Skocz do zawartości

63l + 0,71W/l = Glony


Noname
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem. Posiadam akwarium 63l, które jest dokładnie opisane w tym temacie po-zmianach-w-drodze-do-holendra-t47565-10.html. Oświetlenie to 3 świetlówki 15W. Czyli 0,71W/l. Czas świecenia wynosi 10godz. Czyli 5h świecenia, odstęp 2h, i znów 5h świecenia. Po jakiś kilku dniach pojawiają się glony. Stawiam, że są to zielenice. Pojawiają się na kamieniach i na szybach, a także sporadycznie na roślinach. Znikają po zaciemnieniu akwarium na jakieś 3-5 dni. Potem proces zaczyna się od nowa. Co ma zrobić, by te glony nie pojawiały się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna rada- nie rób przerw w oświetleniu. Rośliny są w trakcie wchłaniania światła, a ty im przerywasz cały proces. Świeć bez przerw to 10h. Możliwe że glony dostaną światło, i im wystarczy, rośliny za to przerywają pracę w zbiorniku, i przez to glony mają warunki.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. No dzięki, nie wiedziałem, że to może być problemem. Zaraz przestawię przełącznik. Myślałem, że to nie jest powód, bo gdzieś na forum tutaj w przyklejonym temacie wyczytałem, że tak może być. No trudno. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. No dzięki, nie wiedziałem, że to może być problemem. Zaraz przestawię przełącznik. Myślałem, że to nie jest powód, bo gdzieś na forum tutaj w przyklejonym temacie wyczytałem, że tak może być. No trudno. Dzięki za pomoc.

Nie napisałem że to na pewno od przerw w naświetlaniu-ale nie rób tych przerw ;) Nie jestem specem od tych spraw, może ktoś inny się wypowie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej na pewno gra, bo po zaciemnieniu akwarium glony znikają, a jeśli by to było spowodowane solami to te glony nadal by były... Chyba, że się mylę. Głównie nawożę KNO3, ale w nim większość składu zajmuje potas. Ale w tym też mogę się mylić. Oarametrów nie znam. Proszę o konkretne porady co mam robić. ;)

 

Wysłano z Goclever a103.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj raczej na pewno gra, bo po zaciemnieniu akwarium glony znikają, a jeśli by to było spowodowane solami to te glony nadal by były... Chyba, że się mylę. Głównie nawożę KNO3, ale w nim większość składu zajmuje potas. Ale w tym też mogę się mylić. Proszę o konkretne porady co mam robić. ;)

 

Wysłano z Goclever a103.

Podaj NO2, NH4, NO3, PO4, Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Bez nawożenia też te glony będą. Nawożenie po prostu musi być odpowiednie...a tutaj wypada mieć choć podstawowe testy. Radzę ograniczyć światło. Świeć max 7-8h i tylko dwoma świetlówkami. Będzie dużo mniejsza szansa na glony, a i tak uchowasz tam wszystko co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okej. Trochę mi to zajęło ale mam wyniki. Mam testy kropelkowe na NO3, PO4. Niestety nie mam testów na Fe, bo w mojej okolicy w żadnym sklepie nie mieli. Więc tak, żeby uprzedzić pytania, co tydzień robię rutynowe prace, czyli podmianka itp. itd.

Wyniki testów:

PO4: 0-0,25mg/l, bardziej skłaniając się w stronę 0mg/l

NO3: 40-80mg/l

 

Postaram się w najbliższym czasie zakupić testy na Fe. Posiadam takie sole: KH2PO4, mikroelementy, MgSO47H2, K2SO4, KNO3. Proszę o pomoc, ponieważ te zielenice pojawiają się cały czas. Na obecną chwilę nie zauważyłem innych glonów. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zbić no3 do 20 mg/l . Mozesz to zrobić podmianami , odmulaniem , czyszczeniem fitra oraz dać roślin szybko rosnących ( rogatek , moczarka , hygrophila ) Jak zmniejszysz do tego poziomu no3 to wtedy będziesz musiał podnieść po4 do poziomu 2 mg/l .

Muszę tu nieco skorygować wypowiedź poprzednika - wysoki poziom NO3 w zbiorniku wynika z niedoborów fosforu (PO4).Braki fosforu uniemożliwiają pobieranie azotanów przez rośliny.Zbijanie metodami dokładania roślin w tym przypadku niewiele pomoże - wyłapią resztki fosforanów i też przestaną rosnąć. Podmiany jak najbardziej będą przydatne ale zasadnicza kwestia to rozpoczęcie dozowania fosforanów - gwarantuję że nawet bez robienia podmian po podaniu sporej dawki np KH2PO4 poziom NO3 spadnie i to szybko - rośliny natychmiast zaczną pobierać i azot i fosfor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...