Skocz do zawartości

[500] Holenderskie - start


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ poprzednia aranżacja dobiega końca zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami to prawdopodobnie już za tydzień (max2) powstanie typowy holender - przygotowania już powoli trwają :)

Postaram się w tym wątku zaprezentować powstanie takiego akwarium z dość obfitą fotorelacją z poszczególnych etapów budowy zbiornika - zaprezentuję moje rozwiązania techniczne które po części sam niewielkim nakładem środków udało mi się zrobić.

Plany są takie :

Podłoże - granulowany biohumus z dżdżownic kalifornijskich + ziemia zmineralizowana lub sam biohumus tu jeszcze decyzja nie zapadła + grys bazaltowy 2-3mm - warstwa ok 5-7cm

Oświetlenie - 0,6W/l T5 ( świetlówki już zostały wymienione na nowe 6500K,6800K, 8500K,10000K sylvania i juwel na odbłyśnikach symetrycznych ( nie wykluczam w przyszłości wymiany na HQI + T5 o ile finanse pozwolą )

System CO2 wysokociśnieniowy z reaktorem z filtra narurowego

Nawożenie - sole + mikro - tym razem rezygnuję z czystego intermagu , na konto E.L pro-fito lub inny tu jeszcze się zastanawiam ,albo opracuję jakąś mieszankę na bazie intermagu + chelatu żelaza - zobaczę.

Filtracja - biologiczna - zewnętrzny (chińczyk) Jebo 1400l/h + 2x Juwel Bio-Flow 3,0 -650l/h jako filtracja mechaniczno/biologiczna wew.

Rotacja/cyrkulacja wody - pompa obiegowa 1/2 szt - hydor koralia nano evolution 1600

grzałka 1x100W +1x200w

Tło czarne - folia samoprzylepna.

Planowana obsada ryb - tu mam dylemat straszny - nie mam pojęcia :lol: - mam ochotę na Nannostomus mortenthaleri (Drobnoustek purpurowy) ale cena jest powalająca , za większą ławicę... - zobaczę jeszcze - chętnie wysłucham propozycji :)

Obsada inna - krewetki wszelkiej maści RC , babaulti, mieszańce i wszelkie dziki jakie się trafią na start ok 200-300szt już siedzi w małym akwarium i czekają na przeprowadzkę. Roślinność bardzo zróżnicowana - muszę zrobić dokładny spis tego co mam na dzień dzisiejszy do dyspozycji i czego mi jeszcze brakuje.

Dekoracje - dwa korzenie - łącznie pięć odnóg do naszczepienia mchów i mikrozoriów/anubiasów nana i na dzień dzisiejszy tyle :) Po zrobieniu spisu roślin można zaczynać planowanie nasadzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być piękny widok. :D

Powodzenia życzę, a co do ryb to jakąś większą ławiczkę + coś z labiryntowców ? np. harem bojownika/ prętknika/ gurami ? Albo jakieś większe rybcie ? Może skalary ?

Wyraznie napiał , że duża kolonia krewetek i co pójdą jako zakąska dla Twojej propozycji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał jvp-102 ma 5000l/h

Taką mam teraz i wiry są takie ze rybom o mało głów nie ukręci :lol: Za mocna zdecydowanie - w roślinnym chodzi o dobrą cyrkulację a nie efekty specjalne ;)

A co do Tęczanek - do holendra to trochę za wielkie rosną - mam teraz jeszcze trójpręgie , Boesmana ,czerwone - są o dużo za duże jak na moje wyobrażenie o holendrze choć ryba sama w sobie piękna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobry kierunek z tą tęczanką filigranową (Werneri) chodzi mi po głowie też pseudomugil gertrudae albo/i pseudomugil furcatus także piękne rybki tyle ze nie mają takich typowych zachowań ławicowych a szkoda bo byłyby idealne :)

Ale temat jest otwarty do wpuszczenia nowej obsady mam co najmniej miesiąc więc może wspólnymi siłami coś wymyślimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tęcznak to cudna ryba. Widze , że celujesz w małe gatunki to może cos z tego sobie wybierzesz :

- razbora espei

-razbora hengla

- bystrzyk amandy

-microrazbora galaxy

-neon zielony.

 

Są to rybki typowe do holendra . Ale i tak by zdecydował się na twoim miejscy na dużą ławice tęcznaki filigranowej + do tego duża ławica razbory espei .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam planowanie roślin na start.

elatine triandra -trawnik - pierwszy plan - na razie nie mam

blyxa japonica -trawnik granica pierwszego i drugiego planu

Heteranthera zosterifolia - trzeci plan

hedyotis salzmanii -drugi plan

didiplis diandra - trzeci plan

rotala indica - drugi/trzeci plan

Hemianthus micranthemoidese drugi plan

bacopa caroliniana trzeci plan

bacopa monieri - drugi plan

mikrantemum - drugi plan

bolbitis heudelotii - drugi plan

Hygrophila pinnatifida pojedynczo w granicy 1i 2 planu

Microsorum pteropus 'Narrow drugi plan na korzeniu

microsorium pteropus Trzeci plan na korzeniu

microsorium thin leaf - drugi plan szczepione razem z mchem

anubias barteri , lancetowaty, nana - jeszcze nie wiem gdzieś je upchnę

eustralis stellata - trzeci plan.

Pogostemon helferi - pierwszy plan

Ranunculus papulentus - granica pierwszego i drugiego planu

Kryptokoryny brązowe w kilku odmianach 2 plan

Nadwódka szerokolistna - odmiana niska (nie pamiętam nazwy) granica pierwszego i drugiego planu

Nadwódka tajlandzka trzeci plan

Rotala wspaniała - drugi plan - na razie jeszcze jej nie mam

limnofilia aromatica - trzeci plan

krynia rzemieniolistna - pojedynczo

do tego trochę mchów - w większości peacock moss i christmas.

No i chyba coś jeszcze wymyślę :) Może jakiegoś lotosa czerwonego?...Może baraklaya..

Na razie takimi roślinami na dzień dzisiejszy dysponuję

W piątek mam jeszcze trochę roślin dostać od znajomych ze wsi - to braknąć nie powinno ;)

Poluję i nigdzie nie mogę utrafić - hottonia palustris mnie interesuje jakby ktoś miał...to PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...