Jump to content

Czy woda może stracić "termin przydatności" ?

Nerv
 Share

Recommended Posts

Czy woda ( kranówka ) może stracić "termin przydatności" pod względem jej zastosowania w akwarystyce ?

Chodzi mi o to, że na internecie było napisane coś takiego że im dłużej woda stoi tym jest lepsza dla ryb.

A co by było, gdyby taką kranówkę wlać do butelki, szczelnie zakręcić i wstawić do szafy ( xD ) na kilka miesięcy. czy wtedy byłaby zdatna do użycia ? Byłaby lepsza od kranówki odstanej 3-4 dni ?

Ps. pytanie zadane z czystej ciekawości

aha ... czyli jeśli zostawię kranówkę w odkręconej butelce na kilka miesięcy, to rybki będą się w niej lepiej czuć niż w takiej kilkodniowej ??

Będzie nie zdatna do niczego...

Ja tak zostawiałem wodę na podmianę i wszystko jest OK, a rybki na pewno będą się lepiej czuły

Na kilka miesięcy? Kolejne kuriozum...

Najlepsza odstana woda to taka 24-48h. Jeśli jest ozonowana to można lać prawie od razu.

Dlaczego dłużej "trzymana" woda niekoniecznie musi się nadawać? Ano dlatego, że zachodzą w niej dokładnie takie same procesy co w dojrzewającym baniaku i jej parametry nie muszą być wcale dobre.

Atreyu, ale nam chodzi o całkowite zaciemnienie, zapewnienie chłodu (bo to w końcu szafa), a w wodzie wiele procesów nie zajdzie, ponieważ głównie polegają one na promieniach ultrafioletowych.Wszechobec raczej wiadomo, że ze światła słonecznego one się biorą.

Nawet woda destylowana ma termin ważności a to ze względu na możliwe ilości minerałów w jej składzie. Jeżeli są minerały i są bakterie to jest rozmnażanie bakterii i ich śmierć i zachodzą procesy jak w akwarium tylko na mniejsza skalę.

• 2 weeks later...

Czy mieszanka około70-80%wody Ro i pozostałe kranówki może stać w beczce zamkniętej lecz z trzema dziurami o średnicy około 1,5cm przez trochę ponad tydzień ?Siostra miała przyjęcie i nalałem wodę po czym nie starczyło mi czasu na podmianę.W akwa zamontowałem nowo kupiony filtr wewnętrzny który przez ten dosyć długi czas nie podmieniania wody szybciej dojrzał.Zdążyłem jedynie wyczyścić szyby.

Wodę należy podmieniać,( ja podmieniam 15% co 10 dni) najważniejsza jest systematyka podczas tej czynności. Nie należy podmieniać dużych ilości ze względu na wahania parametrów wody oraz możliwość pojawienia się pierwotniaków. Gdy podmiany są systematyczne, a filtracja i napowietrzanie wystarczające woda nie straci "terminu przydatności" ;)

Gowar :D nie chodzi o to xD :o:shock:

I woda... traci termin przydatności ;)

Jeżeli jest zamknięta, to nadal się wszystko rozwija, są zakwity itd. może jest to ograniczone tym, co się znajduje w zbiorniku, ale otwarty zbiornik, nawet jeżeli przez długi czas miałby dobre pH itd. to i tak wyparuje i na nic się nie przyda ta woda :twisted: