Skocz do zawartości

Pierwsze Akwarium - łatwo i ekonomicznie. Prośba o porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po ponad 15-nasto letniej przerwie mam ochotę znowu pobawić się w akwarystykę. Na początek aby uniknąć rozczarowań i dużych wydatków finansowych coś łatwego oraz dającego największe szanse sukcesu. Absolutnie nie mam zamiaru się śpieszyć, najpierw chcę stworzyć aranżację zaczekać aż roślinność się odpowiednio rozwinie, parametry wody ustabilizują a dopiero po tym wszystkim zadowolony z efektów zarybić zbiornik. Zadanie brzmi: niskim nakładem finansowym stworzyć ładne akwarium wymagające minimum pielęgnacji.

 

Realizację zadania podzieliłem na 3 etapy:

Etap I - suchy, martwy:

skompletowanie wszystkiego co martwe i wymagane do pierwszego zalania (zbiornik, oświetlenie,grzałka, filtr, podłoże, nawozy, elementy aranżacji), plan aranżacji , wybór roślinności pierwszego planu, przygotowania do pierwszego zalania.

Etap II - świeży, pierwsze życie:

pierwsze zalanie, wybór i sadzenie roślin 2 i 3-ego planu , korekty aranżacji, dojrzewanie zbiornika (rozwój roślinności, stabilizacja parametrów wody).

Etap III - dojrzały, życie złożone:

wybór ryb i zarybienie, pielęgnacja akwarium.

 

To są moje ogólne założenia które mam zamiar sukcesywnie realizować. Będę potrzebował Waszej pomocy do uporania się z tym, liczę na Waszą wiedzę i chęć dzielenia się nią. W przeciwnym wypadku niech temat zginie śmiercią naturalną.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dwa podstawowe pytania:

- litraż, albo wymiary dna na jakie możesz sobie pozwolić. Mile widziana też ogólna koncepcja. Kilka dużych ryb, duże ławice małych, czy troszkę roślin, czy może typowy baniak roślinny, a może jakiś biotop, tanga, bw etc.

- fundusz. To co dla jednego mało, dla innego może być dużo i odwrotnie. Da się postawić 25l za 2500zł, jak i 100l za 250zł.

 

PS: Dopisz etap zerowy. Zdobywanie wiedzy o pewnych ważnych rzeczach nie znanych dawniej - choćby cyklu nitro itd, ale tym chyba już trochę się sam zająłeś. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu dzięki za pierwszy odzew.

Etap 0- wiedza, przerabiam już od 2 tygodni.

Zbiornik już posiadam i ogólna koncepcja zagospodarowania go. W następnym poście wszystko przybliżę i będę miał pytania odnośnie filtra i podłoża oraz prośbę o opinię jak to ogólnie widzicie.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap I

plan aranżacji:

Na załączonym obrazku widać ogólny plan aranżacji. Do akwarium najlepszy dostęp będzie od frontu i lewej strony, dlatego prawą chcę zasłonić dużym korzeniem. Może go ustawię na skarpie podpartej kamieniami. Podkład jak najciemniejszy najlepiej czarny. Korzenie i kamienie chcę pozyskać z okolicznych terenów i odpowiednio przygotować. Jeden mały korzeń już znalazłem,trzymam go w wodzie i nic nie barwi. Potem go przegotuje w solance parę razy i znowu wrzucę do czystej wody.

 

Rośliny:

Same najłatwiejsze, dające efekt w grupie.

Plan 1 : Eleocharis

Plan 2: Sagittaria plus ewentualnie po sztuce Żabienicy, Lotosu

Plan3: Nużaniec

 

Ryby:

podobnie jak rośliny łatwe w hodowli, na toń chcę dać jakieś stado. Oczywiście neony tylko nie wiem czy innesa czy czerwone. Strefę przy denną jakieś spokojne pielegniczki, Ramireza chyba się najbardziej nadaje. Sanitariusze, czyściciele itp.

 

 

Zbiornik: 145 litrów, 85X40x35 o ile dobrze pamiętam

 

Co o tym sądzicie?

Jaki filtr byście doradzili? za rozsądne pieniądze, zadowalająco pracujący. (widziałem jakieś markowe wewnętrzne do 100 zł)

Jaki podkład użyć, jak go użyźnić żeby nie wydać majątku a rośliny na tym rosły? (czarny)

Jest możliwy rozwój roślin bez CO2?

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od oświetlenia, powinno mieć min. ok. 0,5W/l wody. W tedy opłaca się zainwestować w butlę co2. Lub też zrobić co2 z sody i kwasku cytrynowego http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... zonej.html

O preparacji korzenia lepiej poczytaj:http://forum.superakwarium.pl/korzenie-preparacja-porady-t11051.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikodem,

z oświetleniem nie mam żadnych ograniczeń zarówno LED jak i świetlówki, zimne i dzienne. Mogę tam dać nawet i 1000 W w świetlówkach albo grubo ponad 100 W w LED-ach.

Jakie oświetlenie jest lepsze LED czy świetlówki? Zimne czy dzienne?

 

Z korzeniem też sobie poradzę, Najważniejsze na chwilę obecną to zakup filtra i podłoża.

 

Dzięki za link do CO2, myślałem wcześniej o bimbrownicy a to ciekawa alternatywa.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HW 302a plus mały wewnętrzny który będzie pasował do zbiornika pomocniczego, odrazy zrobi za biostart w przyszłości.

 

URSUS

 

 

EDIT:

 

A co z podłożem? Co kupić i jak to przygotować żeby rośliny chciały rosnąć?

Wyczytałem o ziemi ogrodowej na samo dno, albo pastylki pod korzenie. Zastanawiam się czy nie kupić wzbogaconego podłoża (np jakiś markowy JLB) dać na dno z 3-5 cm i dalej sypać zwykły żwir.

 

Plan aranżacji powoli ewoluuje w mojej głowie. Myślę nad dwoma czarnymi wyspami jednej zdecydowanie większej, porośniętymi niską roślinnością z białym piaskiem pomiędzy.

Coraz bardziej godzę się z tym, że bez CO2 nie da rady.

 

URSUS

 

Edytuj posty!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podłoże polecam ziemię i warstwę żwirku kwarcowego lub grysu bazaltowego - ważne aby frakcja nie była grubsza niż 2-3mm. żadne kulki i inne pałeczki nie rozwiązują problemu podłoża - podłoże musi mieć właściwości sorpcyjne - ziemia ma i jest najtańszym i moim zdaniem najlepszym substratem. Co do białego piasku - zrezygnuj z tego pomysłu bo po miesiącu kiedy ryby go obsrają to cały urok pryśnie - pozostanie zmartwienie co z nim zrobić - sam to ćwiczyłem - zrób jednolite podłoże i ładnie obsadź roślinami pierwszego planu.

Co do nasadzeń - powinno się sadzić w zasadzie wszystkie trzy plany jednocześnie potem ewentualnie dosadzić jeden dwa gatunki które zaplanujesz a których nie bedziesz mógł dostać - dosadzając etapami będziesz destabilizował świeży zbiornik i zwiększy sie ryzyko wysypu glonów które najpewniej i tak się pojawią ,ale grzebiąc w żyznym podłożu stworzysz idealne warunki do ich rozwoju.

Filtracja - najlepsza możliwa opcja to filtr zewnętrzny kubeł lub duża kaskada - nie chodzi tu tyle o moc pompy co o jak największe złoże filtracyjne.

Oświetlenie - tu ważna uwaga - od niego zależy cała reszta - jeśli powyżej 0,5W/l to trzeba myśleć o uzbrajaniu akwarium HT - wiąże się z tym technika CO2 i intensywne nawożenie słupa wody ale daje praktycznie nieograniczone możliwości hodowli wszystkich roślin - przy oświetleniu mniejszym części roślin niestety nie da się utrzymać. Tu trzeba podjąć konkretną decyzję ponieważ "po środku" nie ma nic - takie pseudo HT albo modyfikowane LT zazwyczaj nie wróżą sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren,

dzięki za konkretne nakreślenie mi pewnych tematów. Rozumiem, że cały problem z CO2 polega na tym, że przy mocniejszym świetle (powyżej 0,5 W/l) jest niezbędne podawanie go z zewnątrz żeby rozwijała się roślinność a nie glony.

Pytanie, czy da się tak przygotować zbiornik żeby nie podawać CO2 a mieć przyzwoity rozwój roślinności?

 

Zasrania białego piasku się nie boje. Planuje mało ryb i drobne, bardziej mnie martwi, ze nie pasuje to do koncepcji neonów. Ale do zarybienia zbiornika daleka droga więc w tej kwestii wszystko się jeszcze może zmienić.

 

Roślinność planuję jak najłatwiejsza w hodowli.

Eleocharis na małą wyspa, jak się rozrośnie będzie dawał ładny efekt z piaskiem.

Sagittaria na duża wyspę, większa od poprzedniczki ale też z długimi liśćmi.

 

Zastanawiam się czy warto zainwestować w podłoże. W końcu to rzecz którą najtrudniej zmienić.

Warto wydać pieniądze na to?:

1. JBL FLORAPOL http://allegro.pl/jbl-florapol-dodatek- ... 70767.html

2. JBL AQUABASIS PLUS http://allegro.pl/jbl-aquabasis-plus-5l ... 54186.html

3. JBL MANADO http://allegro.pl/jbl-manado-25-litrow- ... 53923.html

tylko, że Manado nie jest czarny a takiego szukam

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy da się tak przygotować zbiornik żeby nie podawać CO2 a mieć przyzwoity rozwój roślinności?

da się ale będzie to wymagało i więcej czasu i poniesienia większych kosztów niż instalując CO2 - można stosować suplementy CO2 takie jak Easy carbo , PG- carbo -preparaty sklepowe , można nawozić np cytrynianem potasu , kwasem cytrynowym , kwasem octowym , carbo domowej roboty czyli rozcieńczonym roztworem aldehydu glutarowego itd - nie mniej jednak będzie to wymagało zdobycia wiedzy jak to robić umiejętnie a w przypadku preparatów sklepowych poniesiesz spore wydatki - dużo większe niż instalując CO2 - tyle że rozłożone w czasie i nigdy to nie będzie TO co przy CO2.

Co do podłoża - jeśli względy estetyczne mają pierwszoplanowe znaczenie - to kupuj podłoże w sklepie - nie znajduje żadnych innych argumentów "za". Osobiście wolałbym dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić sobie butlę do CO2 niż wydać pieniądze na podłoże sklepowe. Co do białego piasku poddaję jeszcze jeden argument żeby go jednak nie robić - wiem ze to ładnie wygląda na fotach zbiorników konkursowych ale też wiem jak to wygląda w praktyce w zwykłych zbiornikach takich jak mamy w domu - otóż jak rośliny zaczynają nam rosnąć - to bardzo szybko okazuje się że brakuje nam miejsca w zbiorniku i to nie zależnie od jego wielkości - mnie przy nasadzaniu 500l też brakło miejsca a wsadziłem tylko dwa niewielkie korzonki..i dziś już zastanawiam sie czy ich nie wyrzucić bo w to miejsce można by nasadzić sporo roślin....Pod piasek nie dasz ziemi bo będą się robiły strefy beztlenowe - jeśli się kiedyś zdecydujesz na usunięcie go z akwarium - to można oczywiście dosypać w to miejsce żwirku - ale nie da rady włożyć tam ziemi - a po co Ci jałowe podłoże? No i tak to po mojemu jest..oczywiście wybór jest absolutnie po Twojej stronie co zrobisz to będziesz miał.

podłoże. W końcu to rzecz którą najtrudniej zmienić

. Bardzo celnie napisane dlatego należy się pięć razy zastanowić i podjąć mądrą decyzję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już mi się wydawało, że odnajduję sens w tym natłoku informacji. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Patrząc na akwarium pod kontem technicznym i metody zakładania go, są dwa rodzaje:

 

1. Low-Tech: czyli jak sama nazwa wskazuje z niskim udziałem technologii. Nawożenie poprzez nasypanie ziemi jako pierwsza warstwa podłoża, niski poziom naświetlania (mniej niż 0,5 W/l), podstawowy sprzęt (filtr grzałka itp). Brak CO2, niemożliwa uprawa najbardziej wymagających roślin.

 

2. High-Tech: czyli z użyciem zaawansowanej technologii (CO2, filtr RO), Nawożenie poprzez użycie pełnej linii podłoża danego producenta. Silne naświetlanie (0,5 W/l i więcej). Nie ograniczone możliwości uprawy roślin.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz - może z wyjątkiem tej wody RO i podłoża jako takiego - moze być ono kupione w sklepie ale także może być wykonane własnoręcznie ale musi mieć właściwości sorpcyjne - te dwie rzeczy jednak nie są wyznacznikiem tego czy akwarium jest LT czy HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wniosek z tego prosty: LT!

 

Mam pewną koncepcję aranżacji którą chcę przedyskutować:

Załączone zięcia pokazują sposób w jaki chcę usypać wyspy . Ta biała taśma to PCW 1mm która ma za zadanie utrzymywać żwir przed niekontrolowanym rozsypaniem się. Na dużej (prawej)wyspie usypie np 3 kondygnacje na małej 2. Do każdej z wysp na samym dole dam "kulkę" zbitej ziemi doniczkowej i zasypię ją żwirem. Wyspy obsadzę roślinami, po jednym gatunku na wyspę jakieś łatwej, niedużej, grupowej, nadającej się do LT rośliny. Pomiędzy wyspami najprawdopodobniej piach. najprawdopodobniej biały ale to drugorzędna sprawa.

 

Co o tym sądzicie? Czy nie jest to z góry skazane na porażkę?

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- fundusz. To co dla jednego mało, dla innego może być dużo i odwrotnie. Da się postawić 25l za 2500zł, jak i 100l za 250zł.

 

Nie wierzę w 100L za 250zł.... chyba że będzie naprawdę oszczędne - czyli puste.... :mrgreen:

 

Co do tematu, pomysł mi się podoba... Aczkolwiek lepiej poczekaj na porady specjalistów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w składzie kamieni pod moim miastem. Kupiłem 25 kg za około 50 zł. Kamienie odpadowe cena za 1 kg: 1 zł. Kamienie wyselekcjonowane cena za 1kg: 3,5 zł. Mieli też grys bazaltowy paczka 50kg za 25 zł, niestety frakcja 5-8 mm. Warto szukać w takich miejscach czegoś dla siebie. Jutro pochwalę się co kupiłem.

 

URSUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem chwalę się zakupionymi kamieniami. Te czarne po lewej były po 1 zł za 1kg, reszta po 3,5 zł za 1 kg

 

 

Mod. Janusz---Bardzo się cieszę z udanych zakupów zrobionych przez ciebie.Dalej nie ma co ciągnąć tego tematu.Proponuję ładnie zaaranżować akwarium i pokazać ja w dziale galerii.

Proszę też nie poruszać pełnej gamy pytań lecz zadawać je w odpowiednich działach, co znacznie ułatwi na nie odpowiedź przez ludzi znających się na konkretnym kłopocie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...