Skocz do zawartości

Akwarium dziecięce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem mamą początkującego akwarysty :D

Mój syn odkąd pierwszy raz był w oceanarium został zagorzałym wielbicielem ryb ;)

Uznaliśmy z mężem że jest już na tyle odpowiedzialny że możemy pomyśleć o niewielkiej hodowli dla niego. Zakupiliśmy więc akwarium i wg zaleceń sprzedawcy trzeci dzień napowietrzamy wodę. Jutro możemy pojechać po pierwsze rybki do sklepu. No i tu mamy dylemat. Sprzedawca do akwarium wybranego przez syna sugeruje max dwa welony, po miesiącu glonojada. Jednak nie bardzo wydaje mi się to odpowiednie. Akwarrium jest niewielkie. Nie wiem czy nie wylecę jak zalinkuję więc może napiszę że można wygooglować ;) Mamy akwarium spongebob living room aquarium. Wiem że welony prezentują się efektownie ale czy nie lepiej byłoby wybrać inne rybki, jakieś mniej delikatne na początek? I tu moja gorąca prośba- jakie rybki nadawałyby się do naszego akwarium żeby cieszyły oko i opieka nad nimi nie byłaby mocno skomplikowana. Ewentualnie ile tych welonek, czy we dwie nie będzie im za ciasno w takim małym zbiorniku? No i w drugą stronę czy jednej welonce nie będzie samotno? Moje doświadczenie z rybami jest znikome i dla mnie również to będzie nowość.

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam Rossi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzi Pani, zdaje się Pani dobrze. A powiem Pani więcej! Sprzedawca brzydko mówiąc robi Panią w balona.

 

Zacznę od podstawy - jutro nie może jeszcze Pani jechać po rybki. Napowietrzanie napowietrzaniem, ale musi mieć Pani działający na okrągło filtr do takiego akwarium, o mocy odpowiedniej do jego wielkości. 27,94x27,94x25,4=19,9 litra. Możemy przyjąć 19 litrów. Musi działać ze żwirkiem i z roślinami ŻYWYMI w środku. W tak małym akwarium, rybki mogą się po prostu potruć własnymi odchodami. Jeżeli pozwoli Pani wodzie dojrzeć, to zdążą się zadomowić w filtrze i żwirku bakterie panujące nad przemianą materii.

 

 

19 litrów to jest baardzo mało i zmartwię Panią mówiąc, że naprawdę - praktycznie nic się w nim nie zmieści. Najmniejsze akwaria z których się startuje to 25 litrów. Może udałby się namówić na normalne akwarium przynajmniej tych wymiarów. Jeśli dziecku zależy na wszystkim co było dołączone do akwarium, to zawsze można przełożyć elementy. W każdym razie w zbliżonej cenie można dostać normalne akwarium nawet z tanim filtrem, grzałką z termostatem i oświetleniem. Ja ze swojej strony proponuję się zainteresować zestawem AquaelCube. Do takiego akwarium można już dać JEDNEGO bojownika ALBO 6 nenonów zielonych i już nic więcej. Jedno lub drugie. Jeżeli chce Pani oszczędzić dziecku widoku umierających w ciężkich warunkach pupili, polecam co najmniej takie wyjście.

 

Jeżeli jednak zostanie przy obecnym akwarium, to dziecko będzie musiało się zastanowić nad hodowlą krewetek, lub ślimaczków, ponieważ po prostu nie ma łatwo dostępnych rybek które w tym litrażu się będą chociaż znośnie czuć.

 

Jeżeli zależy Pani na odpowiedzialnym traktowaniu akwarium przez dziecko, to niestety jest to konieczność i nie da się z tym nic więcej zrobić. Dla pokazania Pani jak bardzo wymanewrował Panią sprzedawca powiem, że dla glonojadów minimalne zbiorniki to 112litrów, a dla złotych rybek POWYŻEJ 200 LITRÓW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem wsumie także początkującym akwarystą, jednak po przeczytaniu kilkunastu postów i niespełna 3 miesięcznym doświadczeniu przy własnym zbiorniku, napiszę Tobie małe co nieco

1. Sprzedawcy nie zależy na tym, żeby Twój zbiornik był w dobrej kondycji, tylko, żeby kasa się zapełniła, nie należy ich słuchać w większości przypadków.

2. zbiornik powinien dojrzewać nie mniej niż dwa tygodnie, najlepiej jeśli miałabyś możliwość wlania od kogoś kilku litrów wody bądź wypłukania gąbki z filtra z dojrzałego już akwarium. Są także do kupienia szczepy bakterii nitryfikacyjnych jeśli takiej możliwości nie masz.

3. Welon potrzebuje przynajmniej 100 litrów co dopiero dwie sztuki a glonojad również około 100l, ja mam w 63 litrowym zbrojnika a itak muszę pomyśleć o oddaniu go w lepsze warunki.

 

Co do obsady niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj rossi na forum :).

Dobrze że najpierw zapytałaś tutaj,zanim poszłaś za radą sprzedawcy.Tak jak poprzednik napisał,welony i glonojady nie nadają się do małych zbiorników,drugim zgrzytem jest łączenie ciepłolubnych i zimnolubnych ryb.Glonojadowi lub welonom będzie za ciepło,bądź za zimno.

Trochę szkody ten pseudosprzedawczyk już narobił,ponieważ dziecko pewnie nastawione na to że jutro będą rybki,jednak proponuję porozmawiać z dzieckiem żeby te rybki kupić trochę później,aby się nie pochorowały.Lepiej odczekać te dwa tygodnie niż zbierać trupy z akwarium.

Jak możesz to podaj litraż zbiornika,a pomożemy Ci coś tam dodać.

 

Edit:

 

Co do obsady to widzę szansę na rybki:

3 Gupiki endlera

5 Kirysków pigmejskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kilka faktów:

- welony rosną większe niż bok takiego akwarium [sic!]

- glonojady - popularne w sklepach gatunki, od 13 do 50cm.

- wpuszczając ryby po 3 dniach, najprawdopodobniej skończy to się wyławianiem zwłok za parę dni, akwarium musi biologicznie dojrzeć.

Takie wciskanie jest typowe u sprzedawców, także dobrze że powstał ten temat i uniknie Pani małej "katastrofy".

 

Do takiej szklanki, gupiki, przy czym tutaj można liczyć na młode ryby: ciekawe doświadczenie. Bojka, jako największej ryby do standardowych 25l, nie wpuszczałbym do niczego mniejszego. Neony też się nie nadają. Osobiście radziłbym kupić przynajmniej standardowe 54l, tam można "zaszaleć" i dać kilka gatunków ryb, w większych ilościach, bez posądzeń o sadyzm, a koszta budowy takiego baniaka nie są duże. 54l można dosłownie za grosze postawić. Jeszcze na koniec, przypominam o tym że akwarium musi przynajmniej te 2 tygodnie bez ryb postać, wynika to z wielu procesów biochemicznych które w nim zachodzą na początku i wcześniejsze wpuszczanie ryb - po prostu zwykle źle się dla nich kończy, a tego lepiej uniknąć za wszelką cenę, jeśli akwarium ma być dla dziecka. Przestrzegam też przed wszystkimi "biostarterami" które może wciskać sprzedawca, to pic na wodę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest b. małe akwarium i chyba nie nadaje się dla rybek.

Sam popełniłem podobny błąd. Kupiliśmy dla córki akwarium 25 l (panoramiczne). Niestety po zbyt szybkim wpuszczeniu rybek (neony innesa) z 10 został jeden. Później były jeszcze kłopoty z cyklem azotowym (ciągłe podtruwanie ryb i choroby). 25 l to b. małe akwarium, a Twoje ma około 16. Ja w 25 l mam przerybienie lecz mam przewymiarowany filtr kaskadowy co pozwala na zachowanie jako takich warunków. Po około pół roku akwarium na tyle się ustabilizowało, że nie mam z nim problemów (śnięcie ryb, choroby, glony), a nawet kiryski pigmeje się rozmnożyły.

Ciężko cokolwiek doradzić z obsadą. Może faktycznie gupiki lecz zaczną się rozmnażać i będzie klops. Chyba, żeby dać kilka samców samych.

W akwarium muszą być roślinki tzw szybko rosnące, które zużywają produkty przemiany materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew :)

Nie zdecydowaliśmy się na kupno rybek. Za to zaczynamy od nowa. Zakupiłam roślinki i wymieniliśmy kolorowe kamyki z zestawu (doczytałam że może puszczać farba) na żwirek szary. Syn przetrawił fakt że na rybki trzeba będzie jeszcze poczekać. Wydaje mi się że jeżeli poczeka jeszcze te dwa tygodnie to wyjdzie to i rybkom i jemu na dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem syn zadowolony byłby z samczyka ładnego bojownika połączonego z Gupikami endlera i krewetkami. Taki skład został przeze mnie sprawdzony w małym (40x30x30) akwarium i mogę go śmiało polecić. Bojownik to bardzo ciekawa ryba, a gupiki endlera są klasą samą w sobie (efektowność, to ich drugie imie). Krewetki byłyby idealnym uzupełnieniem, chociaż czasem zdarzają się łapczywe bojowniki, dlatego dezycja należy do Ciebie ( i synka rzecz jasna).

 

Jakie ma wymiary ten zestaw SpongeBob? Nie mogę znaleźć informacji w google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziecie coś trzymać w tej 19? Pomyślcie już o tym jakie rybki tam będą, bo na pewno nie mogą być welony. I jednak zastanowiłbym się nad kupnem normalnego akwa, naklejki i figurkę można w końcu zostawić.

 

Za 145 zł kupi Pani gotowe akwarium z pokrywą, oświetleniem, grzałką z termostatem, filtrem, termometrem, fototapetą i przede wszystkim miejscem na ryby(ę).

 

 

 

@Pley, spongebob to 19 litrów w typowych proporcjach. Jest w calach mierzone, ale to około 24x26x26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność ledwo przekracza 15l... no niewiele rzeczywiście :(

Za to jestem zaintrygowana krewetkami :lol: Tylko to już dla mnie zupełnie czarna magia :lol::lol::lol: Jako miłośniczka sierściuchów z podwodnymi zwierzakami nigdy nie miałam po drodze. Ewentualnie może zrobimy w tym akwariumku podwodny las i zostaną w nim same roślinki, też fajnie to wygląda :) Natomiast im bardziej wertujemy z synem internet, tym bardziej marzy nam się duże akwarium :) Mąż w sumie również zagaduje że nawet odpowiedni mebel ma na strychu :roll::lol:

Zobaczymy... tak czy inaczej nigdzie się nam nie spieszy. Woda stoi a my mamy czas żeby wszystko przemyśleć i się dokształcić :)

Mam nadzieję że wybaczycie mi moje podejście laika do tematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie bardzo ładnie wyglądałyby tutaj krewetki CR. Czarny żwirek na dno, dużo mchów, może jakiś niewielki korzonek. Może kilka jakiś b. małych rybek (np drobniczka jednodniówka). Może być również jakiś lasek kryptokorynowy (roślinki miniaturki)

Niestety przy tych krewetkach trzeba mieć dobrą wodę i stabilne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny żwirek na dno

Bazaltowy najlepiej.

 

Wg mnie bardzo ładnie wyglądałyby tutaj krewetki CR.

Przy takim podłożu ładnie by wyglądały też White Pearl (WP).

 

Niestety przy tych krewetkach trzeba mieć dobrą wodę i stabilne parametry.

Myślę, że przy mchach, które nie są za bardzo wymagające to nie problem. Ważne, żeby mało było NO2, NH3 i Cu.

 

Może kilka jakiś b. małych rybek (np drobniczka jednodniówka).

A może kilka sztuk Paedocyprisa ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie :)

 

Chciałam podzielić się z Wami efektami naszych szaleństw akwarystycznych ;)

 

Akwarium dziecięce funkcjonuje. Dziecię szczęśliwe, hodowla to już wręcz masówka :D Ekhem... a teraz się przyznam co trzymamy w tych aż 15 litrach :)

Mój syn postawił na ślimaki :D aa żeby było jeszcze weselej kwitnie nam hodowla zatoczków :D:D:D

 

Przytaszczyłam gapowiczów razem z roślinkami i od czasu do czasu odławiam trochę po kryjomu żeby nie trzymać wody w ślimakach a raczej ślimaki w wodzie ;)

 

Dziecko nie chce innych, twierdzi że te kocha. No więc ok, hodujemy hehe :)

 

No a ja. heh, zalałam tydzień temu 112l (bez zatoczków ;)):D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, bardzo fajna postawa. Zarówno Twoja, jak i dzieciaka. ;)

Mieliśmy tutaj ostatnio akwarium niewiele większe od tego, nazwane cytuję "bardzo dziewczęce" i to było przeciwieństwo tego co dzieje się w tym temacie. Nakupiona masa ryb które się nie nadają, a po naszych dobrych radach koleżanka...dokupiła więcej w tym takie które rosną tak duże że nadają się od 200l wzwyż, a po fali krytyki się obraziła na nas. :D

 

Tutaj jako że są i chęci i wzorowa postawa to śmiało możesz liczyć na naszą pomoc w razie gdybyś miała pytania co do tych 112l. Nawet jestem chętny pomóc na PW gdyby była taka potrzeba, a z zasady raczej normalnie tego nie robię. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za chęć pomocy :D Jestem pewna że skorzystam ;) Jednak zapewne nieprędko :lol: Akwarium co prawda zalałam ale jeszcze kilka rzeczy potrzebuje czasu. Głównie chciałam sprawdzić czy nie przecieka, ponadto chciałam zerknąć jak będą w nim wyglądać badyle które zamierzam tam umieścić. No i czekam czy przypadkiem i w nowo kupionych roślinkach nie przyplątali się jacyś gapowicze ;) Zanim zrobię porządek i wszystko będzie gotowe na wpuszczenie rybek muszę jeszcze wyłowić mojego największego badyla który, uparty jak cielę, nie chce zatonąć :lol: Ponadto mąż z synem nadal robią tło które sobie wymyśliłam. Praca jest niestety jeszcze w powijakach ze względu na- cytuję małżonka ,,babskie wydziwianie'' :lol: no i owszem, przyznaję bez bicia że wydziwiam :D Jednak to wina działu ,,zrób to sam'' :lol: Po babsku :oops: uparłam sie że chce mieć tył akwarium ze styropianowych niby kamieni, machnięty na czarno z przymocowanymi gałęziami do góry nogami żeby wyglądały na drobne korzenie.

Kiedy będę gotowa na pewno będę chciała prosić o sugestie dotyczące obsady. Postaram się też dorzucić fotorelację z zakładania naszego kawałka natury :D

 

Pozdrawiam Rossi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...