Skocz do zawartości

Dziwne popędy samca platki...


Portia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W moim akwarium życie toczy się dalej, i zauważyłam, że samiec zmienniaka wielobarwnego "zarywa" do samicy molinezji i usiłuje z nią kopulować... O ile mi wiadomo, to są to dwa oddzielne gatunki, i możliwe, że nic z tego nie wyjdzie, ale mam pytanie - czym może być spowodowane takie zachowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne zachowanie. Samce żyworódek gwałcą wszystko co się rusza i jest choć trochę kształtem podobne do samiczki. Ot takie wesołe hiperseksualne rybki. Z platki i molki nic nie wyjdzie, ale już platka i mieczyk mogłyby się krzyżować.

 

Co więcej, o ile pamiętam, nie ma on w baniaku samiczek swojego gatunku. To przyczynia się do jego zachowania. Skoro nie ma tego co lubi, lubi to co ma. Żeby życie miało smaczek, raz moleczka, raz zmienniaczek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platka z mieczykiem się nie skrzyżuje.

Akurat próbujesz dyskutować z osobą która specjalizuje się w żyworódkach. ;)

 

Przykładowa krzyżówka mieczyka hellera z macultusem:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... tus%29.png

Ryby żyworodne jak najbardziej krzyżują się w obrębie swoich rodzajów. Szerzej opisałem to tutaj:

7. Krzyżowanie międzygatunkowe.

Jest możliwe, ale tylko w obrębie danego rodzaju - przykładowo można skrzyżować gupika i molinezje, ponieważ należą do rodzaju Poecilia, to samo tyczy się mieczyka i platki które to zaliczamy do rodzaju Xiphophorus. Krzyżówki między różnymi rodzajami nie występują, przykładowo nie skrzyżuje się gupika i mieczyka ze względu na zbyt dalekie pokrewieństwo.

Hybryd międzygatunkowych nie polecam tworzyć, a powstałych przypadkowo krzyżówek nie puszczać dalej "w obieg".

 

Poniższe zdjęcie przedstawia krzyżówkę gupika i molinezji:

Dołączona grafika

 

rozmnazanie-zyworodek-kompendium-t28530.html

 

Co więcej sklepowe ryby to już i tak częściowo hybrydy. Czystych genetycznie mieczyków, albo platek raczej się nie kupi w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platka z mieczykiem się nie skrzyżuje.

Hahahhahahaha....

Teraz to mnie rozbawiłeś,tym bardziej że prawie każdy zmienniak plamisty,wielobarwny i mieczyk hellera którego można kupić w sklepie to hybryda.

 

A już w ogóle tak profesjonalnie to coś takiego jak platka nie istnieje,ale pod tą nazwą są sprzedawane dwa różne gatunki zmienniaków w jednym baniaku,nieraz w sklepach sprzedawca odławia taką parkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już w ogóle tak profesjonalnie to coś takiego jak platka nie istnieje,ale pod tą nazwą są sprzedawane dwa różne gatunki zmienniaków w jednym baniaku

Sprzedawane platki są dwie, bo w sklepowej sprzedaży są tylko dwa gatunki zmienniaków. Z ich podpisami to jest cała osobna historia, jeszcze podpisanie variatusa platką jestem w stanie zrozumieć, ale często spotykam podpisane te ryby jako macultusy...albo nawet mieczyki - to jest dopiero fantazja. ;)

Ogólnie nazwa platka, to nazwa potoczna określająca wszystkie zmienniaki. Coś jak "glonojad" na ancistrus'a sp., albo "welonka" na hodowlane odmiany karasia złocistego. Myślę że samo jej używanie jakąś zbrodnią nie jest, o ile wiemy o jakiej konkretnie rybie mówimy/piszemy. Sama nazwa wzięła się od tego że dawniej rozgraniczano rodzaj do którego należą mieczyki, czyli Xiphophorus, od zmienniaków czyli dawniej Platypoecilus. Kiedyś połączono te dwa rodzaje i został sam Xiphophorus. Z tego starego Platypoecilus, powstało polskie Platka. Zresztą samo Platy, po angielsku oznacza Zmienniaka i jest to jedyna jaką znam forma określająca zmienniaki w tym języku - czy jedyna w ogóle, to już nie wiem.

 

Żeby nie zbaczać za bardzo od tematu to właśnie to że się krzyżują [lub raczej to że są na tyle blisko genetycznie spokrewnione i morfologicznie podobne że mogą się krzyżować] wpłynęło na włączenie zmienniaków [platek] do tego samego rodzaju do którego należą mieczyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...