Skocz do zawartości

Prelekcja -video- o cyklu nitryfikacyjnym


DavyJones
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ciekawy wykład o cyklu nitryfikacyjnym (i nie tylko)

 

omawiany jest cykl nitryfikacyjny jak było, jak jest w świetle nowych badań

* dlaczego niktóre preparaty nie działają

* o temperaturze przechowywania bakterii

* jak gwałtowny skok temperatury działa na bakterie

* jakie bakterie skutecznie biorą udział w nitryfikacji

* chlor i chloramina a bakterie

* jak bakterie nitryfikacyjne bronią się przed UV i innymim niekorzystnymi czynnikami

* słona/słonawa woda a bakterie

* flora bakteryjna w każdym akwarium jest inaczej zróżnicowana

* ale też o kumulowaniu fosforu, fosfor w "kranówce"

* wspomniana jest też D. Walstad i to że nic nie jest takie proste jak się wydaje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam na imię Tomasz, jestem konsultantem Tetry...

...i w moim interesie jest żebyście to kupowali! :D

 

Mimo wszystko obejrzę z ciekawości. ;)

Zobaczymy ile słów "eksperta" z Tetry będę w stanie podważyć, no to lecimy:

 

1. "Poziom fosoru w kranówce zmienia się drastycznie w lecie ze względu na niższe poziomy rzek, przez co podmieniamy wodę która ma więcej fosforanów niż ta w akwarium". Pomijając to, że wodę bierze się często ze źródeł głębinowych [ja pod Krakowem taką mam], to Polska to nie sawanna, żeby w lecie rzeki wysychały. Przynajmniej jeszcze nie widziałem, żeby poziom wody w Wiśle, albo innych okolicznych rzekach spadł kiedyś choćby o połowę od normalnego stanu. Więc to "zagęszczenie fosforu" to bujda.

 

2. "Polska norma nie podaje w wymogach stężeń fosforu [...] i my akwaryści nie wiemy jaką wodę podmieniamy [...] W wodzie polskiej nie wiemy ile fosforu jest". A dane z wodociągów o fosforanach to pies.

 

3. "Ja tu chce opowiadać o produktach Tetry". Brawo Panu za szczerość.

 

4. "Dodatek soli do wody słodkiej powoduje obumieranie bakterii nitro". Wszystkie akwaria z dosalaną wodą, z żółtaczkami, albo niektórymi żyworódkami w tym momencie powinny nie istnieć. Co więcej, NaCl blokuje asymilację amoniaku przez skrzela, o czym nie od dziś wiedzą hodowcy palet, więc dodatek soli może pomagać w trudnych sytuacjach, a nigdy nie słyszałem żeby zaszkodził.

 

5. "Żyworódki wymagają dodatku soli, lepiej się czują, lepiej rosną". Tu wchodzimy na temat gdzie to ja wiem więcej od tego sympatycznego Pana. Dla ryb F0, F1 pochodzących z estuariów [bo większość żyworódek z solą w naturze nie ma nic wspólnego] to tak, ale dla populacji akwarystycznych nie.

 

To pierwsze 10 minut. Jest nieźle. Film trwa godzinę i 14 minut. Walczę dalej.

 

6. "Przebudowa kultur bakterii na inne następuje co ok 4C i przy leczeniu ryb, gdy ponosimy temperaturę nitryfikacja może się zatrzymać". Już jest nieźle, bo dobowe skoki temperatur w mniejszych rzekach w strefie tropikalnej to czasami ponad 10C. Ok, mogą istnieć różne kultury na raz w naturze...ale w baniakach nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji. Zarówno przy szybkim podnoszeniu temperatury jak i np. upałach.

 

7. "To bakterie w stanie anabiozy, po wpuszczeniu do akwarium szybko się namnażają rozkładając...". Tylko że jeszcze nie zdarzył się nikt, kto by kupił produkt Tetry i pokazał że on po prostu działa. Na kilkadziesiąt tysięcy ludzi tu. ;)

 

8. "Bakterie nitro czasami osiadają na szybach w postaci brązowego nalotu". No to muszę przyznać, że to szkło o budowie krystalicznej musi być całkiem niezłym siedliskiem dla bakterii!

 

Kolejne 20 minut,

 

9. "Ten cudowny produkt [...] opatentowany [...] zadaliśmy pytanie w czym to jest rozpuszczone i to jest tajemnica Tetry". Patent nie polega na utrzymywaniu informacji handlowej w tajemnicy, ale na zastrzeżeniu sobie własnej własności intelektualnej.

 

10. "Bakterie boją się silnego światła [...] przy HQI nitryfikacja trwa dłużej". Super że nie przeszkadza im to na szybach, patrz pkt.8.

 

11. "Do usunięcia chloru należy użyć preparatu Aquasafe. Oczywiście najlepiej Aquasafe a nie innego". No bo po co czekać parę godzin, lepiej sobie to chemicznie do postaci chlorków zbić.

 

12. "Dajemy SafeStart i możemy od razu wpuścić ryby!" W tym momencie powinien się wyświetlić link do naszego forum do działu choroby. :D

 

Dobra, 25 minuta. Jak na dziś wystarczy mi reklamowego kiczu. Pan owszem, zna się, wie co mówi. Jednak wszystko co mówi to działanie pod kontem "bo tak trzeba, powinniście kupić nasz produkt, nie konkurencji!" bo i za to mu płacą. Już szczytem szczytów było stosowanie preparatu Tetry, na preparat Tropicala... To jest chyba najgorsze co może być. Naukowe dowody, poprzeplatane reklamą. Autosugestia i pewne metody manipulacji, gdzie podaje się jeden prawdziwy fakt i łączy go z drugim którego prawdziwości nie jesteśmy w stanie ocenić i zakładamy że on jest słuszny jak ten pierwszy. Nie musicie się zgadzać ze wszystkim co piszę, ale niech przyjdzie jeden. Na litość boską JEDEN gość. Kupi te wszystkie preparaty Tetry, kupi testy, zaleje baniak i udowodni że to działa. Dobrą flaszkę za to kupię, o ile nie będzie związany z Tetrą. Do tej pory, nikt mi tego nie udowodnił. Tak jak już pisałem gdzie indziej, widziałem kilka przypadków [mówię tu o produktach stricte Tetry], że ktoś zalewał tak ekspresowo akwarium i zaczynały się pojawiać problemy. I co? I nagle akwarium zaczyna dojrzewać tak samo jak to bez dodatków. Z rybami są problemy. Niestety zwykle ludzie badają parametry dopiero gdy te problemy się pojawią, a nie przed wpuszczeniem ryb. Mimo wszystko jutro obejrzę do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...