; po4-1,5. Możesz też podawać potas i magnez. Redukcje zaczniesz obserwować jak osiągniesz odpowiednie proporcje i rośliny odbiją, co oznacza ze będą pobierały makro i mikro z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po trzech dniach dozowania nawozu makro w dawce 9ml dziennie parametry w zbiorniku przedstawiają się następująco:

 

Ph 7,5/7,6

 

GH- 8

KH- 9-10

 

NO2- 0,0mg/l

NH3- 0

NO3- pomiędzy 5-10mg/l

PO4- pomiędzy 0,5-1mg/l

Fe- pomiędzy 0,0-0,1

 

Nantai Czy mam podawać makro cały czas w zwiększonych dawkach czy podawac dawki zalecane czyli w przypadku mojego akwarium ok 4,5ml dziennie? Ile mg/l tygodniowo?

 

Wspomniałeś również o podawaniu potasu. On jest w moim nawozie makro w proporcjach takich jak no3. Czy takie stężenie wystarczy?

 

Mam też nawóz mikro z Fe czy podawać go dopiero po ustabilizowaniu parametrów makro? Jaki powinienem mieć poziom Fe

 

Zacier w bimbrowni zmieniam co tydzień. Jak zmieniłem wczoraj dziś w ciągu dnia rośliny zaczęły bomblować. To chyba dobra oznaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po trzech dniach dozowania nawozu makro w dawce 9ml dziennie parametry w zbiorniku przedstawiają się następująco:

 

Ph 7,5/7,6

 

GH- 8

KH- 9-10

 

NO2- 0,0mg/l

NH3- 0

NO3- pomiędzy 5-10mg/l

PO4- pomiędzy 0,5-1mg/l

Fe- pomiędzy 0,0-0,1

 

Nantai Czy mam podawać makro cały czas w zwiększonych dawkach czy podawac dawki zalecane czyli w przypadku mojego akwarium ok 4,5ml dziennie? Ile mg/l tygodniowo?

 

Wspomniałeś również o podawaniu potasu. On jest w moim nawozie makro w proporcjach takich jak no3. Czy takie stężenie wystarczy?

 

Mam też nawóz mikro z Fe czy podawać go dopiero po ustabilizowaniu parametrów makro? Jaki powinienem mieć poziom Fe

 

Zacier w bimbrowni zmieniam co tydzień. Jak zmieniłem wczoraj dziś w ciągu dnia rośliny zaczęły bomblować. To chyba dobra oznaka?

Podawaj dawki żebyś osiągnął no3 - 15; po4 - 1,5. Później dawki zalecane do Twojego akwarium. Wszystko idzie w dobrym kierunku skoro zaczęły bomblować roślinki. Fe możesz podnieść do 0,2 i tak dążyć do 0,3-0,4. Jak potas masz w makro to ok. Ja podaje wszystko osobno więc wiem, co ile leje do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedna wątpliwość. Jak często mierzyć parametry no3 i po4?

 

I czy starzejąca się woda w czasie przed następną podmianką nie będzie w naturalny sposób zwiększać poziomu no3?

Czy rośliny będą na bieżąco ten nadmiar konsumować?

 

Od jutra zacznę podawać mikro z Fe i zobaczymy jaki da efekt. Zacznę powoli żeby nie przedobrzyć.

 

Mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze żeby pozbyć się tych gloniachów ale jestem zdeterminowany i gotowy na długą batalię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedna wątpliwość. Jak często mierzyć parametry no3 i po4?

 

I czy starzejąca się woda w czasie przed następną podmianką nie będzie w naturalny sposób zwiększać poziomu no3?

Czy rośliny będą na bieżąco ten nadmiar konsumować?

 

Od jutra zacznę podawać mikro z Fe i zobaczymy jaki da efekt. Zacznę powoli żeby nie przedobrzyć.

 

Mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze żeby pozbyć się tych gloniachów ale jestem zdeterminowany i gotowy na długą batalię.

Jak nie masz pewności co do ilość no3 i po4 to co 2 dni możesz mierzyć, później z czasem jak będziesz wiedział ile Ci rośliny pobierają to coraz rzadziej. Ja u siebie tak miałem, teraz nie pamiętam kiedy mierzyłem ostatnio u w swoim krewetkarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walki ciąg dalszy. Chciałbym przedstawić Wam zdjęcia glonów i mam jeszcze parę pytań.

 

Dozuję nawozy makro tak jak wyżej napisałem parametry są tak jak wyżej a glony rozprzestrzeniają się nadal. Rośliny rosną dość intensywnie zwłaszcza rogatek, moczarka i wąkrotka.

 

Czy to normalne, że glony się nadal rozprzestrzeniają? Czy nie rozrosną się za bardzo? I czy jestem wstanie uratować moją trawkę brazylijską?

 

Poniżej wstawiam zdjęcia glonów w aktualnym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł...jak pomysł - zacząłbym od metod starych i sprawdzonych. - glony są zielone więc zaciemnienie zupełne na 3 doby , bez podawania nawozów, z wyjątkiem E.carbo , do tego wywar z zielonej lub czerwonej herbaty, w ostatnich kilku godzinach zaciemnienia duże napowietrzanie - podmiana 50% wody ze ściągnięciem całego syfu z dna delikatne odmulanie , na drugi dzień pomiar parametrów wody i można się zastanawiać co dalej robić. Teraz trzeba te glony trochę wybić i doprowadzić wodę do dobrych parametrów ale tego nie zrobi się tak...pstryk..i gotowe - trzeba czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że bez zaciemnienia się nie obejdzie.

 

Łoren: W jakiej ilości podawać E. Carbo i ile tego wywaru z herbaty? Gdzieś czytałem, że podczas zaciemnienia nie wolno zaglądać do zbiornika więc jak podawać ten nawóz i wywar z herbaty?

 

Czy przy zaciemnieniu podawać CO2 z bimbrowni czy wyjąc dyfuzor?

 

Czy myślisz, że zaciemnienie mocno wpłynie na kondycję roślin? Szkoda mi ich trochę bo jestem z nich zadowolony.

 

Dziś rano zrobiłem testy i NO3 wyszło ok 5-10 mg/l, PO4 ok 0,5-1 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do E.Carbo można podawać 3ml/50l wody w akwarium , wywar z herbaty - łyżka stołowa herbaty na szklankę wrzątku i parzyć aż do ostygnięcia . 1/4 powstałego wywaru na dobę, w dawce podzielonej na pół rano i pół wieczorem . Akwarium otwierać tylko na chwilę żeby podać carbo i herbatę. Nie karmić ryb! Wyłączyć CO2. Rośliny trochę się wyciągną ale nie powinno nic się dziać. Przed zaciemnieniem usunąć jak najwięcej glonów mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Akcja zaciemnienie zakończona. Efekty? Efekty są średnio zadowalające. Redukcja glonów w ok 30-40%, widoczna lecz nie do końca taka jakiej się spodziewałem. Chyba, że tak ma być?

 

Cieszę się, że obsada cała i zdrowa, rośliny też przeżyły bez większych problemów.

 

Do rzeczy. Glonów nie ma na ściankach akwarium i jest ich mniej na podłożu ale na roślinach nie zauważyłem znacznego spadku ich ilości. Najbardziej martwię się trawką brazylijską ponieważ na niej jest tyle samo glonów co wcześniej.

 

Czynności jakie dziś wykonałem:

 

1. Odkrycie akwarium.

2. Zapalenie światła i obadanie sytuacji w baniaku.

3. Podmiana ok 50% wody 1:1 destylka i odstana kranówka.

4. Przed podmianą odmulenie dna i wyczyszczenie filtra wewnętrznego (oczywiście wodą z akwarium).

 

 

Teraz kilka pytań:

 

Czy po zaciemnieniu powinienem spodziewać się większej redukcji glonów czy taka jaka wystąpiła jest normalna?

 

Łoren: Pisałeś, że po zaciemnieniu podłączyć CO2. Nie mam drożdży więc dzisiaj nie zrobię zacieru. Podjąłem decyzję o zakupie butli CO2, pewnie dojdzie we wtorek. Czy do tego czasu mogę podawać PG Carbo w dawkach jakie zaleciłeś czyli 3ml na 50l? Czy to zastąpi na te trzy dni CO2?

Jak podałem dziś rano dawkę dzienną czy mogę lub muszę podać jeszcze raz po zapaleniu światła czy już jutro?

 

 

Jakie kroki podjąć dalej?

 

Jutro zmierzę parametry i zobaczymy co wyjdzie.

 

Czy podawać już nawozy mikro?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podawać zwiększoną dawkę carbo. Co do rozpoczęcia nawożenia - czekamy do wykonania testów.

Co do glonów - to nie jest tak że jeśli dajemy im dobre warunki do rozwoju i one sobie rosną miesiąc dwa czy trzy - zwalczymy je trzydniowym zaciemnieniem - to pierwszy krok - teraz czas na wyprostowanie parametrów wody i przywrócenie roślinom wyższych optymalnych warunków wzrostu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to jutro napiszę wyniki pomiarów i zobaczymy co dalej. Dzięki Pozdrawiam

 

Jeszcze jedno pytanie który zestaw wybrać? Różnią się tylko zaworkiem dławiącym.

 

http://allegro.pl/zestaw-co2-standard-d ... 94132.html

 

Czy

 

http://allegro.pl/zestaw-co2-classic-ex ... 58313.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmierzeniu parametrów wyniki przedstawiają się następująco:

 

PH - 8 (za dużżżo zdecydowanie więc trzeba obniżyc)

 

NO2 - 0,0mg/l

 

NH3 - 0

 

KH - 11

 

GH - 6

 

NO3 - ok 5mg/l

 

PO4 - 0,5mg/l może nawet 0,7mg/l

 

Fe - 0,1

 

 

Co teraz zrobić? W domu mam nawozy takie jak wyżej opisałem.

 

Co proponujecie na zbicie Ph?

Myślę, że jak podam CO2 z butli to trochę się obniży ale chyba nie za dużo?

Jakiś torf do filtra czy szyszki olchy wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...