Skocz do zawartości

Oświetlenie 200l


makos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Posiada akwarium 200l (100x40x50) i standardowe oświetlenie 2x30W 6500K. Ostatnio zakupiłem nawóz z allegro: http://allegro.pl/nawozy-w-zestawie-taniej-i2444400103.html. Podaje już 2 tydzień ale nie widać żadnej poprawy u roślin. Nurzaniec i żabienice straciły kolor i połowę liści. Ogólnie rośliny rosną bardzo słabo ( kiedyś zakupiłem zestaw roślin mało wymagających to tylko połowa została bo reszta powoli straciła wszystkie liście lub zgniła, np. Mech Christmas moss, limnophila sessiliflora). W miarę trzymią się jeszcze nurzaniec i Cryptocoryne. Byłem ostatnio w sklepie zoologicznym i sprzedawca powiedział mi że taka ilość światła jest za mała na żywe rośliny. Dlatego myślę nad dołożeniem świetlówki lub wymiany aktualnych na 2x39W lub 2x45W.

Proszę o radę którą opcję wybrać (wymiana czy dołożenie).

Dodam że chciałbym mieć rośliny mało wymagające ale nie ciemnolubne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie oświetlenie musi być winą słabej kondycji roślin.

 

Ja w takim akwarium potrafiłem utrzymać w/w rośliny bez jakiegokolwiek problemu, a dysponowałem takim samym oświetleniem.

 

 

Co więcej. Miałem też 1x30W i rośliny rosły (Ceratopteris i Echinodorusy)

 

 

 

Nic nie wspomniałeś o podłożu, parametrach wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to zwykły żwir nie mam żadnych nawozów, a co do parametrów do mogę jedynie (brak funduszy na inne testy) powiedzieć że Ph - 7,5 - 7,7 (wysokie ponieważ mam bardzo twardą wodę w kranie i nie mogę tego zbić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś link do samej świetlówki. To na pewno zestaw? Nie da się wymienić samych świetlówek na "mocniejsze", w tym wypadku T8 30W na T5 45W. Musisz dysponować również odpowiednim statecznikiem. Wymiana statecznika i oprawek z T8 na T5 jest dobrym pomysłem. Poszukaj tutaj: zestaw do modernizacji pokrywy. Sam kiedyś miałem problem z ginącymi roślinami. Dopiero dołożenie dodatkowego oświetlenia pomogło.

 

Napisałeś, że rośliny posadziłeś w zwykłym żwirze bez dodatków. Twoje żabienice i nurzańce mają rozbudowany system korzeniowy, którym pobierają składniki pokarmowe. Skąd w gołym żwirze mają się te składniki wziąć? Koniecznie powinieneś użyźnić podłoże. Wybór jest szeroki. Ja polecam Ci Sera FLoreplus lub Sera Florenette A. Ten pierwszy zawiera "aktywator" - pewnie hormony - po którym kondycja Twoich roślin na pewno się poprawi. Znam ludzi, którzy stosują gliniane kluki nawozowe JBL z bardzo dobrym skutkiem. Też możesz ich użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link już poprawiłem. Chcę wyrzucić stare świetlówki i zamontować ten zestaw, myślę że wystarczy dla roślin mało wymagających. W podłożu stosuje kulki gliniane, a co do użyźnienia podłoża to myślałem nad tym ale musiałbym zrobić restart akwarium, a to za dużo roboty. Musiałbym to jak najszybciej zrobić bo nie mam 2 akwarium i nie miałbym gdzie przetrzymać rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...