Skocz do zawartości

Glony nitkowane w nowo zalanym akwarium


MarioM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane tydzień temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 160L (100x40x40)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x45W - 0,56W/L

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa:posypka węglowa+Bactozym, JBl AquaBasis i żwir kwarcowy

6.Filtracja - JBL e901

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roślinny

8.Ozdoby (jakie)- Korzenie Red Moore Wood

9.Rośliny (ile,jakie)- Valisnera nana, Blyxa Japonica, China Mech, Cyptocoryna wendtii i becketi (razem ok 30 szt.)

10.Ryby - obsada (jw.)-brak

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- akwarium w fazie dojrzewania

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- brak

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- butla wysokociśnieniowa, podawanie w ciągu dnia, na noc zamykane elektrozaworem

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz: JBL Kropelkowe - NO2-0, NO3-0, PO-0,4, PH-6,8-7, KH-7

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? nie - start akwarium

 

Fotka sprzed masowego rozmnożenia się glonów, dopiero początki waty.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Opis problemu-

Akwarium zostało zalane tydzień temu, jest w trakcie dojrzewania.

Na trzeci dzień po zalaniu pojawiły się glony nitkowane na Valisinerii. Po tygodniu całe akwa było w zielonej i brązowej wacie. Zaatakowany również został mech, blyxa (trochę) i niektóre kryptokoryny. Valisineria nana jest cała w glonach.

Na początku nie interweniowałem, liczyłem, że w trakcie dojrzewania zbiornika wszystko zacznie wracać do normy.

Wczoraj jednak usunąłem mechanicznie wszystko co się dało usunąć, za pomocą odmulacza; przy okazji podmieniłem 30L wody. Glon nadal jest, ale wata już nie stanowi głównej cześci wystroju akwarium.

 

Czy do czasu zamknięcia cyklu azotowego pozostaje mi tylko usuwanie mechaniczne, czy już teraz mogę coś temu zaradzać?

 

Z góry dzięki

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na razie:

-Zmniejsz czas oświetlenia - 5H na dobę, potem zwiększaj co tydzień o godzinę aż dojdziesz do 8h - jak problem zniknie i rośliny się ruszą to możesz im zafundować dojście do 10h-12h.

-CO2 zwiększ o połowę, nie masz ryb więc nikomu nie zaszkodzisz.

-Podawaj potas przez pierwsze dwa tygodnie, potem(od trzeciego tygodnia) wprowadź nawóz makro, po miesiącu nawóz mikro.

- Podmieniaj co tydzień 30%-40% wody.

-Możesz też zastosować EasyCarbo, ale to doraźnie - przedawkowanie 3x pomaga w likwidacji glona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest różnica czy wcześniej się robi roślinom noc czy dzień? Chodzi mi oto, czy start światła powinien być o ustalonej godzinie i tylko wydłużać czas świecenia, np. 12-17, 12-18, 12-19 lub zmieniać godzinę włączenia świateł przy zachowaniu stałej godziny zgaszenia, np. 17-19, 16-19, 15-19, etc. Czy też nie ma tu reguły i ważne tylko by godziny się zgadzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, na razie podałem K+ dawką bezpieczną, od jutra polecę na EasyLife i zobaczymy jak akwa będzie wyglądało po tygodniu :)

W kalkulatorze podanym przez Ciebie domyślne dawki to są tygodniowe? Np. żeby uzyskać 5ppm potasu potrzebuje 20ml nawozu na tydzień czy na dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija czwarty dzień od kiedy podaję AquaArt Carbo w dawce x4 i EasyLife Potas 12ml dziennie; świecę grzecznie przez 5 godzin. Efekt jest na razie taki, że glonów nitkowatych nie przybywa, wręcz mam wrażenie, chociaż może to złudzenie, że powoli ubywa - na pewno nie ma wielkich "grzyw włosów" jak było zeszłej niedzieli. Na pewno glon zmienił kolor z zielonego na mocno brązowy, miejscami czarny.

Część valisinierii nana jest lekko brązowa. Blyxa straciła nieco koloru, nie jest już tak zielona, raczej żółta.

Na jasnym żwirku pojawił się jasno brązowy nalot - zapewne okrzemki.

Akwa nadal ma NO2 i NO3 na zero.

Odkąd wyjąłem wkład węglowy z filtra (nie miał sensu gdy nawożę Carbo), to woda stała się mniej przejrzysta - zapewne to korzenie barwią.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O makro pamiętam, ale to jeszcze za 2 tygodnie. Bardziej nurtuje mnie sprawia braku rozpoczęcia cyklu azotowego - jutro miną 2 tygodnie od zalania a NO2 i NO3 jest na zero. Myślałem, że po zaszczepieniu filtra i podłoża TetraBactozym + wlania butelki JBL Denitrol (żaden nie był przeterminowany), coś to przyspieszy, ale nie wygląda na to.

Co do roślinek - ze dwie kryptokoryny wendtii green wypuściły po maluśkim jednym listku, a inne ze trzy-cztery kryptokoryny wendtii trochę odchorowują zasadzenie i starsze liście (nie jest to na szczęście jakiś pogrom) robią się żółte, a potem się rozpadają.

Mech nie przyrasta, przynajmniej nie na tyle, abym coś zauważył. Podobnie blyxa, valisineria nana i kryptokoryna beckettii - na razie wyglądają jakby sobie tylko egzystowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem na start taki preparat BioKit Fresh to kultury żywych bakterii - po 10 godzinach od zalania woda kryształ (fakt że filtry miałem dojrzałe - z poprzedniej aranżacji ale odstały przeszło 12 godzin więc flora bakteryjna była mocno nadwyrężona ) Polecam. Akwarium wyglądało po starcie tak holenderskie-lorena-t48745.html

Zmętnienie w Twoim zbiorniku powstało najprawdopodobniej na skutek zbyt dużych ilości E-carbo jak na taki niedojrzały zbiornik - takie jest moje zdanie w tej kwestii. Natomiast co do nawożenia - to należy zrobić testy - jeśli wartości NO3 i PO4 są bardzo niskie to trzeba zaczynać nawożenie - nie ma na co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na początku, od pierwszych 30 minut po zalaniu, też był kryształ :)

Kiedyś tam, dawno temu dodawałem na start Nutrafin Cycle i działało. Myślałem, że duet JBL Denitrol + Tetra Bactozym też będzie dobry, ale jakoś chyba nie bardzo.

Mam wrażenie, że po wyjęciu wkładu węglowego z filtra pojawiło się lekkie zmętnienie - równie dobrze mogło tak się stać za sprawą wyjęcia waty perlonowej, w której był wkład węglowy; sporo syfku na wacie było.

Nie skojarzyłem, żeby zaczęło się po dolaniu Carbo ale być może i to jest powód.

Obecnie NO2 i NO3 mam na zero, a PO4 mam na 0,4-0,6.

Chciałbym pozbyć się na razie glonów nitkowych i na razie sprawa idzie w dobrym kierunku.

 

Edit

 

A tak sobie chytrze mysle, co jesli kupie test na amoniak i wyjdzie np na 0. Gdy wszystkie parametry cyklu azotowego bym mial na zero to znaczy, ze cykl sie zamknal i mam zero NO3 czy to, ze w ogole sie nie rozpoczal?

 

Edytuj posty Dulle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na początku, od pierwszych 30 minut po zalaniu, też był kryształ

a u mnie nie było - było mulasto wręcz - wyklarowanie nastąpiło jak już pisałem po 10 godzinach od zalania.

Ale zostawiamy ten wątek - bo nie jest tu miejsce żeby przeprowadzać analizy czy takie czy inne bakterie w tym momencie zadziałały :) .

Ciekawszy wątek tego tematu to kwestie nawożenia i tu nie bardzo rozumiem z jakiego powodu należy czekać na nawożenie makro np dwa czy trzy tygodnie jeśli wartości niezbędnych pierwiastków są bliskie zero ? Jeśli jest jakieś logiczne wytłumaczenie to chętnie o tym poczytam , bo moim zdaniem ( opieram to na moich doświadczeniach) jest to zupełnie bez sensu. Rośliny w kiepskiej kondycji - pierwiastków niezbędnych do życia nie należy podawać , światła też nie bardzo...to jak te rośliny mają rosnąć? Rozumiem że przy starcie akwarium tak jak w moim przypadku (podłoże biohumus) zasoby niektórych pierwiastków są tak duże ze nie ma potrzeby nawożenia ,ale nijak nie mogę pojąć dlaczego nie należy nawozić jeśli w wodzie nie ma nic ? Owszem - nawożenie potasem jest zasadne ponieważ rośliny potrzebują go sporo - ale pod warunkiem że pozostałych pierwiastków jest pod dostatkiem , jeśli ich nie ma (braki PO4 , NO3) to nawożenie samym potasem też nie ma żadnego sensu bo rośliny go nie mogą wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom nawozenia musi byc proporcjonalny do ilości światła. Tak na prawdę światłem limitujemy wzrost roślin - im więcej go jest i dłużej świecimy tym fotosynteza trwa dłużej a tym samym jest większe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla roślin - tak więc należy stopniowo wprowadzać nawozy i stopniowo zwiększać czas świecenia.

nie zostaje mi nic innego, jak sprawdzić poziom PO4 i przy zerowym NO3 dodać trochę np. EasyLife Nitro, aby otrzymać proporcję 10:1

w wielkim uproszczeniu tak to powinno wyglądać (teoretycznie) w praktyce jednak okaże się że po podaniu azotu fosfor tez zacznie spadać bo rośliny zaczną go pobierać (na razie jest blokowany przez braki azotu) - Trzeba sie już przygotowywać na nawożenie kompleksowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...