Skocz do zawartości

Glony nitkowane w nowo zalanym akwarium


MarioM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz, radzę jednak te 10:1 podzielić na 3 i taką dawkę podawać - czemu - bo na razie krótko świecisz :)

Czyli jeśli obecnie mam PO4 0,6, to NO3 musiałbym celować w 6ppm tygodniowo, tak? I racji ograniczonego świecenia podzielić to sobie na 3, czyli ustawiać NO3 na 2ppm? Oczywiście również obserwując co się dzieje z fosforem, czy aby nie spada/podnosi się. Dawki potasu - 20ppm - nie zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli jeśli obecnie mam PO4 0,6, to NO3 musiałbym celować w 6ppm tygodniowo, tak?

Tak i z czasem podnosić tak aby uzyskać NO3 powiedzmy ok 10mg/l tygodniowo (dawki nawozowe podajemy tygodniowe i możemy je sobie dowolnie dzielić - przy informacji zawsze jednak posługujemy się dawką tygodniową a czy podajesz tą ilość jednorazowo ,dzielisz na dwa razy czy 14 razy to już tylko kwestia techniczna nie mająca zasadniczego wpływu na całokształt) - ja polecam podzielenie dawek tygodniowych na 7 i dozowanie codzienne .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem dzisiaj PO4 i wyszło 1,2mg/l - sporo. Wyliczyłem więc, że docelowo NO3 powinno być w okolicach 12mg/l, ale na razie podzieliłem cel przez 3 czyli celuję w 4mg/l. Wyliczyłem kalkulatorkiem ile ml EasyLife Nitro podawać i zobaczymy :)

Pomiar rano NO2 i NO3 - wskazały na zero.

Glonów jest mniej. Zostały wyłącznie w tylnej części, na połowie długości akwarium, na Valisinerii nana; nitki brązowe, roślinki tam również zrobiły się brązowawe.

Reszta roślinek zielona, blyxa żółtawa.

Carbo nadal podawać przedawkowane?

Zwiększyłem świecenie z 5 godzin na 6. CO2 podaję ok. 2b/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carbo zmniejsz i zobacz czy coś się zmieni po tygodniu.

Podawaj azot(przy takim PO4, możesz podawać codziennie Nitro 1.7ppm), rośliny wykazują braki, glony będą się wycofywały a rośliny nabiorą kolorów i zaczną rosnąć :)

 

Pamiętaj o zmniejszeniu potasu - pisałem o tym na 3str.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem potas do 3ml dziennie (ok.5-6ppm na tydzień), Nitro daję 2ml dziennie (1.7ppm dziennie).

Carbo zmniejszyłem z x4 do x2.

Dzisiaj odmuliłem ile się da wężykiem 4mm od napowietrzania - liście, korzenie - drobny pyłek, nitki i ogólny syfek. Gdyby nie to, że blyxa wygląda słabo - najgorzej ze wszystkich roślin - to ogólnie możnaby rzecz, że jest całkiem dobrze.

Dzisiejszy pomiar NO3 w końcu wskazał więcej niż 0 czyli całe 1mg/l :)

Pomiar amoniaku i azotynów wskazuje 0 - mogę już myśleć o wpuszczeniu, np. krewetek Amano do pomocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz już wpuszczać krewetki Amano (Caridina multidentata) oraz Otosiki przyujściowe (Macrotocinclus hoppei).

Blyksa(Blyxa japonica) odbije jak zaczniesz dłużej świecić i akwarium dojrzeje. Jeśli widzisz, że odbijają młode liście to pozbądź się starych i zniszczonych, niech roślina się nie męczy, utrzymując je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzisiaj jest taki, ze glony sa w odwrocie. Mozna powiedziec, ze tylko 1/3 lisci valisinerii nana maja wloski i to nie na calej swojej dlugosci. Blyxa nadal zoltawa. Kryptokoryny, zarowno becketii i wendtii green, puszczaja nowe listki. Wpuscilem lacznie 12 krewetek amano, ktore niemal od razu zaczely biegac po lisciach i jesc. Dwie z nich przeszly wilinke. Troche mnie zaniepokoilo to, ze po wpuszczeniu amano skoczylo mi NO2 z 0 na 0,1. W dniu wprowadzania amano bylo 0, a dzisiaj test pokazal 0,1. Moze filtr na dniach to zniweluje. Nie zmienilem dawkowania azotu i nadal mam NO3 na poziomie 1, a PO4 ok. 0,6 (ciezko mi dobrac kolorek). Odczekam z tydzien z wpuszczaniem nowych rybek, az akwa sie bardziej ustabilizuje.

Dzieki wielkie za wszelkie rady, ktore pomogly mi wyprowadzic baniak na prosta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie sytuacja ma się następująco.

Glony nitkowate - gdzieś są, ale jak ma je 5% roślin to wszystko.

Valisineria nana zaczęła szaleć i rozrastać się poprzez nowe kłącza po całym akwarium - z trzeciego planu przedostała się na drugi i pierwszy. Blyxa ma nowe zielone listki, stare odpadły - roślinka jest mniej bujna niż po zakupie, ale ma bardziej zielone listki. Mech też się rozrasta po korzeniach, chociaż mógłby bardziej :) Kryptokoryny puszczają coraz więcej nowych liści - chociaż kilka starszych listków odpadło. Najgorzej, bo nie rozrasta się, ma się microsorium narrow - ono po prostu sobie jest, zielone, bez skazy, ale i bez przyrostów.

Wynik testów:

PO4 0,4

NO3 1

NO2 0,2

KH 7

PH 7

 

Obecnie podaję (tygodniowa dawka):

Azot 10ppm

Potas 5ppm

Carbo 12ml (x2)

 

Zastanawiam się nad podwyższeniem podawania azotu z 2ml do 3ml dziennie, żeby jednak podbić to NO3 na nieco wyższy poziom.

Na zbicie NO2 (maksymalnie podniósł się do 0,5 i obecnie spada o 0,1ppm z dnia na dzień) podaję codziennie JBL Denitrol. Zastanawiam się tylko czy aby Tetry SafeStart nie byłby lepszy. Krewetkom nic na razie nie jest, ale zbyt długo takiego poziomu azotynów nie chciałbym im serwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rośliny zaczęły rosnąć to nie zmieniaj na razie nic w czasie świecenia oraz nawożenia !!!. Daj im czas na przyzwyczajenie się to tej nowej, dobrej sytuacji :) - odwdzięczą Ci się za to :). Poczekaj jeszcze dwa tygodnie i jeśli sytuacja będzie zadowalająca to będziesz mógł powoli zwiększać czas oświetlenia razem ze zwiększeniem nawożenia - ale obserwuj akwarium, może wcale nie będziesz musiał tego robić, przynajmniej nierób tego na siłę.

Podawaj dalej JBL-a, po prostu skończ butelkę.

Microsorium możesz "rozruszać" przez usunięcie kilku starych, źle wyglądających, zniszczonych liści - jeśli nie ruszy to na pewno za jakiś czas pojawią się na liściach czarne "kropki" na spodniej części liści - zaczątki nowych szczepek.

 

Pamiętaj, bądź cierpliwy - jak widzisz, to jest opłacalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarnych kropek microsorium nie ma - za to ma ogonki pod liściami :) To są chyba nowe sadzonki, tak? :)

 

Dołączona grafika

 

Usuwać je, żeby nie zabierały "życia" starej roślinie czy też czekać aż urośnie i uczepić do korzenia a starą roślinę traktować po prostu jako "mateczną"?

 

P.S. Przy okazji w obiektyw weszła krewetka. Jak ich szukam to się ukrywają, a jak nie to się pakują na pierwszy plan - mają parcie na szkło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to poczekam bo wygląda na to, że cierpliwość się opłaca i wszystko idzie w dobrym kierunku.

 

A przy okazji - co zrobić z valisinerią, która się namnaża jak głupia? Obcinać rozgałęzienia i sadzić młode sadzonki do tyłu? Bo raczej nie chciałbym mieć wszędzie nurzańca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dzisiaj testy i fosfor wykazało mi na poziomie 0,1 ppm.

NO3, pomimo nawożenia azotem, mam cały czas 1ppm.

Teoretycznie stosunek między azotem i fosforem mam w końcu dobry :) Zacząć nawozić fosfor i podnieść azot czy dalej robić jak do tej pory?

 

BTW: Większe sadzonki blyxy tracą coraz więcej starych żółtych listków - młode są zieloniutkie, ale mniej gęste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...