Skocz do zawartości

Akwarium 140x60x50 zimnolubne gatukni


quieen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Znów pytanie w interesie rodziców- mają akwarium troszkę ponad 400 l - wymiary, jak w temacie.

 

Z powodu rachunków za prąd chcieli zmienić na zimnolubne gatunki za moją namową póki co mieszkają tam skalary, bocje, kirysy i jakaś drobnica.

 

Welonki w grę nie wchodzą- ojciec nigdy nie miał jakoś serca do nich, z innych udało mi się znaleźć następujące gatunki

brzanki (różowa, wielkołuska )

wielkopłetw wspaniały

kardynałek chiński

 

Dobrze, ale wszystko to są ryby drobne, a szkoda byłoby nie wykorzystać potencjału tego przecież dość okazałego zbiornika.

Czy możecie polecić trochę większe zimnolubne rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Cie!

 

Jeśli macie w miarę normalnie ocieplone i ogrzewane w zimie mieszkanie to większość ciepłolubnych [pomijając np. palety] gatunków można trzymać spokojnie bez grzałki. Ponad to 2x150W by wystarczyło w zupełności. Sam mam 150W w baniaku i nie odczuwam tego tak że nie włożyłbym drugiej gdyby trzeba było. Zresztą nawet głupie porównanie, nie wiem czy piszesz z lapka, czy PC - ale każdy normalny komputer stacjonarny ma teraz przynajmniej 600-700W, a działa zwykle dłużej niż grzałka z termostatem. ;)

 

Proponuje zrobić sobie normalną kolorową obsadę. Owszem, możesz zrobić np. polski biotop z dużymi rybami, ale rodzime gatunki są raczej szare w porównaniu choćby do południowoamerykańskich pielęgnic. Grzałki ustawisz sobie na 24-25C, o ile w ogóle będą się włączać, to specjalnie tego na rachunkach nie zauważycie. Taki zbiornik trudno ogrzać, ale też bardzo trudno się wychładza i po prostu trzyma temperaturę "pokojową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia - nie mieszkam z rodzicami od 9 lat, więc to ich rachunki, nie moje.

Problem jest taki- że dość...hmm, ekonomicznie ogrzewają mieszkanie- tzn w miesiącach grzewczych włącza się ono tylko w godzinach 17-24 ( po ich powrocie z pracy), stała temp. domu to 17-20 stopni.

Wspomnę im o kompie ( zdziwią się lekko, biorąc pod uwagę, że jeden jest tam właczony ok 10 godzin na dobę).

 

Grzałkę mieli 300w, może za dużą....

 

Ale wracając do tematu- proszę, poleć jakieś 2-3 ciekawe gatunki z większych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś słabo szukasz jak tak mało znalazłaś ;) Z większych gatunków obywających się bez grzałki to możesz dać subtropikalne gatunki Wężogłowów np. Channa sp. Assam, Channa bleheri, Channa stewartii, Channa kerala 5 stripe. Oczywiście nie wszystkie razem z tym, że ryby te często prowadzą skryty tryb życia przez co nie każdemu odpowiadają. Można też pomyśleć o obsadzie z Ameryki Północnej i postarać się o ryby z rodziny Centrarchidae np. Lepomis cyanellus, Lepomis gibbosus, Centrarchus macropterus, czy Enneacanthus chaetodon. Akurat żadnych z tych Bassów osobiście jeszcze nie miałem, więc nie wiem na ile są widoczne w zbiorniku. Można też pomyśleć nad pielęgnicami. W grę wchodzą np Ziemiojad argentyński, lub Ziemiojad paragwajski tyle, że akurat je dosyć ciężko u nas namierzyć. Za to niemal w każdym zoologu mają Kirysy pstre, które także można brać pod uwagę jeśli zimą temperatura oscyluje wokół 17-18*C. Należący do łaźcowatych Ctenops nobilis także jest kuszącą propozycją by stworzyć dla nich zbiornik jednogatunkowy. Bardzo ciekawą opcją jest założenie zbiornika o wystroju potoku i zasiedlenia go ławicą Brzanek Denisona, które prezentują się świetnie, a jako dodatek można dać Piskorze mułowe (Misgurnus anguillicaudatus) i Przylgi chińskie. Kardynałki też pasują do takiego baniaka, a także Notropis lutrensis, które doskonale odnajdą się w akwarium z chłodną, dobrze natlenioną wodą i dosyć silnym nurtem. Oczywiście jest o wiele więcej ryb którym chłodna woda nie wadzi, ale wybierałem te w miarę dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko sprostował, że typowo rzeczne gatunki ryb są upierdliwe z racji tego, że lubią mieć solidny nurt wody.

 

 

Jeśli chodzi o ryby, to:

 

Bass słoneczny 1+2 <- w Odrze pływa szkodnik jeden

Jazgarz 1+1 <- wszędzie pływa i nie ma wymiaru ochronnego

Lin 1+1 <-można kupić w sklepach akwarystycznych do oczka

Słonecznica x 12 <- jako żywce sprzedają w wędkarskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...