Skocz do zawartości

Restart początkującego akwarysty...


Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałam się na restart akwarium. Nie wiem z czym walczę. Ryby są w szpitalu , a 112 nawet nie dojrzało.... Są ślimaki i cholera wie co jeszcze. Możliwe ,że moje ryby mają pasożyty. Do tego na dnie jest tyle resztek pokarm mimo odmulania.

Chciałabym się zatem doradzić , bo chcę teraz zrobić wszystko tak jak być powinno.

1) Jak przeprowadzić kwarantannę roślin , bo obawiam się ,że padną , gdyż były często przesadzane.

2) Zmieniam żwir na grys bazaltowy , czy taki może być? I czy pod grysem może być torf by rośliny rosły? Nie ubrudzi wody? I czy nie zaszkodzi rybkom dennym ? Jeśli nie grys to co innego, bo wolę ciemne podłoże ,ale w rozsądnej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam się na restart akwarium. Nie wiem z czym walczę. Ryby są w szpitalu , a 112 nawet nie dojrzało.... Są ślimaki i cholera wie co jeszcze. Możliwe ,że moje ryby mają pasożyty. Do tego na dnie jest tyle resztek pokarm mimo odmulania.

Chciałabym się zatem doradzić , bo chcę teraz zrobić wszystko tak jak być powinno.

1) Jak przeprowadzić kwarantannę roślin , bo obawiam się ,że padną , gdyż były często przesadzane.

2) Zmieniam żwir na grys bazaltowy , czy taki może być? I czy pod grysem może być torf by rośliny rosły? Nie ubrudzi wody? I czy nie zaszkodzi rybkom dennym ? Jeśli nie grys to co innego, bo wolę ciemne podłoże ,ale w rozsądnej cenie

Rośliny zawsze moczyłem przed sprzedażą w zieleni malachitowej przez 24 godziny-to powinno usunąć większość patogenów.Grys bazaltowy o łagodnych krawędziach i niezbyt dużej frakcji będzie spoko.Skoro na dnie jest dużo resztek mimo odmulania to oznacza,ze przekarmiasz ryby-pokarm gnije i wydziela trujące substancje-konieczna dieta/sypanie mniejszej ilości.Stwierdziłaś,że akwa nawet nie dojrzało-a ile czasu odczekałaś,zanim wpuściłaś rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był jakiś tydzień. Wiem ,że popełniałam błędy właśnie przy karmieniu i nie odczekaniu aż akwa dojrzeje , dlatego chcę to teraz naprawić. Ryby zachorowały , część padła mając czerwone skrzela. Jest trochę lepiej, bo mają lepsze skrzela , ale cześć nadal pływa przy dnie , a jedna miała guzka nad okiem i dziś padła. Bojek też w innym akwa ma coś nad oczkiem. Baktopur w tabletkach trochę pomógł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno z bierdronki ? Taka zwykła ? Jak będę lać to mi ziemia pójdzie na wodę

 

 

 

Zwykła ziemia ogrodowa, zwróć uwagę aby nie była z nawozami. Na dno 2 cm ziemi na to możesz dać siatkę (np. taką jak na elewację budynków) i grys, nic nie wypłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam na zakupach od rana i dopiero wróciłam.

Lista zakupionych rzeczy:

- gryz bazaltowy 20kg

- wiadro budowlane 12l

- siatka elewacyjna

- 4 ciekawe kamienie i kilkanaście płaskich mniejszych

- uzdatniacz do wody Tetra

Do kupienia :

-kokos

-ziemia*

Przynieść z piwnicy:

-wąż 30 m

- kocioł

 

Facet w ogrodniczym powiedział ,że ta z Biedronki też nie może być(?)

Czy ocet spirytusowy 10% może być do testu kamieni ?

 

Restart planowany na jutro..... Czy starczy 20 kg bazaltu na typowe wymiary 112stki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet w ogrodniczym powiedział ,że ta z Biedronki też nie może być(?)

Ale ta od niego z ogrodniczego by się nadawała ;) Stare chwyty :D

20kg bazaltu powinno wystarczyć.

Ocet nadaje się do testu ale najlepiej polać świeżo odłupany kawałek kamienia tak żeby był suchy i czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie on powiedział ,że ta jego też się nie nadaje i byłam w szoku bo ten sprzedawca to taki burak :D

 

EDIT:

 

Kupiłam 20l ziemii uniwersalnej:

pH 5-6

zasolenie 08,1,5g NaCl/dm3

Skład:

Torf wysoki H3-H4 40%

Torf wysoki H4-H5 60%

Węglan wapnia 6kg/m3

nawóz hydrocomplex 1,2kg/m3

 

Czym odkazić filtr Aquel Fan 2 plus i czy mogę odkazić rośliny w nadmanganianie potasu i jak długo mam je w nim trzymać ?

---------

Teraz pytanie z innej beczki. Nie zakładam nowego wątku , bo nie wiem czy jest sens. Mam nadzieje ,że nie nabałaganie.

Przy tych dekoracjach co mam , czyli kamienie duże i małe - płaskie , do tego łupki i kokosy. Podkład sami wiecie - grys bazaltowy.Grzałka Aquael 15W Flora to : Kryptokoryna , Krynia , Nurzaniec , Wąkrota , Hygrofila wielonasienna , Moczarka , Gałęzatka , Echinodorus i być może Lotos tygrysi. Najbardziej z biotopów podobają mi się tereny Ameryki. Co doradzacie przy tych warunkach i dla początkującej osoby ? W szpitalu mam 4 Gupiki , 8 Zwinników Jarzeńców , 5 Kirysków Panda i 3 Zbrojniki Niebieskie. Nie wiem co z tego zostanie , ale są lepsze.

 

Edytuj posty, nie pisz jeden pod drugim chyba że minęło 24 godziny//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być powodem ,że w 112 jest pełno glonów a w 25 nie ? Jaki parametr zbadać ? Mam dostępne testy na twardość ogólną i węglanową , pH , NO2 , NO3. Pytam bo nie chcę popełnić błędu po restarcie.

pH ~8

NO3 ~ 40

--------- Wiem , zadawałam głupie pytania nt biotopu. Poszukam sama :D ale później mam nadzieje ,że doradzicie.

Chcę ponowić pytanie nt. ziemii jaką kupiłam i czy kamienie z piaskowca nadają się do akwarium. Testowałam je octem spirytusowem i zero reakcji. Teraz gotuje je w soli. No i ponawiam pytanie o odkażeniu filtra i roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugi dzień po restarcie pojawiły się glony. Sądzę ,że to zielenice. Pomocy ! Czy to normalne w niedojrzałym zbiorniku ? Oświetlam 11 godzin dziennie. Czy jeśli zmniejsze to pomoże to na glony i czy rośliny nie padną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po restarcie pojawiły się glony. Sądzę ,że to zielenice.

Najlepiej by było gdybyś dała zdjęcie tych glonów i całego zbiornika . Zazwyczaj po starcie na ziemi następuje wysyp glonów - typowy po ok 2-3-4 tygodniach - u Ciebie pojawił się natychmiast. Powinnaś zrobić dokładny opis restartu. Kup testy na PO4 - będą potrzebne.

Światła za dużo na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałam. W takim razie wprowadzę to w życie tylko obawiam się ,że mogą roślinki paść, bo cały czas miały światło po 11 godzin dziennie....

Co do restartu to wygotowałam wszystkie przedmioty w soli i umyłam. To samo z korzeniem. Akwarium umyłam w ciepłej odzie z solą i opłukałam. Rośliny przez chwile moczyłam w lekkim roztworze nadmanganianu potasu. Akcesoria moczyłam w FMC i nadmanganianie całą noc. Nie ma żadnych ryb. Akwarium zalane przedwczoraj. Świetlówki T8 18W Polamp Day Light. Chcę kupić Aquarella ale nie wiem jaka moc i barwa i czy mieszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...