Skocz do zawartości

Glony nitkowane w nowo zalanym akwarium


MarioM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Masz już niby stałe parametry, ale od kiedy i ile czasu - tydzień, dwa, miesiąc. Piszesz tylko o Blyxy, co z innymi roślinami. Blyxa nie zagęści się w tydzień, miałeś z nią problemy i teraz, zanim straci stare liście, minie trochę czasu zanim będzie dorodna i gęsta. Napisz czy nie masz już problemów z glonami, zrób zdjęcia, pokaż nam rośliny, czy są w dobrym stanie, podaj parametry wody - pH i kH, itd., itd.

Jeśli chcesz zwiększyć dawkowanie nawozów, pamiętaj o zwiększeniu oświetlenia, no i nie zapominaj o odpowiedniej dystrybucji CO2(to bardzo ważne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem porobię fotki roślinom i pokażę jak wyglądają.

Valisineria nana rośnie przez rozłogi. Microsorium ma te małe pędy, które pokazywałem na zdjęciach wyżej. Kryptpkoryna wendtii green i becketii wypuszczają malutkie listki. Mech się rozrasta. Nie są to szybkie, oprócz nurzańca który rozrasta się szybko, przyrosty ale zauważalne.

Glony: nitkowane - niektóre, pojedyncze listki nurzańca mają drobne włoski (jak meszek), ale nie na całej długości; okresliłbym, że może 5% nurzańca ma jakieś niteczki.

Co się pojawiło nowe - to zielony nalot, pył na niektórych korzeniach. Na szybach i roślinach nie ma.

Mierzyłem wszystkie parametry wczoraj ok 18.

 

PH 6,9 (kolorek pomiędzy 6,8 a 7 w skali kropelkowej JBL, permanentny test PH/CO2 JBL pokazuje na PH 6,8)

KH 7

CO2 - wyliczone kalkulatorem na podstawie PH i KH, ok 26ppm

NO 2 - 0,05 (nie jest to 0,0, ale również nie 0,1)

NO3 -1

PO4 - 0,1, na upartego może coś pomiędzy 0,1 a 0,2

 

Światło nadal 7h.

Nawożenie oprócz CO2, to obecnie:

Carbo - normalna dawka 1ml na 25l wody, czyli ok 6ml dziennie

Azot -10ppm (tygodniowo rozbite na 7 dawek)

Potas - 5ppm (tygodniowo rozbite na 7 dawek)

Mikro (JBL Ferropol) - połowa dawki producenta podziela na 7 dawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie do tego stanu dążyliśmy :) - tak startuje się akwaria :)

Moim zdaniem niema sensu lać dodatkowego fosforu, chyba, że zauważysz niedobory(info. na temat niedoborów znajdziesz w necie).

Odcinaj pozostałe stare, zarażone glonem i słabe liście, nalot z korzenia i szyb likwiduj przy podmianach. Pozostań przy tym co robiłeś dotychczas, przynajmniej przez miesiąc i potem pochwal nam się, pięknie zarośniętym zbiornikiem.

Aha, zapomniałbym, zacznij przycinać mech - niech się zagęszcza i rozrasta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zwiększyć ale nie maksymalnego, np. dodawaj po 30min. na starcie i na końcu tylko jedną świetlówką - na przemian. Po prostu rozciągaj czas/dzień, mam nadzieję, że mnie rozumiesz. I tak jak na starcie, powoli ! - pierwszy tydzień 30min., drugi 30min. - max do 10h z których 7h to max. oświetlenie(przy twoich roślinach wystarczy).

 

 

Może to głupie, ale nurtuje mnie brak bąbelkowania przez rośliny.

Jeśli rośliny rosną bez problemu to czym się przejmujesz, że nie masz wody sodowej w zbiorniku ?. Jeśli chcesz to osiągnąć to zwiększ PO4 oraz NO3 - ale to już na swoją odpowiedzialność, pamiętaj obserwuj zbiornik i rośliny, zmiany nie nastąpią z dnia na dzień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co masz na myśli, ale szkopuł w tym, że mam dwie świetlówki na jednym stateczniku, więc odpalają się obie naraz.

 

A'propos fosforu - tak sobie myślę, że zapewne jak za tydzień do akwa dojdą rybki to i fosfor się podniesie przy okazji karmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki robiłem przed 18 (btw:serwer forum ma przesuniętą godzinę do tyłu), a o 17:45 odłącza mi się CO2 (o 18 gaśnie światło), więc leciało już tylko siłą rozpędu, tyle co zostało w wężykach.

Wg licznika bąbelków wychodzi 2b/s. CO2 startuje na godzinę przed zapalaniem się światła i gdy się zaświeci to widzę, że cała tafla wody jest pokryta mikrobąbelkami. Mogę sfilmować jutro jak to leci :)

 

Z korektą nawożenia poczekam na ryby, bo na pewno coś się wówczas zmieni, a skoro cierpliwość i takie dawkowanie przyniosło fajne rezultaty to głupio byłoby to teraz zmarnować :) - a ja się przecież dopiero uczę akwarystyki roślinnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, obecnie CO2 podaję w takiej ilości jak na filmiku. Licznik bąbelków jest trochę ciemny ale da się zobaczyć co się w nim dzieje.

 

Podobają mi się szklane dyfuzory, ale ten idzie niebawem w odstawkę, bo od nowości rozpuszcza punktowo zamiast po całej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro minie kolejny tydzień. Świecę 8,5h. NO2 mam 0, NO3 mam nadal 1, PO4 -> 0,2-0,4. PH i KH po 7.

Rośliny rosną, ale nie za szybko. Na korzeniach, i tylko tam, jest coraz więcej zielonego nalotu.

Nie zwiększyłem dawkowania azotu, potasu i mikro. Rozważam zwiększenie ciut azotu z 2ml do 3ml dziennie, żeby podskoczył nieco.

Podkręciłem CO2 ale "bąbelkowania" roślin nie ma :)

 

Obecnie jednak problem nie mam z glonami co ze zatoczkami :/ Wrzuciłem do baniaka 10 helenek - może coś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie fotki tu, a reszta w galerii mojego baniaka http://forum.superakwarium.pl/grimm-s-forest-aktualizacja-str-2-t48955-10.html#p451501

Wszystko się ładnie rozrasta, włącznie z zatoczkami :lol:

 

A przy okazji. Dzisiejszy poranny pomiar wykazał PO4=0 przy NO3=1, więc podałem go celując w ok.1ppm tygodniowo. NO3 podaję dawkę dla 10ppm tygodniowo, ale rośliny wysysają tyle, że wyżej niż 1-2ppm nie chce skoczyć. Zobaczę jak będzie z fosforem.

 

post-13710-13685170459454_thumb.jpg

 

post-13710-13685170460022_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się ładnie rozrasta, włącznie z zatoczkami :lol:

Olej zatoczki, helenki załatwią sprawę, a jak akwarium będzie już w pełni dojrzałe to ślimuny odejdą w zapomnienie :). Nie przekarmiaj ryb, ściągaj ślimaki podczas podmian, zbieraj przy podmianie(cienkim wężykiem) jak najwięcej syfu z dna - to też pomoże w ograniczeniu inwazji.

 

Miło patrzeć na tą zieleń - aż bije po oczach. super :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strzykawki i wężyka do napowietrzania zrobiłem sobie mikroodmulacz i oczyszczam dokładnie dno uważając na krewetki. Dzięki temu, że średnica wężyka jest mała nie muszę się śpieszyć, bo woda spływa powoli, tylko trochę kręgosłup boli :)

 

Dzięki - mi też się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...