Skocz do zawartości

co jeszcze musze kupić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taka prośbę, czy moglibyście zerknąć co jeszcze mam dokupić ewentualnie zmieć (zakładam pierwsze moje akwarium)?

Mam kupione:

akwarium 72 l

oświetlenie T8 1X15w - czy nie za mało? może zmienić na 24w???

filtr wewnętrzny HJ-311b, 300l/h - czy zmienić na jakiś inny? jak tak to na jaki?

grzałka z tremostatem 50w - straczy na 72 l?

termometr rtęciowy

testy wodne jak na początek papierkowe 5 w 1 firmy JBL -> dobre czy jakieś inne?

biostrater sera nitrivec

odmulacz

skrobak do szyb

siatka do wyłowienia ryb

trochę kamieni, konar

żwir kwarcowy i drobne kamyki

nowe wiaderko

mam dokupić jeszcze:

rośliny

ryby (wiem to juz później :) )

nawóz do roślin - ale jaki najlepszy?

karmę dla rybek - suchą i żywą

ewentulanie tapetę na tył akwarium

i co jeszcze?

czy konieczny jest filtr zewnętrzny?

czy konieczny miernik co2 ?

czy konieczne urządzenie do wzbogacania wody w CO2?

czy konieczne napowietrzacz z regulacja wydajności + zawór zwrotny + wężyk + kostka napowietrzająca ??

O czymś może jeszcze nie wiem? Może jakieś porady co do form?

Planowana obsada ryb (może pomoże w dobraniu sprzętu i od razu czy nie za dużo na 72 l??? ):

2 kiryski lamparcie/panda

para pielęgniczek ramireza,

3 otoski,

2 ślimaki ampularie,

10 neon inessa,

4 gupiki pawie oczko (1 samica),

6 minirasbora galaxy

Z góry serdeczne dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć w miarę dużo roślin to musisz podawać Co2.Najlepiej z butli lub bimbrowni oto link: viewtopic.php?f=5&t=23887

I nawozy + testy najlepiej kropelkowe:)

No nie do końca tak jest.

 

Obejdzie się bez podawania co2, przy standardowym oświetleniu z roślinkami mało wymagającymi.Jedno co im potrzeba, to minimum macro i micro, których zużycie kontrolujemy co jakiś czas za pomocą testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka powinna wystarczyć, ale lepsza jest 75-100W

Napowietrzacza nie potrzebujesz, ruch tafli wody wystarczy.

Miernik CO2 nie jest ci potrzebny, a przy niskim dawkowaniu węgla możesz używać easy carbo to jest węgiel w płynie ( opłaca się przy małym dawkowaniu).

W tej chwili nie produkuje się termometrów rtęciowych zwykły termometr wewnętrzny wystarczy.

Biostartera bym nie podawał, akwarium i tak samo dojrzeje po ok. 2-4 tygodniach, a biostarter przyśpieszy dojrzewanie o 3-4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy wodne jak na początek papierkowe 5 w 1 firmy JBL -> dobre czy jakieś inne?

 

Na początek to bym wziął Zooleka kropelkowe NO2 i NO3 - przydatne w trakcie dojrzewania akwarium i w potem również.

Jak już Ci akwa dojrzeje, zamknie się cykl azotowy (ok.3-4 tygodni, czasem dłużej) i zaczniesz przymierzać się do rybek, to wówczas dokup kropelkowy Zooleka PH i KG/GH, żeby sprawdzić czy woda będzie odpowiadała Twoim przyszłym rybkom i czy przypadkiem nie należy skorygować parametrów wody lub potencjalną obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra zamiast Aquael FZN-2 polecał bym Ci HBL-701. Jest Cichy ma wydajność 1200l/h, 8W jest cichy mam akwarium przy łóżku tuż nad głową i mi nie przeszkadza, tylko kiedy założę skiner i chodzi na maksa trochę słyszę jak wciąga wodę z powierzchni. Porównaj ceny sama. Ja mam akwarium 48l, 42l wody świetlówkę15W podłoże na ziemi ogrodowej ale jednak podaję KNO3 i K2SO4 i muszę przyznać że SAGITTARIA SUBULATA, HYGROPHILA CORYMBOSA i VALLISNERIA TORIFOLIA spisują się świetnie bez CO2. ŻABIENICA AMAZOŃSKA trochę gorzej na początku, brakowało jej KNO3 ale już jest w formie. Co do biostartera z Easy-Life ponoć obniża NH3 i NO2 ale tego nie sprawdzałem.

Aha przy kupowaniu roślinek uważaj na ślimaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...