Skocz do zawartości

Nieciekawie... glony postępują.


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna sprawa, otóż parametry wody mam ok,

 

NO3 - 0

NO2 - 0

KH - 3*d

pH - 6,8

 

podmiany co tydzień regularnie z odmulaniem dna, nagle pojawiły się glony [zielenice] na roślinach, żabienice praktycznie padły już. teraz przenoszą się na blyxę japońską, nurzaniec też w górej partii poległ jest wręcz czarny i nieźle "owłosiony". Sęk w tym, że nic nie dodawałem, nie dolewałem chemii innych nawozów itd. Niestety nie mam testów na fosforany, teraz pytanie jak załagodzić tą plagę nazwijmy to już wprost. Moczarki, kabomby, ludwigia oraz mech jawajski i gałęzatki się trzymają i wyglądają super, tylko żabienice i nurzańce ucierpiały a teraz bierze się za blyxy... Co dziwne glony atakują tylko prawą stronę akwarium właśnie. Tę stronę, która jest w ciemnym rogu więc czynniki zewnętrzne odpadają. Co zatem?

 

Jak zminimalizować straty? obciąć wszystkie liście żabienicy i czekać aż pęd puści nowe z łodyg?

Nurzańca podciąć do 15cm?

 

nawożenie: Sera Florena + CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to wszystko zaczyna się od minimalnego przeźroczystego meszku, przechodzi w zieleń po całym akwarium wręcz pajęczyna jest od tego, w ostatnim stadium czernieje i gnije. i co zabawne z lewej strony akwa tam gdzie co2 rośliny są zdrowe, a z prawej te które są przed filtrej i zakrywają sprzęt są w glonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na glonach, ale może spróbuj ograniczyć nawożenie, spróbuj rozjaśnić ciemny kąt...a jeżeli to krasnorosty, to gdzieś mi się obiło, że tworzą się przy zbyt silnym prądzie wody, może dlatego masz to od strony filtra - ruch wody, ciemnawo dla roślin, nawozy...idealnie dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek myślę trzeba rozpoznać co to za glon łatwiej będzie dojść jaka jest przyczyna powstawania takiego glonu.Jeżeli są to bardzo zielone pajęczynki powstające na liściach to będą to krasnorosty.

Spróbuj usunąć je w sposób mechaniczny najlepiej jakimś patyczkiem do uszu po prostu je nawijaj,z przycinaniem roślin na razie się wstrzymaj bo nie znając przyczyny nic ci to nie da bo za jakiś czas będzie to samo.Usuń tylko te naprawdę zniszczone przez glony liście.Zrezygnuj z nawożenia bo na razie korzystają z tego glony a nie rośliny.Niektórzy mylą krasnorosty z sinicami te drugie moim zdaniem jeszcze gorsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedewszystkim okresl jakie masz glony w akwarium bo niebardzo mozna zrozumiec z opisu. Skoro zebrales pajeczyne to bardziej wyglada na nitki, bo krasnorostow nie zbierzesz latwo, bardzo mocno trzymaja sie podloza. Dwutlenek jak najbardziej podawaj, ale przede wszyskim napisz co to za glon. Chyba ze krasnorosty compsopagon, sprawdz jak wygladaja, masz linka:

 

( http://images.google.pl/images?hl=pl&lr ... on&spell=1 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czeka cie dluga walka bo bardzo ciezko sie ich pozbyc. Po pierwsze usun najbardziej zarazone czesci roslin, ogranicz swiatlo. Jak wszystkie krasnorosty nie lubia niskiego ph i miekkiej wody wiec jak masz mozliwosci to doprowadz swoja wode do takiego "stanu", dwutlenek jak najbardziej wskazany. Narazie zaprzestalbym jakiekolwiek nawozenie. Otoski lub inne ryby lubujace sie w krasnorostach moga pomodz ale niekoniecznie( moje kosiarki compsopogon nie ruszaly). Ja zastosowalem dodatkowo przez pierwszych kilka dni zaciemnienie calkowite zbiornika, oslabilo znacznie to glony, zrobily sie bardzo miekkie i latwiejsze do usuwania, byc moze wtedy zainteresuja sie nimi otoski. Bedziesz potrzebowal duzo cierpliwosci wiec zycze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że glony ustąpiły po tym jak zebralem ile się dało, podmieniłem 10L a następnie wrzuciłem 3 szyszki olchy i zabarwiło wodę, obniżyłem tym samym pH bardziej, puściłem roślinki [blyxę] na wodę by dodać cienia i ustępują. Jedynie nurzaniec jakby nadal "chory" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...