Skocz do zawartości

Pomiary pH


tomjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się spytać, czy stosuje ktoś paski wskaźnikowe do oznaczania pH?

Wiem, że są rolki 5-metrowe z dokładnością do 0,5 pH (za ok.20-25 zł - gdzie wycinając paski po 2 cm starcza na 250 analiz). Widziałem też droższe z dokładnością 0,2 (0,3)pH w rolkach lub opakowaniach na 200 listków (po ok.50-60zł). Można też wybierać zakresy np. 5-9 pH.

 

Zamierzam po kilkuletniej przerwie zająć się rozmnażaniem neonów. Do tego celu wykonuję dość częste badania parametrów wody.

 

Dlatego pytam się drogich forumowiczów, czy ktoś może używa papierków/pasków wskaźnikowych do analiz i jak się to sprawdza w porównaniu z powszechnie stosowanymi metodami miareczkowania?

Czy może ktoś wie na ile średnio pomiarów starcza buteleczka do mierzenia pH metodą miareczkowania (wpuszczaniu kropelek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakie paski chodzi!?

Najlepszą i tańszą od tych paseczków są testy kropelkowe. Ilość pomiarów zależy od firmy.

Chodzi mi o paski/papierki wskaźnikowe do mierzenia pH, używane czasami w analizie chemicznej. Dostępne są powszechnie w sklepach chemicznych. Widziałem tańsze oferty rolki 5m kosztującej niecałe 18zł. Ilość analiz z takiej rolki wychodzi ok. 250. Czy w buteleczce (kosztującej mniej więcej tyle samo) wykona się 250 analiz?

Tańsze i praktyczniejsze jest jakieś urządzenie elektroniczne do pomiaru pH...

Jeśli wybierze się takie urządzenie, to trzeba je co jakiś czas je kalibrować i sprawdzać poprawność odczytu. Średnio cena waha się ok. 300 zł, gdzie z paska wskaźnikowego można w tej cenie wykonać ponad 3000 analiz.

Dlatego pytam, czy ktoś może bada tą metodą wodę i jak się sprawdza, a nie czy są inne metody :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary kropelkowe wystarczają bodajże na około 30 pomiarów.

 

Natomiast mówi się, iż pomiary paskowe parametrów są niedokładne tylko to się tyczy testów akwarystycznych np. http://allegro.pl/jbl-test-6w1-50-testo ... 44190.html nie wiem jak to się odnosi do tego, o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tropical starcza na 200 pomiarów. Cena ok 23zł... Według instrukcji należy wlać 10ml wody i dodać 4 kropke. Zawsze można dać 5ml wody i 2 kropke wtedy pomiarów można zrobić 400:)

Ps. Cena tych pasków - papierków lakmusowych dotyczy samego uzupełniena czy papierkow wraz z opisem barw. Przyznam się szczęże że dość kusząca oferta papierkow. Tyle że dokładność musiała by być do 0.2 ppm, bo 0.5 to dość dużo. Niewiem jaką dokładność mają kropelki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...