Skocz do zawartości

Glony - prośba o identyfikację oraz porady jak walczyć


teteusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kilka danych o zbiorniku ( zalany około 4 miesięcy temu):

 

Juwel 125l (81 x 36 x 50 cm ),

temperatura - 26 / KH - 9,0 / pH - 7,0 / NH4 - 0,1 / NO2 - 0,01 / NO3 - 5

oświetlenie: Multilux High-Lite® ze świetlówkami 2x28 W - 10h / dzień

 

 

podmiana wody raz w tygodniu ( 30%) - połowa RO + połowa odstana kranówka. dodaje EasyCarbo, czasem również żelazo i nitro jak spada ( przy podmianach podaję Ferropol i Denitrol JBL w dawkach zalecanych przez producenta). Była bimbrownia, ale przeszkadzały mi ciągłe skoki parametrów wody ( i moim botiom też). Akwarium bujnie porośnietę roślinnością plus kamienie (lawa).

 

Obsada:

 

2 gupiki ( samce)

2 zbrojniki niebieskie

4 kiryski czarnopase

4 botie kubotai

4 otoski

2 krewetki Amano

 

Problem:

 

Czarny glon, pokrywający większość roślin ( zaczynając i gromadząc się wzdłuż krawędzi liścia). Mechaniczne usuwanie prawie niemożliwe - otoski mogą żuć to cały dzień a i tak nie zejdzie. Podmiany nie pomagają.

Proszę o identyfikację oraz o poradę jak walczyć z paskudztwem.

 

Pozdrawiam

post-15301-13685171333679_thumb.jpg

post-15301-13685171333966_thumb.jpg

post-15301-13685171334258_thumb.jpg

post-15301-13685171334538_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 by pomogło. Również węgiel w płynie podany w kilkukrotnie większej dawce uszkadza nitki. Sprawdź poziom NO3 i PO4, ich stosunek powinien wynosić 10:1 albo 16:1 wg innych specjalistów. Zachwianie tej równowagi może skutkować atakiem różnych gatunków glonów w tym sinic.

 

Przeczytaj artykuł Łorena o nawożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blacksubmarine wyprzedziłeś mnie z tym węglem. Spróbuję polać tak jak mówisz. Z nawożeniem muszę przyznać, że ciągle mam problemy i ciężko mi wyciągać wnioski na podstawie obserwacji i pomiarów. Z bimbrowni zrezygnowałem bo skakało mi PH dosyć znacznie przy spadku wydajności (co do decyzji o butli CO2 to ciągle dojrzewam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia to sprawa nie jest aż tak skomplikowana. Sprawdzasz PO4 i NO3 i do tych wartości ustalasz dawki nawozów, a konkretnie soli, bo to tanie jak przysłowiowy barszcz: KNO3 i KHPO4. Zawierają też od razu cenny potas - K. Można kupić na Allego, od razu też ze strony sprzedawcy możesz ściągnąć kalkulator w Excellu, w którym wyliczasz dawki w gramach lub mililitrach. W mililitrach prościej - odmierza się strzykawką, zakładam że nie masz wagi laboratoryjnej. Potem robisz z tego roztwór i wlewasz do akwarium. Dawki mogą być tygodniowe, albo dzielisz je na dawki dzienne. Nie bój się, ryby się nie otrują. :)

 

Koszt tej metody w porównaniu do nawozów z półki sklepowej jest wielokrotnie niższy. Nawozy firmowe nie zawierają nic innego jak właśnie sole plus może jakieś konserwanty - Exxx. Jak na opakowaniu jest napisane: "Nawóz azotowy wzbogacony potasem" to mamy pewność, że to KNO3 a różnica w cenie daje do myślenia.

 

 

CO2 w płynie to aldehyd glutarowy, też można go kupić w sklepach internetowych i po rozcieńczeniu podawać roślinom.

 

Ja do butli już dojrzałem. Teraz to tylko kwestia zebrania środków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może już trochę wiekowy jestem i wzrok nie ten..ale ja tu krasnorostów nie widzę. Wygląda mi to na braki w nawożeniu i pierwsze symptomy obumierania powierzchniowego roślin i początki procesów gnilnych.Jesteś faktycznie na dobrej drodze do glonów ale sytuacja jest do uratowania.

Żebyś wiedział o czym będziemy pisać dobrze by było zapoznać się z tematem >>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html powinno się sporo wyjaśnić .

Sprawdź poziom NO3 i PO4, ich stosunek powinien wynosić 10:1 albo 16:1 wg innych specjalistów.

Tu uwaga -kiedys już tłumaczyłem na czym polega różnica - jedni i drudzy mają rację z tym ze nie wszyscy to właściwie rozumieją i odpowiednio interpretują stąd częste wprowadzanie w błąd - mylenie pojęć.

Wyjaśniłem to kiedyś w temacie >>> przeglad-glonow-mojego-akwarium-t45201.html?hilit=przegl%C4%85d%20glon%C3%B3w%20mojego%20akwarium

Faktycznie będą nam potrzebne wyniki testów na NO3 i PO4 a także dokładny opis nawożenia - ilości , jak często, czym itd - każdy szczegół ma znaczenie więc im więcej szczegółów podasz tym większe szanse na wyjście na prostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

 

Moje nawożenie ograniczone jest do podawania Easy Carbo, Denitrol JBL( w dawkach podawanych przez producenta - przy podmianach wody), Ferropol JBL.

 

Po wczorajszej podmianie dodalem Denitrol 3,5ml, Ferropol 8ml, Easy Carbo 8ml ( podwójna zalecana dawka). Dzisiaj zmierzyłem NO3, PO4 i Fe. Wyszło:

 

PO4 : 0,2

NO3 : 5 - 10 ( w teście kropelkowym JBL jestem pomiędzy odcieniem 5 oraz 10)

Fe: 0,2

 

Czy w takim razie powinienem podnieść poziom PO4 ? Jeżeli tak, to do jakiego poziomu ? Czy przy stosunku NO3 do PO4 = 10:1 poziom PO4 nie będzie za wysoki dla ryb?

Moja szafka z nawozami zawiera dodatkowo Potas Easy Life. Producent zaleca dawkę 10 ml / 100l ( co podniesie koncentrację o 4 mg/l. Czy stosować się do tych zaleceń?

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie nawozami easy life policzysz na kalkulatorze zulixa w zakładce podstawowe.

Denitrol to nie jest nawożenie tylko pożywka dla bakterii a moze i bakterie ale z nawozem nie ma to nic wspólnego.

Masz niewłaściwe proporcje NO3 : PO4 . Poziom azotanów NO3 w akwarium roślinnym powinien oscylować w granicach min 10mg/l poziom PO4 nie mniej niż 1mg/l, żelazo nie mniej niż 0,4mg/l do tego potas 15-20mg/l i magnez ok 3mg/l o ile stosujemy wodę z kranu - jeśli osmoza to znacznie więcej. Pozim fosforanów do 2-3mg/l nie jest szkodliwy dla obsady - chyba że posiadasz jakies bardzo wrażliwe ryby - przy tzw "popularesach" nic złego się nie dzieje.

Podaje tu wartości przybliżone przy założeniu ze w akwarium mamy oświetlenie ok 0,5W/l i akwarium jest nawożone CO2 i/lub substytutami węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę kalkulator i spróbuję uzyskać wartości o jakich mówisz. Pytanie początkującego: Zakładając, że wymieniam wodę raz na tydzień (sobota) RO/kranówa (50%/50%) kiedy mierzyć i nawozić? W dzień wymiany? Dzień po?

Rozumiem, że wraz z upływem dni pobór mikro i makro elementów w zbiorniku się zmienia ( czyli jego poziomy są zmienne) - czy w takim razie wystarczy pomiar raz w tygodniu?

 

Odnośnie zielenic to sprawa wygląda podejrzanie bo przy zakładaniu zbiornika walczyłem z okrzemkami, później z zielenicami ( chyba naturalny tok dojrzewania zbiornika) i ten obecny czarny osad wygląda i zachowuje się zupełnie inaczej - mogę się mylić wiedząc ile jest różnych rodzajów zielenic czy krasnorostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary rób na razie co tydzień przed podmianą zobaczysz jakie będą wyniki - wtedy można wprowadzać korekty - wyniki nigdy nie będą constans - to żywa materia ale powinny się mieścić w określonych przedziałach - mówiąc najbardziej na skróty - chodzi o to aby żadnego składnika roślinom nie brakowało - wtedy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...