Skocz do zawartości

Regał


SkanDaL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z początku chciałbym powiedzieć,że nie jest to typowy regał(taki jak np.ma Pley)lecz przebudowana szafa,która według mnie i osób które pomagały mi w jej budowie mi wyszła :) Narazie wstawiam tylko podstawowe dane i parę fotek jak wygląda gotowa i pomalowana "szafa",fotki z akwariami będą jak regał stanie u mnie w pokoju ;)

Wysokość całego "regału" to 2m 10cm,szeroki jest na 82cm,głęboki na 45cm.Pewnie wielu zarzuci mi,że ma on za słabe półki na akwaria,które będą ważyć po 150kg sztuka,ale tak nie jest.Regał był parokrotnie wzmacniany i testowany z obciążeniem.Pojedyńcza półka wytrzymała ze spokojem 150kg(więcej wiary do wchodzenia na półkę nie było :P ).

post-8496-13685169886036_thumb.jpg

post-8496-13685169886421_thumb.jpg

post-8496-13685169934832_thumb.jpg

post-8496-13685169935202_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają,tylko,że na fotkach tego nie widać z powodu dodatkowego obramowania z frontu regału.Prócz standardowych śrub i wkrętów każda z półek jest wzmacniana kątownikami oraz oddzielnymi "listwami" o grubości 8cm.Każdy blat składa się z 2 "desek" złączonych ze sobą a pod tym jeszcze wspomniane listwy i kątowniki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem takie rozwiązanie pare razy i jeżeli odpowiednio to wzmocniłeś to bedzie good.

Dodaj listwy na zawiasach skrzyniowych. Takie, by nachodziły 1-3cm na akwarium. Dzięki temu całość bedzie wyglądać efektownie, a Ty nie bedziesz widział lini wody.

 

Ja bym tylko zmienił pilśnie na pełną płyte meblową (plecy). Ogólnie mi się podoba. Czekam na foty z akwariami :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dylemat.

Akwaria nie będą miały standardowych pokryw(prócz jednego) i dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc w doborze oświetlenia(najlepiej takiego które nie zrujnuje mi budżetu :) ).Lampa/świetlówka ma być przymocowana do półki wyżej tak by oświetlała całe akwarium.Jakieś pomysły jak to zrobić i jakich lamp/świetlówek użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym i najbardziej efektownym rozwiązaniem było by posiadanie całej płyty rozdzielczej na dole regału.

Doprowadzenie świetlówek do górnej półki tak jak myślałeś w większości sklepów można dostać mocowania do świetlówek wkręty oraz na zawiasach zamontowane dojście do grzebania w akwarium coś podobnego jak w większości sklepów akwarystycznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo fajna koncepcja, z tym że jak ktoś już wspomniał wcześniej daj mocne plecy. Przy takim obciążeniu nie ma bata, z czasem regał zacznie się "kiwać". Płyta osb lub wiórówka załatwi sprawę. Tak przyszedł mi do głowy jeszcze pomysł apropos filtracji, masz nad każdym akwa kilkanaście cm. miejsca, które pewnie będzie zasłonięte jakąć uchylną maskownicą. Postaw na górze z tyłu każdego akwarium donicę z przegródkami z gąbki i na keramzyt, podłącz to pod pompkę i masz gotowe filtry o dużej pojemności za małą kasę. Dodatkowo od rurek przy donicach możesz odprowadzić jakieś krany po za boczne ścianki szafy dla łatwiejszej podmiany wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stolarzem nie jestem ale dół mebelka ma do przyjęcia spory ciężar i ja bym go wzmocnił metalowymi kątownikami albo gruba płyta na tył i podwójne ścianki boczne. Ten regał był projektowany raczej na haftowane serwetki, kryształowe wazy i wodę w pojemniku z Lichenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście miast regału, kupiłbym w Castoramie lub E.Leclerc'u regał warsztatowy, nośności do 250kg. Boki zabudował ładną płytą, pomalował na "pasujący" kolor. Coś takiego http://www.impiger.pl/regaly-magazynowe ... y-146.html

Nie żebym kwestionował twoje zdolności manualne przy budowie tego, ale ...nawet z miejsca na którym siedzę nie ufam tej szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic już nie pisałem bo wygląda, że Właściciel :) zadbał o właściwe zabezpieczenie regału. Jego dom, jego ryzyko i jasno (dla mnie) wynika, że zrobił to właściwie.

No ale temat jest "Regał" więc będą CI SkanDal doradzać co do regału :P

W takim razie czas zmienić temat ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...