Skocz do zawartości

akwarium holenderskie zbiornik Juwel Rio 180


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to moj pierwszy post sorry za zakladanie nowego watku ale siedze juz jakies pare dni i szukam i czytam i wszedzie cos innego.... a ze jestesmyu z moja dziewczyna poczatkujacymi akwarystami nie do konca wiemy od czego zaczac.... moze od tego ze jutro przyjedzie do nas zbiornik Juwel Rio 180l z podstawowym oprzyzadowaniem tzn:

 

180 l

Dopasowana szafka pod akwarium

Wymiary całego zestawu akwarystycznego: dł. 101 x szer. 41 x wys. 123 cm

Pokrywa oświetleniowa ze świetlówkami (100 cm), świetlówki T5 2 x 45 W

 

High-Lite® to innowacyjna technika oświetleniowa akwariów firmy Juwel. Technologia ta zwiększa ilość światła o 150% w akwarium w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami (T8). High-Lite® marki Juwel posiadają świetlówki o dopasowanej długości, wynikiem czego jest optymalne naświetlenie akwarium.

Grzałka marki Juwel 200 W

Komplet wyposażony w wydajną pompę i we wszystkie potrzebne elementy filtracyjne w praktycznym pojemniku filtrowym (wata filtracyjna, gąbka węglowa, gąbka filtracyjna o drobnych i dużych porach do biologicznego czyszczenia).

 

i zastanawiamy sie jakie akwarium zrobic czy ozdobno mieszane, czy holenderskie,czy moze jakis biotop, chodzi oto zeby akwarium bylo jasne przejzyste i ze spora iloscia roslini i 3 gatunkowa obsada to jest Molinezje zaglopletwe, kiryski albinosa, i grubowargi zielone, wiec biotopowe raczejodpada bo sa to ryby z roznych krancow swiata, acz kolwiek skusil bym sie na biotop Laguna Media Lunaz ameryki lacinskiej, acz kolwiek niewiem jakie gatunki ryb, bo nie moglem znalesc nic konkretnego na temat tego biotopu wiemze molinezje zamieszkuja plytkie wody rzek meksyku. Kolejne pytanie to jak zabrac sie za co2 czy bede potrzebowal ? przy jakiej ilosci roslin jest wskazane ? noi podstawa co z podlozem? piasek czy zwir ? z doswiadczenia wiem ze nawetdrobny zwir sie latwiej czysci a piasek szybko czarniej, aktualnie mam akwarium 60l ze bialym zwirkiem grubosci okolo 1mm i jestem zadowolony a w drrugim akwarium okolo 20 litrow mialem krewetkarium z piaskiem ktory dosyc szybko zaczol czerniec, i jak czyscic podloze przy duzej ilosci roslin ?.... kolejna kwestia ktorej nie moge doczytac co z systemem co2 .... czy bedzie wymagany... a moze wystarczy domowej roboty...

a jak to sie ma pozniej do na tlenienia wody... ? i czy wogole musze uzywac pompki napowietrzajacej czy filtr bedzie napowietrzac wystarczajaco ?....... wlascie to niewiem od czego zaczac i jak sie za to zabrac.... czekam na jakies sugestie....z gory dzieki

 

EDIT:

 

A jeszcze jedno ...czy moge uzyc takiej gliny jako podloza

 

http://www.ebay.co.uk/itm/PLANT-IT-CLAY ... 2ebf9abb0c

 

i wymieszac to z

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Fluval-Flora- ... 4cf7578ab5

 

noi na to oczywiscie zwir srednicy okolo 5mm, tylko ze z centrum ogrodniczego... pisze na nim ze moze byc uzywany do oczek wodnych i nieszkodzi ryba KOI

 

PISOWNIA!//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw RIO w sumie jest wyposażony w podstawowe urządzenia, ale żeby wszystko hulało tak jak ma być proponowałbym dodatkowo filtr kubłowy - nie musi być wielki - chodzi o to aby działał jako biologiczny. Jeśli zapadnie decyzja że ma być to akwarium holenderskie - zestaw wysokociśnieniowy CO2 będzie niezbędny . Żadnych dodatkowych pompek powietrza nie potrzebujesz - ruch tafli wody wystarczy do napowietrzania.

Dla mnie takim wzorcowym przykładem zagospodarowania roślinnego a także obsady ryb w RIO-180 jest zbiornik mojego kolegi Zdzisława - http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0 - może tu znajdziesz jakąś inspirację dla siebie , wątek jest nieco przydługawy ale możesz po nim przelecieć poczytać trochę.

Co do podłoża - nie umiem nic powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem opis zbiornika twoje kolegi...rzeczywiscie wzorcowy... moze z czasem tez doprowadze do takiego stanu i skompletuje podobny sprzet poki co musi mi wystarczyc to co mam .... mysle ze zestaw co2 kupie w nastepnym miesiacu... bylem dzisiaj ale ceny powalaja potrzebuje £100 na sam system... dzisiaj na same gabki i wkladki do filtra wydalem 50funa w tym ekstrakt organic Carbon for Planted.... ma nie tyle zastapic co wspomoc wode poki nie posiadam systemu co2... mysle ze i tak roslinki bede kompletowa w przeciagu do 2 miesiacy....aaaaaaa co do podloza to kupilem ziemia do oczek wodnych(20l) a na to zwir 3-5mm(25l) wydaje misie ze odpowiednia warstwa zwiru utrzyma ziemie na swoim miejscu .... szukalem gliny w granulacie ale ciezko w angli o cos takiego.... a specjalny substrakt podloza do akwarium holenderskiego kosztuje £45 za 10L a potrzebowal bym ze 3 takie wiaderka... wiec cena mnie przerosla... poki co zaryzykuje z ta ziema i zwirem zaraz biore sie za plukanie tylko musze doczytac jak przygotowac ziemie.... czekam na sugestie i pomoc z gory dzieki

 

 

Ostrzeżenie za tragiczną pisownię//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sorry za pisownie, to tak z przyzwyczajenia, teraz postaram sie ladniej i poprawniej pisać. :)

 

*Przejdzmy do rzeczy, zbiornik juz stoi zalany, do podłoża użyłem:

-warstwa pierwsza to okolo 4 centymetrów ziemi do oczek wodnych, wymieszana z 2kg substraktu do podłoża jakiejś angielskiej firmy, wydaje mi sie że jest całkiem przyzwoity, do tego 1L węgla aktywnego (takie 1mm) plus piasek i trochu żwiru (3mm). Warstwę tą umieściłem po środku z odstępami (około 2cm) od krawędzi zbiornika. Powstałe szczeliny uzupełniłem czysta mieszanką żwiru i piasku. Wszystko to przykryłem siatką, dosyć drobną, ale sądzę że korzenie nie powinny mieć większego problemu.

-I kolejna warstwa to delikatnie nadsypany piasek, i 3cm do 5cm warstwy żwiru 3-5mm.

 

*Obawiam sie o natlenienie zbiornika, ponieważ filtr powoduje ruch tafli ale nie widze pęcherzyków powietrza. Co zrobic ? kupić osobną pompkę powietrza, czy system mieszania powietrza z woda do filtra ? podobno jest taki lub deszczownię. A może jednak takie natlenianie jest wystarczające na początek? Podobno zbyt mocne natlenianie wytrąca CO2 z wody, tylko czy ryby bedą mieć wystarczająco tlenu jak to pogodzić?

 

*Jak długo woda powinna się stabilizować? czy po 48 godzinach można dodać pierwsze rośliny? właściwie to sie nie spieszy, chce zrobić wszystko jak najlepiej, niestety system CO2 bedę montował w następnym miesiącu.

 

*Jakie testy wody muszę robić? i co ile ? raz w tygodniu wystarczy ? wyczytałem że co niektóre osoby robią codziennie... ale tu w anglii glupie testy kosztują pare funtów za sztukę.

 

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

*Obawiam sie o natlenienie zbiornika, ponieważ filtr powoduje ruch tafli ale nie widzę pęcherzyków powietrza. Co zrobić ? kupić osobną pompkę powietrza, czy system mieszania powietrza z woda do filtra ? podobno jest taki lub deszczownię. A może jednak takie natlenianie jest wystarczające na początek? Podobno zbyt mocne natlenianie wytrąca CO2 z wody, tylko czy ryby będą mieć wystarczająco tlenu jak to pogodzić?

 

Sam ruch tafli wody (falowanie) wywołane przez pracę filtra wystarczająco natlenia wodę. Żadne bąbelki nie są potrzebne. Ryby sobie poradzą - chyba że przesadzisz z CO2. (A CO2 wytracają właśnie bąbelki powietrza /z kamienia/ które mało co wodę napowietrzają).

*Jak długo woda powinna się stabilizować? czy po 48 godzinach można dodać pierwsze rośliny? właściwie to się nie spieszy, chce zrobić wszystko jak najlepiej, niestety system CO2 bedę montował w następnym miesiącu.

 

Bez obsady rośliny sadzimy od razu. Bez CO2 nie będą rosły za szybko ale zdążą się przyjąć.

Planujesz dość mocne światełko to sądzę że początkowo (bez co2) można by to jakoś skompensować czasem świecenia + może E.C.? Nie jestem pewien - tu niech się mądrzejsi 'chwastolodzy' wypowiedzą.

*Jakie testy wody muszę robić? i co ile ? raz w tygodniu wystarczy ? wyczytałem że co niektóre osoby robią codziennie... ale tu w anglii glupie testy kosztują pare funtów za sztukę.

 

NO2, NO3 - to dla bezpieczeństwa ryb. Trzeba je zrobić PRZED wpuszczeniem obsady. Dodatkowo przyda się na pewno test na PO4. Co do częstotliwości to ciężko wyczuć - ja na początku istnienia baniaka (od trzeciego tygodnia) robiłem dwa razy w tygodniu. Żeby 'wyczuć' zapotrzebowanie i móc zareagować gdybym przesadził z NO3 (wcześniejsza podmiana).

 

ps. i może test FE bo żelazo pewnie też będziesz podawał - tyle że różnie o jego wiarygodności ludzie piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*Wielkie dzięki, E.C zostało zakupione. Mam jeszcze pytanie dotyczące oświetlenia, czy standardowe wystarczy ? to jest 2x45w, teoretycznie 1w na 1L, a wyczytałem gdzieś na forum, że ktoś montował dodatkową swietlówkę do takiego samego zestawu, więc jak to jest? światło nie bedzie za mocne? Chciał bym zrobić ładny zielony trawnik, a wiem ze rośliny trawnikowe są bardzo wymagające.

 

*Czy "45W (90cm) JUWEL-LITE Marine 15000K" nadają się do akwarium słodkowodnego? jak to jest dokładnie z tą barwą światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium Juwela jest wyposażone w świetlówki standardowe ale jak najbardziej odpowiednie - to zestaw z wyższej półki i nie ma tam szmelcu - w akwarium Zdzisława nie ma zamontowanego żadnego dodatkowego oświetlenia .Świetlówki o brawie powyżej 10000K nie nadają sie do akwarium słodkowodnego - widmo tego światła jest nieodpowiednie dla roślin - rośliny "nie widzą" tego światła.

Odnośnie oświetlenia ciekawe-linki-o-doborze-oswietlenia-t6987.html

Teraz potrzebujesz testy na NO3 i PO4 - podstawa! I trzeba przygotowywać się do nawożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki. Pierwsza część roślin posadzone około 1/4 wszystkich, testy ok, obsada ze starego akwarium została wpuszczona, z czasem zostanie zaaktualizowaa i zmieniona wraz z resztą roślin. Mam kolejne pytania:

 

-Eleocharis parvulus lub Hemianthus callitrichoides tzw. Mały heniek, mają dosyć spore wymagania jeśli chodzi o światło, bo aż 75w/100L. Posiadam tylko 95w/180L, więc co zrobić by móc chodować te roślinki ? czy można dołożyć dodatkowe świetlówki ?czy to już wymaga instalacji oświetlenia HQI ? i jak przy takim mocnym świetle walczyć z glonami.

 

-Jeśli mogę zapomnieć o powyżej wymienionych roślinkach to jakie wybrać na ładnie wyglądający i gęsty trawniczek ?

 

-Czy bez instalacji CO2 jest jaki kolwiek sens myśleć o jakim kolwiek trawniczku?bo tak jak pisałem mam wplanie zakup takiej instalacji, ale muszę uzbierać nieco "Eći Peći" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eleocharis i duży Heniek daje radę spokojnie przy oświetleniu 0,5W/l. Jedynym sposobem na brak glonów jest odpowiednie nawożenie zbiornika . Bez instalacji CO2 duży Heniek będzie rósł , E- parvula raczej nie. w obydwu przypadkach ważne jest żyzne podłoże szczególnie eleocharis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...